Koniec plytvaniu? Francúzske online obchody budú musieť nepredaný tovar darovať

Podľa kancelárie francúzskeho premiéra, hodnota ročne vyhodeného alebo zničeného nového tovaru, ktorý sa nepredá alebo je zákazníkmi vrátený, dosahuje viac ako 650 miliónov EUR.

Francúzsky premiér oznámil tvrdý zákrok proti nezmyselnému plytvaniu a ničeniu nepredaných alebo vrátených spotrebných výrobkov. Zákon sa tak dotkne hlavne veľkých online predajcov ako napr. Amazon a tiež predajcov luxusných výrobkov.

Opatrenie vzniklo aj na základe nedávno zverejnených záberov zo spoločnosti Amazon. Reportér francúzskej televízie M6 sa zamestnal v jednom z piatich francúzskych skladov spoločnosti a skrytou kamerou natočil likvidáciu takmer 300-tisíc kusov tovaru za tri mesiace.


Britská módna firma Burberry tiež v minulom roku spôsobila rozruch tým, že uznala, že každoročne spálila nepredané oblečenie, doplnky a parfumy v hodnote viac ako 32 miliónov EUR.

Zákaz ničenia sa bude týkať nepotravinárskeho tovaru od hygienických potrieb, kozmetiky, oblečenia až po elektroniku. Opatrenie je súčasťou návrhu zákona o hospodárstve, o ktorom má vláda rokovať v júli tohto roku. Do platnosti by malo vstúpiť najneskôr do roku 2023. Prijatím tohto nariadenia budú musieť predajcovia nepredaný tovar darovať charitám alebo odovzdať na recykláciu. Francúzski obchodníci majú už teraz povinnosť nepredané jedlo darovať charite.

Naučme sa správať ekologicky a kupujme veci, ktoré naozaj potrebujeme. Znížime tak dopyt po výrobkoch a obchody budú menej objednávať od svojich dodávateľov. Je to kolotoč, ktorý sa raz musí zastaviť a spolu ho dokážeme ovplyvniť. Ak sa zaujímate o zero waste životný štýl, prečítajte si náš rozhovor s Petrou Slezákovou, priekopníčkou zero waste na Slovensku, ktorá nám porozprávala o svojich začiatkoch, ale aj o tom, kde čerpá životnú energiu.

Zdroj: AFP.com

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránkeNašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.