Nelegálne skládky robíme všade

Pri prechádzke po meste, po lese alebo popri jazere, všade môžeme nájsť stopy, ktoré po sebe chtiac, či nechtiac zanechávame. Osobne si myslím, že viac prevláda odpad, ktorý zanechávame chtiac. Sme neuveriteľní bordelári a nelegálne skládky zanechávame všade, kam sa pohneme. Už takmer každá samospráva na Slovensku zápasí s časovanými ekobombami.

Komunálny odpad, stavebný odpad, pneumatiky a plasty už nachádzame nielen v tichých uličkách, ale aj popri frekventovaných ciest, či v prírode. A čím bližšie k ceste, tým lepšie. Najlepšie zastaviť na odpočívadle a neželaného odpadu sa zbaviť priamo tam. Toto sú všetko obľúbené miesta ľudí, ktorým príroda nič nehovorí.

Treba si uvedomiť, že akýkoľvek odpad zahodíme na zem, tak sa nám časom vráti v našom pohári. Prečo?

Všetok odpad, ktorý skončí na nelegálnych skládkach, sa časom rozloží do pôdy, vstrebe sa do podzemných vôd a vodárenských zdrojov. Čudovať sa, prečo trpíme rôznymi alergiami a ťažkosťami, nie je na mieste.

Vedeli ste, že 1 liter použitého motorového oleja zničí až 1 milión litrov pitnej vody?

Plasty nahádzané vo vode sú veľkým nebezpečenstvom pre vodné živočíchy a aj pre nás. Jednotlivé plastové čiastočky sa totiž ľahko dostanú do žalúdkov rýb a stávajú sa súčasťou ich tela, ktoré my potom konzumujeme.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.