Trnava ide ekologickým príkladom

11. októbra 2018 podpísal primátor Trnavy Peter Bročka zmluvu s občianskym združením Zóny bez pesticídov. Trnava sa tak stala prvým mestom na Slovensku, ktoré prijalo tento záväzok aj oficiálne.

V Sade Antona Bernoláka následne osadili spoločne s predsedom tohto združenia Ivanom Iľkom prvý jedinečný piktogram označujúci zónu bez pesticídov. Trnava používala pesticídy len vo výnimočných prípadoch. Prijatím záväzku vykreslili sedem oblastí v meste s najväčšími plochami zelene, v ktorých bude zakázané používať pesticídy na verejnej zeleni. Namiesto chemikálií bude pri údržbe zelených plôch používať ekologickejšie alternatívy. Radnica sa bude snažiť alternatívne spôsoby starostlivosti o zeleň rozšíriť aj na ďalšie plochy v meste.

Cieľom tohto opatrenia je ochrana prírody a eliminácia negatívnych vplyvov pesticídov na hmyz, vtáctvo a ďalšie organizmy.

Mesto Trnava počíta s tým, že si nová ekologickejšia starostlivosť o zeleň vyžiada investíciu do nákupu niektorých strojov, ale samotná údržba zelene by však mala byť lacnejšia ako nákup a používanie chemikálií.

Občianske združenie Zóny bez pesticídov chce osloviť aj ďalšie slovenské mestá a obce, aby sa aktívne zapojili do procesu znižovania chemických zásahov pri údržbe zelene.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.