Mount Everest: Najvyššie položené smetisko sveta prechádza veľkým upratovaním

Ako sa hovorí, kde sú ľudia, tam sú aj odpadky. A táto veta platí aj v prípade najvyššej hory Zeme a jednej z najnavštevovanejších osemtisícoviek na svete. Mount Everest za roky turizmu zmenil svoju tvár a to nie práve k dobrému.

Presne 29. mája v roku 1953 vystúpila na Mount Everest prvá horolezecká výprava v zložení s Edmundom Hillarym a Tenzingom Norgayom. Od tohto významného momentu navštívili Mount Everest mnohí horolezci, ktorí po sebe zanechali nielen vlajky svojich krajín na vrchole, ale bohužiaľ aj veľa odpadkov.

14. apríla 2019 Nepálska vláda odštartovala kampaň s názvom Everest Cleaning Campaing, ktorá potrvá štyridsaťpäť dní. Jej cieľom je, ako už z názvu kampane vyplýva, vyčistiť Mount Everest a zniesť z neho až 10 ton odpadu. Čistenia sa zúčastňuje 14 dobrovoľníkov, ktorí zatiaľ zniesli až 3 tony odpadu.

Na Mount Evereste horolezci nájdu naozaj čokoľvek. Okrem neuveriteľného výhľadu sú to bohužiaľ aj plastové fľaše, konzervy, plechovky, stany, kyslíkové bomby, ale aj ľudské pozostatky. Výstup na túto horu si vyžiadal už takmer 300 obetí, pričom až dve tretiny sú stále pochované pod vrstvami snehu a ľadu.


Už v roku 2014 vláda stanovila povinnú zálohu, ktorú musia horolezci pred výstupom zaplatiť ako záruku, že si svoj odpad z hory aj znesú. Táto záloha sa im vráti späť, keď sa z Mount Everestu vrátia aj spolu s ôsmimi kilogramami odpadu. To je totiž priemerná váha odpadu, ktorú bežný horolezec vyprodukuje za svoj pobyt na hore.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.