Letecká spoločnosť odštartovala prvú zero waste linku v histórii

Vďaka nízko nákladovým leteckým spoločnostiam už nie je problém nájsť lacnú letenku a zaletieť si tak do vysnívanej destinácie. Dokážete si tipnúť, koľko kilogramov odpadu vyprodukujeme počas jedného letu?

Austrálska letecká spoločnosť Qantas vo svojej tlačovej správe informovala, že 8. 5. 2019 úspešne odštartovala svoj prvý komerčný let v histórii, ktorý nevyprodukoval žiadny odpad. Let mieril zo Sydney do Adelaide a na tejto linke od včerajšieho dňa pracuje posádka s príznačným pomenovaním „zelený tím“. Spoločnosť si dala za cieľ odstrániť 100 miliónov kusov jednorazových plastov zo svojich letov do roku 2020 a do roku 2021 znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu o 75 %.

Približne 1000 jednorazových plastových predmetov bolo nahradených trvalo udržateľnými alternatívami alebo boli úplne odstránené z letu. Medzi alternatívne produkty, ktoré sa používajú počas letu, patria napríklad nádoby na jedlo vyrobené z cukrovej trstiny a príbory vyrobené z obilného škrobu, ktoré sú plne kompostovateľné. Všetok vyzbieraný odpad z letu sa tak buď znovu použije, zrecykluje alebo skompostuje.


Bežne let zo Sydney do Adelaide vyprodukoval v priemere 34 kg odpadu, ročne tak až 150 ton.
Qantas touto „zero waste“ linkou nekončí. Aj ďalšie jej linky prejdú na zelenú vlnu! Spoločnosť plánuje odstrániť do konca roka 2020 spomínaných 100 miliónov plastových predmetov na jedno použitie. Ekologickejšími alternatívami tak nahradia viac ako 45 miliónov plastových pohárov, 30 miliónov súprav plastových príborov a 4 milióny krytiek opierok hlavy.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.