Stačí jedna zásada, ktorej by sme sa pri nákupe mali držať a budeme tak ekologickí. Aká to je?

Ak sa chceme správať ekologicky a zaujímame sa o to, z akého materiálu uprednostniť produkt, ktorý sme si vybrali a chceme si ho zakúpiť, tak platí jedna dôležitá zásada.

Musíme sa pozrieť na celý životný cyklus produktu, nielen na účel jeho použitia. Zaujímajme sa nielen o to, z akého materiálu je vyrobený, ale tiež aj o to, odkiaľ sa získava daný materiál, aký je spôsob jeho výroby a samozrejme aj o to, ako a kde skončí daný produkt. Treba si uvedomiť, že každý materiál má svoje výhody aj nevýhody.

Sklo môžeme považovať za azda najideálnejšiu voľbu z pomedzi materiálov, pretože sa dá niekoľkonásobne využiť bez straty kvality. Ak však sklenený obal použijeme len raz, nemusí to byť až také ekologické, pretože výroba a recyklácia skla sú energeticky náročné.

Podobný princíp vieme uplatniť aj pri nákupných taškách. Či sa rozhodneme pre papierovú, plastovú alebo plátenú, dôležité je, koľkokrát ju použijeme. Nezbierajme doma tašky, ktoré nevyužijeme a v konečnom štádiu ich aj tak vyhodíme. Skvelý tip môže byť používať nákupnú tašku ušitú z látky, ktorá by aj tak skončila v koši. Takúto tašku si vieme ľahko vyrobiť aj doma.

Azda najhoršou voľbou je používať produkty vyrobené z jednorazových plastov. Dajme zbohom slamkám, vatovým tyčinkám s plastovým základom, jednorazovým riadom, téglikom a podobne. Na trhu existuje veľa ekologických alternatív, ktoré sú skvelou náhradou za tie plastové.

Prečítajte si tiež: Jednorazové plasty budú na Slovensku zakázané!

Pozrime sa napríklad aj na výrobky z hliníka. Hliník je materiál, ktorý je dobre zrecyklovateľný, to je pravda. Ale na druhú stranu ťažba bauxitu na jeho výrobu vo veľkej miere poškodzuje životné prostredie.

Ak teda máme v obchode dilemu, z akého materiálu produkt uprednostniť, myslime na jeho „schopnosť“ niekoľkonásobného využitia. Najhoršie je jednorazové využitie, či už sa rozprávame o plaste, skle alebo aj o nákupných taškách. Tiež myslime aj na to, či produkt naozaj potrebujeme. Potešíme tak aj svoju peňaženku, aj životné prostredie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.