Dnes oslavujeme Svetový deň životného prostredia. Na akú tému sa tento rok zameriava?

Svetový deň životného prostredia sa každoročne oslavuje 5. júna. Nie je to štátny sviatok, je to deň ekologického povedomia, ktorý organizuje OSN. Niekedy je tiež neoficiálne nazývaný Eco Day alebo Environment Day. Cieľom dňa je zvýšiť povedomie o životnom prostredí a špecifických environmentálnych otázkach.

Wold Environment Day je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Štokholme a na ktorej sa po prvýkrát deklarovalo právo človeka na priaznivé životné prostredie. Oslavujeme ho už od roku 1973, čo poukazuje na to, že obavy o životné prostredie pretrvávajú už niekoľko desaťročí. Zameriava sa na otázky znečistenia životného prostredia, globálne otepľovanie a trvalo udržateľnú výrobu potravín až po ochranu voľne žijúcich živočíchov.

Svetový deň životného prostredia organizuje každý rok iná krajina. Minulý rok bola hostiteľskou krajinou India a v roku 2017 Kanada. Tento rok Svetový deň životného prostredia organizuje Čína s témou znečistenie ovzdušia #BeatAirPollution – „Nemôžeme zastaviť dýchanie, ale môžeme urobiť niečo s kvalitou vzduchu, ktorý dýchame.“


Približne 7 miliónov ľudí na celom svete zomrie predčasne kvôli znečistenému ovzdušiu, pričom približne 4 milióny týchto úmrtí sa vyskytuje v ázijsko-pacifickom regióne. Svetový deň životného prostredia 2019 vyzýva vlády, priemysel, komunity a jednotlivcov, aby sa spojili a preskúmali obnoviteľné zdroje energie a ekologické technológie a zlepšili kvalitu ovzdušia v mestách a regiónoch na celom svete.

Ak si chcete overiť, ako je na tom so znečistením ovzdušia vaše mesto, tak stačí kliknúť na oficiálnu stránku European Air Quality Index.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.