Najekologickejšia doprava je tá po vlastných nohách. To vieme. Avšak okolnosti a faktory, ktoré majú vplyv na náš život, sa nedajú ignorovať. Často sme v situácii, že bez auta to naozaj nejde. Je riešením pre naše snahy žiť udržateľne elektromobil?
Nástup popularity elektromobilov v poslednom období sa spája s dvoma hlavnými faktormi. Prvým je nepochybne rast cien ropy a druhým, prirodzene, nevyhnutný tlak na väčšiu ochranu životného prostredia a využívanie obnoviteľných zdrojov. Už v roku 2008 v čase hospodárskej krízy, keď ceny ropy prudko stúpli, sa vytvárali vhodné podmienky na ústup spaľovacích motorov v prospech elektrických. Prekážkou pre väčší rozmach však naďalej ostával krátky dojazd elektrických áut, ako aj ich vysoká cena. Až vďaka neustálemu inovovaniu a predĺženiu dojazdu sa podarilo prelomiť bariéru v podobe pochybností až nedôvery mnohých ľudí voči elektromobilom. Je možné, že autá na elektrický alebo iný alternatívny pohon naozaj postupne nahradia klasické „čmudiace“ autá. Ako je to ale naozaj s elektromobilmi a ich pozitívnejším vplyvom na životné prostredie?
Nič nie je iba čierne alebo biele
Zdá sa, že elektromobily majú skutočne menší škodlivý vplyv na životné prostredie. Aj keď mnohí pochybovači polemizujú napríklad o ich výrobe alebo o likvidácii, zásadný rozdiel oproti spaľovacím autám spočíva v emisiách produkovaných pri používaní auta. Elektrické autá žiadny benzín či naftu nepotrebujú, a teda pri jazdení neprodukujú žiadne emisie. Ďalšou výhodou elektrických áut je aj využívanie tzv. rekuperácie. Tento výraz možno poznáte v spojení s udržateľným bývaním. Rekuperácia sa však používa aj pri elektrických batériách v autách. Ide o premieňanie energie získanej z pohybu auta na energiu používanú na jeho chod, čím sa baterka čiastočne sama dobíja.
Pri debatách o elektromobiloch sa menej často spomína aj taký jednoduchý fakt, ako je motorový olej. Elektromotor žiadny nepotrebuje, a preto odpadá jeho používanie. Motorový olej je potrebné vhodne recyklovať alebo likvidovať, čo tiež nie je úplne jednoduché a ktovie, kde častokrát končí. Nehovoriac o skutočnosti, aké obrovské množstvo oleja sa dostane do pôdy pri nehodách na cestách.
Aj keď je samotná výroba batérie energeticky náročná a dokonca z pohľadu emisií horšia ako výroba spaľovacieho motora, vďaka inováciám a novým technologickým postupom dochádza k znižovaniu záťaže na životné prostredie aj v tejto oblasti. Je dobré tiež dodať, že vo fáze používania auta sa to vykompenzuje.
Ak vás téma elektrických áut zaujíma viac, prečítajte si článok Elektromobilita: Všetko, čo o nej potrebujete vedieť na stránkach Tatra banky.
Strašiak: cena
Jednou z ešte stále pretrvávajúcich bariér pri rozhodovaní sa o elektromobile je jeho cena. Tá sa však pomerne dynamicky mení a elektromobily sú čoraz viac dostupné. Cenu, samozrejme, ovplyvňujú faktory ako značka, model, veľkosť auta či stupeň výbavy, no dnes už viete na Slovensku kúpiť menšie elektrické vozidlo už od 20 000 eur. Navyše, ak sa rozhodnete pre kúpu elektromobilu na splátky, viete využiť výhodnejšie podmienky úverov. Mnohé banky ako aj lízingové spoločnosti totiž poskytujú viaceré výhody a benefity, keď ide o kúpu ekologického dopravného prostriedku. Napríklad v Tatra banke môžete využiť Úver pre modrú planétu so zníženou úrokovou sadzbou a získať naspäť aj celý zaplatený poplatok za úver.
>>> VIAC O BEZÚČELOVOM ÚVERE PRE MODRÚ PLANÉTU
Titulný obrázok zdroj: Shutterstock