Ako udržateľne osláviť Deň matiek a potešiť tú svoju? Vyskúšajte niečo z nášho zoznamu!

Už o pár dní, (tento rok to padne na 14.5.) tu máme Deň matiek. Možno ste už premýšľali ako ho oslávite a čo všetko pripravíte pre ženu vášho života. Ak chcete viac ako tradičné kvety a pozvanie na obed, ponorte sa do nasledovných riadkov a načerpajte z našich EKO nápadov. Tá úžasná žena, ktorá vás vychovala si to zaslúži.

1. Zašpiňte si ruky

Deň matiek pripadá vždy na jar, čo je ideálny čas na výsadbu. A či je už vaša mama ostrieľaná profesionálka, alebo nováčik v záhradníctve, tento rok určite ocení vašu pomoc pri zakladaní záhradky. To môže znamenať čokoľvek, od obracania pôdy po presádzanie sadeníc, nastavenie zavlažovacieho systému, vybudovanie vyvýšených záhonov alebo priame siatie rastlín a kvetov, prácu v komposte a mnohé iné. Ak na to má priestor, pomôžte jej založiť mini lúku s kvetmi, ktorá je plná prospešných rastlín pre opeľovače. Zašpiníte si možno ruky, ale vyčistíte dokonale hlavu.

2. Vyskladajte originálnu kyticu

Nie je žiadnym tajomstvom, že ženy milujú kvety a pravdepodobne ani vaša mamka nie je výnimkou. Bežné kytice v kvetinárstve však majú vysokú cenu pre životné prostredie a často k nám cestujú stovky, alebo dokonca až tisícky kilometrov. Tento rok to teda zmeňte a nazbierajte si svoju vlastnú kyticu, alebo nájdite miestnu farmu, ktorá vám ju predá. Ďalšou možnosťou je darovať črepníkovú rastlinu, ktorá bude kvitnúť celé roky. Čokoľvek si vyberiete, bude to určite krásne, zmysluplné a jedinečné!

3. Prichystajte brunch

Dobré jedlo ku Dňu matiek je niečo, na čo sa mnohé mamičky tešia. Tento rok znížte dopad svojho pokrmu na životné prostredie tak, že získate všetky ingrediencie lokálne. Alebo sa zahrajte na šéfkuchárov a pripravte jej chutné jedlo s klasickými ingredienciami, ktoré sú sezónne a pochádzajú z miestnych fariem! Domáce wafle s jahodami a čerstvou šľahačkou, hmmm.

4. Zmeňte jej byt na džungľu

Ak vaša mama miluje zeleň, zvážte kúpu novej rastliny (alebo aj dvoch, troch…) z miestneho záhradného centra. Okrem skrášlenia vnútorného priestoru štúdie zistili, že izbové rastliny môžu zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri, znížiť úroveň stresu, zvýšiť produktivitu a môžu dokonca skrátiť čas potrebný na rekonvalescenciu. Znie to ako skvelý darček pre každú mamičku! Len sa uistite, že jej zaobstaráte niečo, čo si nebude vyžadovať príliš veľa práce navyše (pokiaľ starostlivosť o rastliny nie je jej najväčšie hobby).

5. Zdieľajte spoločný zážitok

Niekedy je najlepším darčekom jednoducho kvalitne strávený čas spolu, napríklad učením sa niečoho nového či vytváraním neopakovateľných spomienok. Urobte spolu niečo zábavné! Pozrite sa na všetky miestne ponuky, ako sú kurzy varenia, maľovania, koncerty pod holým nebom alebo dokonca workshopy pletenia, háčkovanie, joga, tanec a ďalšie.

6. Vysaďte jej strom

Pretože aj matka príroda si na Deň matiek zaslúži trochu lásky! Sadenie stromov je skvelý spôsob, ako osláviť všetko, čo vaša milujúca matka Zem robí pre vás a vašu rodinu. Rovnako ako naše mamy robia všetko pre to, aby nás vychovávali a viedli po správnej ceste, stromy potichu vytvárajú vhodné podmienky pre náš život všade navôkol. Čistia vzduch, stabilizujú pôdu, zlepšujú kvalitu vody, poskytujú biotop a potravu pre biodiverzitu, absorbujú uhlík, zmierňujú miestne teploty a oveľa, oveľa viac.

zdroj: freepik.com

7. Prineste do jej života vône

Podporte miestneho tvorcu a zostavte svojej mame voňavý kôš plný zodpovedne vyrobených prírodných kozmetických produktov, ako sú napríklad kúpeľové soli a bomby, pleťové vody a krémy, čistiace prostriedky na tvár, tonery a kvetinové vody, upokojujúce masti a balzamy, pleťové masky a ďalšie. Koniec koncov, mamičky trávia väčšinu svojho času tým, že všetkých ostatných dávajú na prvé miesto, takže Deň matiek je pre ne skvelou možnosťou, aby venovali pár minút (aj viac!) zaslúženej starostlivosti o seba.

8. Pomôžte jej okolo domu

Možno sú to dvierka, ktoré sa zasekávajú, netesniaci kohútik, farba, ktorá sa lúpe, obrovský kvetináč, ktorý treba premiestniť, alebo možno len potrebuje pomôcť s umytím okien. Mamy sú úžasne vynaliezavé a šikovné, ale nemôžu robiť vždy všetko samé. Je preto viac než pravdepodobné, že okolo domu nájdete niečo, čo chcela, ale nedokázala urobiť sama, alebo jej na to nezostal čas. Nepochybne jej vyčarí úsmev na tvári, keď si to bude už konečne môcť odškrtnúť zo svojho zoznamu.

9. Darujte jej personalizovaný šperk

Podporte drobné remeselníčky tým, že svojej mame darujete jedinečný, Fair Trade kúsok, ktorý si zamiluje o to viac, keď ​​bude vedieť, že pomohol inej žene, možno tiež matke. V súčasnosti nájdete Fair Trade šperky už všade, od malých miestnych obchodov až po online predajcov.

10.  Urobte jej party

Tematické večierky nie sú len pre deti! Dajte dokopy nejaké chutné jednohubky, napríklad ľahký jarný šalát, sendviče, koláčiky, quiche, košíčky a čokoľvek iné, o čom viete, že by sa jej páčilo, spolu s lahodnými sypanými čajmi. A pozvite aj jej kamarátky, aby mohli popíjať a maškrtiť spolu.

zdroj: freepik.com

11. Obnovte jej eko kuchyňu

Ak vaša mama rada varí a chcela by to robiť ekologickejšie, tento nápad je ako stvorený pre vás. Pomôžte jej udržať jedlo čerstvé a zbavte sa plastov na jedno použitie pomocou obalov zo včelieho vosku, opakovane použiteľných vrecúšok, sklenených nádob na uskladnenie potravín a ďalších jedinečných kúskov. Vďaka tomu bude jej chladnička organizovanejšia a ochránite planétu pred zbytočným plastovým odpadom.

12. Prihláste sa niekam ako dobrovoľníci

Prekvapte ju tým, že sa obaja prihlásite ako dobrovoľníci k organizácii, ktorú podporuje. Môže to byť čokoľvek od výsadby stromov po venčenie psov v miestnom útulku, upratovanie odpadkov, podávanie jedla vo vývarovni, mentoring miestnych detí a podobne. Určite ocení váš spoločný čas strávený pozitívnou činnosťou.

Takže to je všetko. Dúfame, že vás tento zoznam inšpiroval, aby ste svojej mame dopriali tú najlepšiu ekologickú oslavu Dňa matiek! Ak vaša maminka tu už nie je s vami, určite jej (nielen dnes) venujete tichú spomienku, na mamu sa proste zabudnúť nedá, pretože “Matka je tá, ktorá môže zastúpiť všetkých ostatných, no ktorej miesto nezastúpi nik iný.”

Titulný obrázok: freepik.com