Himaláje sú po desaťročiach viditeľné z Indie

Pred troma týždňami zaviedla indická vláda celonárodný zákaz vychádzania, aby zastavila bezprostredné šírenie koronavírusu. Obmedzenie krajiny s takmer 1,3 miliardami obyvateľov prinieslo dočasný liek aj pre iný naliehavý problém, tým je vysoká úroveň znečistenia vzduchu.

Keď sa zastavil priemysel, zatvorili sa obchody, autá odišli z ciest a letecké spoločnosti zrušili lety, prišlo k zlepšeniu kvality ovzdušia. Ľudia v severnom indickom štáte Punjab navyše pozorovali jav, ktorý väčšinu prekvapil a potešil. Naskytol sa im pohľad na Himaláje, ktoré sú teraz viditeľné z viac ako 200 kilometrov v dôsledku zníženia znečistenia ovzdušia.

Na sociálnych sieťach s úžasom uverejňujú fotografie zo svojich domovov, pričom niektorí tvrdia, že vrcholky Himalájí neboli vidieť aj po celé desaťročia.

Niektoré príspevky hovoria aj o 30 rokoch, počas ktorých Himaláje neboli vidieť. Tento časový odhad nie je potvrdený odborným meraním, každopádne ide o tvrdenie obyvateľov, ktorí po prvýkrát mohli vidieť Himaláje zo svojich domovov. Všetko vďaka utíchnutej ľudskej činnosti, kedy sa príroda môže regenerovať. Už v prvý deň vládnych obmedzení zaznamenali v Dillí až 44% zníženie úrovne znečistenia ovzdušia. India pritom dlhodobo patrí medzi krajiny s vysokým stupňom znečistenia vzduchu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera celosvetovo na dôsledky vystavenia znečistenému ovzdušiu ročne 7 miliónov ľudí. Poučme sa po skončení obmedzení v súvislosti s koronavírusom a zamerajme sa na boj s pandémiou zvanou znečistené ovzdušie.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko