Finalisti enviroceny Atlas 2023 sú známi – hlasovať za víťaza môže aj verejnosť

včelí kRaj

Celkovo 22 výnimočných projektov, ktorých spoločným menovateľom je dlhodobé úsilie o ochranu prírody, vybrali poprední experti a expertky domácej enviro scény do finálovej zostavy ocenenia Atlas. Tretí ročník iniciatívy Nadácie VÚB, zameranej na zviditeľňovanie a podporu ľudí, ktorí nesú na svojich pleciach osud planéty, otvoril sedem kategórií. Laureátov v každej z nich určí nezávislá porota. Novinkou je ôsme ocenenie – Cena verejnosti – ktorá bude udelená na základe verejného online hlasovania. To prebieha na stránke ocenenia do 13. apríla. Všetkých víťazov priblíži špeciálny video dokument, ktorý bude odvysielaný v premiére na Deň Zeme, 22. apríla.

Nadácia VÚB, ktorá za organizáciou enviro ocenenia Atlas stojí, pozvala po tretíkrát neziskové organizácie a osvetové iniciatívy so zeleným poslaním, obce a firmy založené na princípoch udržateľnosti, aby sa predstavili svojimi inšpiratívnymi výsledkami práce za minulý rok. Všetky zaslané nominácie do siedmich kategórií –  biodiverzita, životné prostredie, osveta, eko startupy, sociálno-ekologické podnikanie, zelené podnikanie a detský enviročin – hodnotila odborná porota, ktorá zostavila zoznam 22 finalistov.

Rozhodujú experti na ochranu životného prostredie a ESG aktivity vo firmách

Tím porotcov a porotkýň, ktorý je zárukou objektívneho a nestranného hodnotenia projektov spomedzi prihlásených uchádzačov, tvorí tento rok: Petra Csefalvayová, expertka na koncepty a projekty cirkulárnej ekonomiky z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, Laura Martonová, ESG špecialistka VÚB banky, Peter Medveď, environmentalista a riaditeľ Nadácie Ekopolis, Martina Paulíková, ekologička a aktivistka zo Združenia Slatinka, laureátka prvého ročníka ceny Atlas, Miroslav Saniga, popredný odborník na ekológiu a etológiu vtákov zo SAV a Juraj Smatana, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR a environmentálny aktivista.

„Ochrana prírody, environmentálne vzdelávanie či zlepšovanie životného prostredia sú často ako beh na dlhú trať. Kým sa prejavia pozitívne stránky, mnohí už aj zabudnú na dobrovoľníkov aj profesionálov, ktorí ich pripravili, urobili aj zdieľali skúsenosti a vedomosti pre ďalších. Preto je nesmierne povzbudzujúce vidieť na jednom mieste toľko pozitívnych príbehov, nadšenia miestnych komunít aj dobrých nápadov na biznis a vedieť, že ich kvalitu a dopady oceníme nielen my v porote, ale aj verejnosť,“ hovorí v mene poroty ocenenia Atlas jeho laureátka z roku 2021 ako aj držiteľka ocenenia Biela vrana 2022, ekologička Martina Paulíková. Dlhoročná aktivistka, aktuálne profesionálne pôsobiaca v organizácii WWF Slovensko, získala prestížne ocenenia za záchranu vzácnych biotopov európskeho významu v okolí rieky Slatinka a obce Slatinka pri Zvolene, ktoré ohrozovala výstavba vodnej priehrady.

Ovocná a okrasná škôlka Biele Karpaty

Po prvýkrát udelí cenu aj verejnosť

Envirocena Atlas, ktorú udeľuje Nadácia VÚB pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a tiež Združenia miest a obcí Slovenska, uviedla tento rok pár noviniek. Popri novej, porotou posudzovanej kategórii Detský enviročin je do výberu víťaza ocenenia po prvýkrát vtiahnutá aj verejnosť. Konkrétny finálový projekt, v ktorom vidia ľudia kolektívne najväčší zmysel, je možné podporiť hlasom prostredníctvom stránky ocenenia, kde sú k dispozícii anotácie všetkých uchádzačov. Online hlasovanie, z ktorého vyjde držiteľ Ceny verejnosti, trvá od 4. do 13. apríla a zahrnutých je doň 18 projektov.

Ceny Atlas v jednotlivých kategóriách si odnesie spolu osem víťazov. Na udržanie a rozvoj víťazných zelených projektov prerozdelí Nadácia VÚB granty vo výške 50-tisíc eur. Výber laureátov bude zverejnený už tradične na Deň Zeme, a to formou špeciálneho video dokumentu. Ten priblíži nielen momenty vyhlásenia a odovzdania ocenení, ale aj krátke príbehy všetkých finalistov. Cieľom organizátorov je, aby ich nadšenie, vytrvalosť a prínos pre budúcnosť planéty inšpirovali čo najširšie spektrum ľudí na Slovensku. Verejná premiéra dokumentu Atlas 2023 bude odvysielaná 22. apríla o 16:00 na RTVS – Dvojke. VÚB banka, člen skupiny Intesa Sanpaolo, zverejní od pondelka 24. apríla dokument na svojich sociálnych sieťach a na stránke ocenenia Atlas.

Titulný obrázok: Včelí kRaj