Ako ekologicky zafarbiť vajíčka alebo upliesť korbáč? 10 rád, ako si užiť Veľkú noc zodpovedne

Veľkonočné sviatky strávené s vašou rodinou sú určite radostným zážitkom. Keď sa však počas týchto dní prechádzate uličkami supermarketov, nestíhate sa čudovať, kedy sa vlastne Veľká noc stala čistým konzumom.

Našťastie existuje veľa spôsobov, ako osláviť sviatky jari ekologicky a vyskladať veľkonočnú výslužku bez toho, aby ste museli kupovať plastové výrobky na jedno použitie. Tu je 10 skvelých nápadov na oslavu ekologickej Veľkej noci.

1. Zabudnite na plastové vajcia

Sú určite lacné a môžete do nich vložiť rôzne prekvapenia, ale nie sú podmienkou pre zábavné trávenie Veľkej noci a najmä sú protikladom k ekologickosti. Ak chcete farebné vajíčka, vyskúšajte alternatívu. Vyrobte si doma napríklad šumivé vajíčka do kúpeľa. Nie sú náročné na prípravu a môžete do ich výroby zapojiť celú rodinu.

2. Nakupujte lokálne

Ak plánujete farbiť veľkonočné vajíčka, nakupujte lokálne vajcia od farmárov. Pravdepodobne už viete o príšernom zaobchádzaní so sliepkami znášajúcimi vajcia na priemyselných farmách. Podporte farmárov, ktorí sa k svojim zvieratám správajú ohľaduplne. Takéto vajcia sú výživnejšie a oveľa chutnejšie.

3. Používajte prírodné farbivá

Aj keď farbivo nejete, výroba chemicky syntetizovaných farbív je pre životné prostredie zlá. Skúste tieto skvelé triky a nafarbite si vajíčka pomocou prírody. Výsledkom sú krásne, pastelové odtiene.

4. Korbáč z druhej ruky

Aj keď máte radi typické slovenské veľkonočné tradície, môže byť vaša Veľká noc ekologická. Odporúčame vám, aby ste opäť zamierili na farmárske trhy, alebo sa spýtali kamarátov a našli si korbáč z druhej ruky. Prípadne využite znova ten, ktorý už vlastníte alebo si ho vyrobte doma. Čo sa týka polievania, preferujte radšej čistú vodu ako “voňavky” plné chémie. Aj s tou pokojne šetrite. Príroda a ženy sa potešia.

5. Nie plastovým dekoráciám

Naozaj potrebujete tú plastovú trávu? Viete predsa, že sa dá zohnať aj papierová. Namiesto jej kupovania si na tenké prúžky narežte starý baliaci papier a zafarbite ho nazeleno. Alebo jednoducho použite ozajstnú trávu, tých pár dní vám ako dekorácia vydrží. Vieme, že je to lákavé, ale nešklbte ani ten zlatý dážď v parku. Najkrajší je v prírode.

6. Fér sladkosti

Pre svoju eko Veľkú noc si vyberte Fair Trade čokoládu a cukrovinky. Nebojte sa, nebudeme takí prísni, aby sme vám navrhli sviatky bez sladkého. Existuje však veľa spoločností, ktoré získavajú kakao zo zdrojov tak, aby nevykorisťovali pracovníkov a životné prostredie. Skúste si urobiť malý prieskum o tejto problematike.

7. Venujte sa záhradke

Určite vám dobre padne, po tom všetkom jedle, trocha pohybu. Koniec koncov, je tu jar – skvelý čas na to, aby ste sa s rodinou venovali záhradkárčeniu. Vysaďte si spolu okrasné kvetinky alebo dokonca stromček. Ak záhradku nemáte, skúste to na balkóne alebo aspoň zasaďte bylinky do črepníkov. Nebudete musieť kupovať tie v plastových črepníkov.

8. Kompostujte škrupiny

Namiesto toho, aby ste vaječné škrupiny posielali na skládku, pridajte ich na hromadu kompostu alebo ich len zakopte na dvore, kde budú vyživovať pôdu. V byte ich pridajte do kuchynského bio odpadu. A ktovie, možno to privedie deti k zvedavosti, ako funguje kompostovanie a budú sa chcieť dozvedieť viac o tejto záhade. Prípadne si vytvorte zábavný projekt. Premeňte škrupiny vajec na žeruchové hlávky.

9. Darujte

Aj keď Veľká noc nie je sviatok rozdávania darčekov (ak nerátame vajcia rôzneho druhu), vy niečo darovať môžete. Urobte svoje sviatky jari viac zmysluplné tým, že vrátite dobro svojej komunite alebo obľúbenej charite. Prečo to robiť len na Vianoce. Darujte svoj čas dobrovoľníctvu aj na jar.

10. Najlepšia eko aktivita Veľkej noci?

Stráviť deň s rodinou a priateľmi. Ísť do parku. Choďte pozorovať vtáky, vezmite rodinu na farmu, aby ste videli mláďatá králikov, kuriatka… Všetok ten nový život a pripomenuli si takto zázrak (znovu)zrodenia. Upečte si spolu koláčiky, urobte piknik v prírode. Garantujeme vám, že všetci si budete pamätať najmä ten čas, ktorý strávite spolu. A toto je oveľa viac ako plastový zajac na umelohmotnej tráve.

Zažiť ekologickú Veľkú noc je vlastne celkom jednoduché. Ak robíme zmysluplné rozhodnutia, robíme všetko lepšie. Šťastnú a veselú eko Veľkú noc!