Človek udržateľný. Pozrime sa na to z rôznych uhlov pohľadu

Vlak k udržateľnejšiemu spôsobu života sa už rozbehol. Otázka znie, ktorí sú v ňom, ktorí práve nastupujú a ktorí ešte len pristúpia. Neplatí, že tí, čo nastúpili prví, sú zodpovednejší. Každý z nás totiž vychádza z rôznych podmienok a predpokladov.

V začiatkoch bolo rozhodnutie žiť udržateľne pomerne náročné. Či už z finančného, logistického alebo časového pohľadu. Bezobalových a bio obchodov bolo ako šafránu a človek za nimi musel často cestovať cez pol mesta, ak vôbec v jeho meste takáto možnosť existovala. Potraviny a ekologické výrobky stáli omnoho viac peňazí ako tie bežné. Názor na udržateľnejší spôsob života sa tiež považoval za niečo nové, moderné a výnimočné.  

Časy sa však menia a rovnako tak aj naše každodenné rozhodnutia. K udržateľnejším nákupom nás motivujú už nielen samotní predajcovia, ale aj banky. Nová služba v mobilnej aplikácii od Tatra banky vám napríklad zobrazí odhadovanú uhlíkovú stopu nákupu zaplateného platobnou kartou. Vďaka tomu sa môžeme učiť, aký vplyv na životné prostredie majú naše bežné rozhodnutia.

Banka však klientom nielen zobrazuje odhadovanú uhlíkovú stopu, ale motivuje ich aj formou cashbacku. Kúpite šetrnejšie LED svietidlá? Dostanete odmenu. Presadnete z auta na bicykel alebo využijete verejnú železničnú dopravu? Tiež dostanete odmenu. Obujete sa do ručne šitých topánok a odevov od lokálnych značiek? Odmena je vaša.

Obľúbený cashback z každého nákupu udržateľnejších alternatív ponúka Účet #premodruplanetu od Tatra banky. Služba s názvom My Benefit #premodruplanetu k debetnej karte predstavuje príležitosť pre udržateľnejšie nakupovanie za zvýhodnené ceny u mnohých obchodníkov. Cashback sa pohybuje v rozmedzí od 5 % až do výšky 20 % zo zaplatenej sumy a ponuka sa pravidelne rozširuje. Zoznam partnerov ponúkajúcich zaujímavé odmeny nájdete na stránke Tatra banky.

Titulné foto: Profimedia