40 jesenných aktivít (nielen v prírode), ktoré vám okamžite zdvihnú náladu

Keď sa listy začínajú meniť zo zelenej na všetky možné odtiene žltej, oranžovej, červenej alebo hnedej a teplota vonku pomaly, ale isto klesá, nemusí s ňou klesať aj vaša nálada. Jeseň môže byť čarovným časom plným zábavných aktivít. Že neveríte? My vám ich prinesieme rovno 40!

1.

Vypestujte si mini stromček. Pozbierajte semienka spod stromov, vhodné sú aj žalude, bukvice, lieskové oriešky… Zasejte ich do jogurtových kelímkov naplnených zmesou kompostu s pieskom, a potom ich uskladnite napríklad v garáži až do jari.

2.

Skúste poznať vtákov po reči a naučte sa rozpoznať vtáčie popevky. Stanete sa skutočným prírodným detektívom.

3.

Spoznávajte zvieratá v lese podľa stôp alebo trusu. Zver po sebe zanecháva rôzne značky. Pátrať po nich, môže byť nesmierne zaujímavé pre deti aj dospelých.

4.

Čo takto koláž z prírodných nálezov? Počas svojej prechádzky nazbierajte jesenné lístie, gaštany a vytvorte originálne umelecké dielo. Môžete si urobiť aj herbár a ku každému lístku a kvetinke si poznačiť miesto a čas nálezu.

5.

Naučte sa rozoznať huby. Učte sa od skúsených hubárov, noste pre istotu rukavice a zbierajte len tie huby, ktoré viete identifikovať ako bezpečné.

6.

Prihláste sa ako dobrovoľník. Je to zábavný spôsob, ako niečo zmeniť k lepšiemu a spoznať nových ľudí.  Zistite si informácie o dobrovoľníckych príležitostiach vo svojom okolí.

7.

Vyrobte hotel pre chrobáky alebo vymyslite útočisko na zimu pre drobné hlodavce a hmyz.

8.

Stiahnite si aplikácie na identifikáciu rastlín, stromov, húb, vtákov…, ktoré vám pomôžu učiť sa.

9.

Choďte von. So psom, s rodinou, s priateľmi, sami. Zastavte sa, počúvajte a vychutnajte si jesennú atmosféru.

10.

Pozorujte lesnú zver ako sa chystá na zimu. Prineste im niečo pod zub.

11.

Užite si svoju záhradu a oceňte krásu, ktorú táto sezóna ponúka. Žiarivé farebné bobule na kríkoch, orosené pavučiny, padajúce lístie v lúčoch slnečného svetla, prichádzajúci zimní migranti…

12.

Sadnite si nehybne a pozorujte vtáky. Naučte sa ich rozoznávať. Nielen podľa spevu, ale aj podľa farieb a pohlavia. Na Slovensku žije napríklad až 6 druhov sýkoriek!

13.

Stromy na jeseň predvádzajú úžasné farby. Pozorujte ich ako sa menia. Môžete si to denne fotograficky zaznamenávať. Ktoré sú viac oranžové, červené alebo žlté? Ktoré stromy si najdlhšie udržali svoje zelené odtiene?

14.

Ako vonia jeseň? Ako gaštany? Ako mokré lístie? Vezmite hrsť listov z kopy pod stromom a zdvihnite ich k nosu. Teraz už viete.

15.

Zbierajte gaštany a zopár si ich prineste aj domov. Prinášajú radosť deťom aj dospelým. Ich hladký povrch je predsa tak príjemný na dotyk.

16.

Ochutnajte čerstvo natrhané jablká. Veľa ovocia dozrieva práve na jeseň. Zjedzte ho čerstvé alebo vyskúšajte nový recept.

17.

Pozorujte oblohu cez deň. Na jeseň sa môžete zobudiť do rannej hmly, ktorá predznačuje chladný deň. Všímajte si slnko a jeho zlaté magické lúče. Akú majú intenzitu?

18.

Pozorujte oblohu v noci. Tmavé večery ešte nie sú úplne studené, takže je ideálny čas ísť von a vidieť mesiac a hviezdy.

19.

Skúste geocaching. Čo môže byť lepšie ako hľadať skrytý poklad v prírode?

20.

Jeseň je obdobím výsadby stromov. Pripojte sa k miestnej iniciatíve alebo vysaďte nový strom vo vašej záhrade. Dajte si pozor na prvé mrazy, aby ste oň neprišli. Prečítajte si 10 pravidiel pre výsadbu stromov od odborníkov.

21.

Vytvorte si zvyk dennej prechádzky za každého počasia. Naplánujte si nejakú aktivitu, ktorá vás von vytiahne.

22.

Odviažte sa a straťte sa v kukuričnom bludisku. Je to skvelý spôsob, ako sa psychicky a fyzicky nabudiť. Nemôžete zostať apatickí, keď chcete nájsť cestu von.

23.

 Užite si víkendový kemping skôr, ako nočné teploty klesnú pod nulu.

24.

Choďte s priateľmi na turistiku. Vezmite si vhodné topánky, aby vás neprekvapilo šmykľavé lístie. 

25.

Užite si jesenný piknik, napríklad pri jazere, kde môžete sledovať migrujúce vtáky. Zabaľte si hrubú deku, termosku s čajom a nejaké občerstvenie z farmárskeho trhu.

26.

Navštívte miestny farmársky trh, kde si nakúpite čerstvé sezónne produkty. Podpora miestnych farmárov je jednoduchý spôsob, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu. Navyše čerstvé domáce produkty chutia výborne.

27.

Urobte si chutný jablkový alebo tekvicový koláč. Ak nemáte radi sladké, tak pripravte praženicu s hubami, alebo hubovú polievku z vašich úlovkov.

28.

Jeseň je skvelý čas na zásobenie sa a uchovanie plodín na zimu. Vysušte si napríklad jablká či spomínané huby.

29.

Navštívte sekáč. Strávte nejaký čas prehrabávaním sa v regáloch, zahrajte sa na lov jesenných kúskov. Nákup oblečenia z druhej ruky je skvelý spôsob, ako sa vyhnúť rýchlej móde a znížiť množstvo odpadu. Vaša peňaženka aj planéta sa vám poďakujú.

30.

Postavte si strašiaka (aj keď nemáte mak) z recyklovaného materiálu. Postačí vám staré oblečenie, seno a vyrezávaná tekvica ako hlava.

31.

Pohrabte lístie. Že to nie je zábava? Hovorte až potom, ako skočíte do veľkej hromady. A zas a zas. Nech vaše vnútorné dieťa ožije.

32.

Usporiadajte súťaž vo vyrezávaní tekvíc v rodine, alebo medzi priateľmi. Toto obdobie je na to priam stvorené! Môžete si tiež odložiť tekvicové semienka a vyrobiť z nich chrumkavé občerstvenie. Nezabudnite všetky zvyšky tekvíc kompostovať.

33.

Dajte si teplý nápoj v obľúbenej kaviarni. Ak si ho chcete vziať so sebou a prejsť sa po parku, prineste si opakovane použiteľný pohárik.

34.

Urobte si romantickú atmosféru s ekologickými sviečkami. Kupujte si netoxické sviečky, ktoré sú vyrobené z čisto prírodných produktov, ako je včelí vosk alebo sója.

35.

Neprestaňte sa venovať svojmu obľúbenému športu v exteriéri. Môžete behať, aj ísť na bicykel, stačí sa len teplo obliecť.

36.

Večery sú stále dlhšie. Nemíňajte zbytočne elektrickú energiu (ani tú svoju) a nezapínajte televíziu. Radšej si prečítajte dobrú knihu. Najlepšie z druhej ruky.

37.

Vráťte sa späť do detstva a vyrobte si šarkana z odpadového materiálu. Práve jeseň je obdobím tejto milej zábavky.

38.

Urobte niečo pre svoju imunitu a začnite s otužovaním. Najprv doma vo svojej sprche, a potom, ak si veríte, aj v jazere.

39.

Jeseň je ideálna na stretnutia s priateľmi a rodinou. Navštívte trhy, hodové stánky, pouličný food truck. Doprajte si lákadlá vo forme pečených gaštanov, lokší, vareného vínka, samozrejme všetko s mierou. Ak viete, že pôjdete na podobné miesta, vezmite si so sebou malú nádobku, príbor a pohárik.

40.

Obdivujte čaro jesennej prírody všade tam, kam pôjdete. Precíťte chladný vzduch na svojej pokožke. Nájdite si čas na spomalenie myšlienok a len buďte prítomní. V tichu je krása.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.