Ako znížiť spotrebu tonera a šetriť životné prostredie? Zvoľte ekologický typ písma

Tlač dokumentov, brožúr, plagátov, tlačových správ alebo aj školských prác sú jednou z vecí, ktoré sú častokrát nevyhnutné, no predstavujú významnú environmentálnu záťaž. Ako na ekologickú tlač? Výberom správneho fontu písma dokážeme redukovať množstvo použitého atramentu, papiera a celkovú uhlíkovú stopu. Tak teda, skôr než stlačíte CTRL+P zvážte v prvom rade potrebu každej vytlačenej strany a rovnako tak druh použitého fontu písma.

V roku 2014 obletela svet správa o 14-ročnom chlapcovi, ktorý tvrdil, že americká vláda môže každý rok ušetriť milióny dolárov, ak by pri všetkých svojich tlačených materiáloch prešla na používanie písma Garamond. Aj keď jeho tvrdenie nebolo úplne presné, upriamil pozornosť na často zanedbávaný a dovtedy prehliadaný problém – skutočnosť, že niektoré písma vyžadujú viac atramentu ako iné písma, čo je pre životné prostredie zlou správou.

Environmentálna stopa tlače

Zníženie vplyvu tlače na životné prostredie znamená zníženie spotreby jej dvoch materiálových zložiek: papiera a atramentu. Pri výbere typov písma, ktoré šetria atrament, záleží na celkovej „váhe“ či „ploche“ písma, ktoré môžeme posúdiť na základe veľkosti a šírky písma a rovnako tak aj podľa veľkosti medzier medzi jednotlivými písmenami.

Použitie menšieho množstva atramentu pomocou písma s nižšou hmotnosťou alebo písma bez pätiek (bez detailov na konci ťahu, najznámejšími týmito písmami sú: Arial, Tahoma, Verdana) spotrebuje menej zdrojov, urýchli proces tlače, zníži uhlíkovú stopu a zároveň tiež uľahčuje proces recyklácie papiera, ktorá je potom menej energeticky a chemicky náročná.

Je logické, že čím väčšie písmo a väčšie rozostupy písmen medzi sebou, tým viac spotrebovaného papiera. Neobjavíme koleso, ak povieme, že obojstranná tlač zníži na polovicu množstvo použitého papiera, no akosi na to zabúdame.

Times New Roman a Arial

Aj vďaka Windowsu je najznámejším pätkovým fontom Times New Roman a spolu s písmom Arial patria k najčastejšie používaným fontom. Arial nie je vzhľadom na váhu písmen príliš efektívne bezpätkové písmo a z hľadiska spotreby atramentu vyhráva Times New Roman (ako jeden z mála pätkových fontov, ktorý je stále ekologický).

Century Gothic

Century Gothic sa často uvádza ako jedno z atramentovo najúspornejších typov písma, keďže kvôli svojim tenkým líniám spotrebuje v priemere o 30% menej atramentu ako Arial. Century Gothic je však veľké a na široko nastavené písmo, takže aj keď používa menej atramentu, spotrebuje na druhej strane viac papiera.

Courier New

Pozornosť sa tiež upriamuje aj na písmo Courier používajúce písmená, ktoré sú tenké (s nízkou spotrebou atramentu), ale nie malé, čo znamená, že aby bol text čitateľný, nemusíme ho zväčšovať a tak logicky spotrebovať viac papiera. Písmo Courier môžeme nazvať historickou klasikou, pretože bolo navrhnuté pre písacie stroje s cieľom šetriť atrament a predlžovať životnosť pásky písacieho stroja.

Ryman Eco

Obchodný reťazec kancelárskych potrieb vo Veľkej Británii Ryman EcoRyman Stationery, vytvoril font, ktorý nazýva „najkrajšie udržateľné písmo na svete“. Ryman Eco je písmo, ktoré používa o 33% menej atramentu ako štandardné písma a môže si ho ktokoľvek bezplatne stiahnuť na oficiálnej stránke rymaneco.co.uk. Písmená sú duté s tenkými čiarami a tým, že sa atrament do papiera vpíja, prázdne miesta sa prirodzene vyplnia. Pri väčších veľkostiach sú duté písmená zreteľnejšie a ich vzhľad je v skutočnosti celkom zaujímavý. Veď na vytvorení každého jedného písmena pracovalo 26 typografov, ilustrátorov a dizajnérov.

Ecofont Sans

Spoločnosť s názvom Ecofont sa priamo zameriava na zníženie spotreby atramentu pri tlači. Ich písmo Ecofont Sans má malé otvory zasadené do písmen, aby spotrebovali menej atramentu. Opäť platí, že pri menších veľkostiach sú otvory zanedbateľné kvôli vpíjaniu sa atramentu do papiera. Ecofont neponúka iba písmo, ale tiež softvér, ktorý pomáha vypichnúť drobné otvory aj v štandardných fontoch, ktoré bežne používame, ako sú Arial, Calibri, Verdana, či Times New Roman. Výrobca sa pýši tým, že pomocou jeho softvéru Ecofont môžeme znížiť spotrebu atramentu až o 50%, ale tento softvér je platený.

Tipy na záver

Ak nevyhnutne musíte používať veľké, či tučné písma, ktoré spotrebúvajú viac atramentu z vašich tonerov, hľadajte ďalšie spôsoby, ako vyrovnať váš dopad na životné prostredie.

  • Možno vám bude stačiť upozorniť na dôležitý text požitím kurzívy.
  • Zmeňte prednastavenú veľkosť písma z 12 na 10, na jednu stranu sa tak zmestí viac stále dokonale čitateľného textu.
  • Niektoré modely tlačiarní umožňujú v nastaveniach tzv. Ekologickú tlač.
  • Znížte jas a kontrast pri kopírovaní.
  • Zaveďte používanie recyklovaných materiálov a papiera s označením FSC (Forest Stewardship Council), ktorý pochádza z programu zodpovedného lesného hospodárenia.

Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
…a nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra, aby vám neunikli žiadne novinky