Ako sa pobaliť na dovolenku ekologickejšie? Týchto pár vecí si určite pribaľte do svojej batožiny!

Leto je tu a plánovanie slnkom zaliatych dovoleniek a horských výletov je v plnom prúde. Prečo si však túto sezónu nespraviť dovolenku trochu zelenšou? V súčasnosti existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako môžeme znížiť náš vplyv na životné prostredie – od spôsobu, akým budeme cestovať a kde budeme ubytovaní, až po pobalenie tých správnych vecí do kufra. Či už sa teda chystáte na dovolenku v zahraničí, alebo na túru po Slovensku, je tu pre vás náš sprievodca udržateľným balením, ktorý vám pomôže byť láskavejší k planéte.

1. Vyberte si udržateľný kufor alebo batoh

Ešte predtým, ako sa pustíte do balenia, zvážte, do čoho vlastne sa pobalíte. Rozhodnite sa pre batožinu a batohy vyrobené z udržateľných materiálov, ako sú recyklované plasty alebo organická bavlna. Hľadajte značky, ktoré sa zaviazali znižovať svoju uhlíkovú stopu a produkciu odpadu. Vyberte si odolný, vysokokvalitný kufor alebo batoh, ktorý vydrží roky, čím sa zníži potreba častých výmen.

2. Pobaľte sa “naľahko”

Jedným z najudržateľnejších tipov ako sa pobaliť na výlet alebo dovolenku je, vziať si čo najmenej. Veľa vecí nielen zaťaží váš chrbát, ale kvôli ťažšej batožine zvýši aj emisie uhlíka. Urobte si preto zoznam nevyhnutných vecí a držte sa ho. Vezmite si neutrálnejšie kúsky, ktoré možno kombinovať a vytvárať rôzne outfity, čím sa zníži počet oblečenia, ktoré si musíte pobaliť.

3. Zubná kefka

Vedeli ste, že každá plastová zubná kefka, ktorú ste kedy použili, bude existovať aj o 500 rokov? Minimálne… Každý rok sa vyhodia miliardy zubných kefiek, čo prispieva k veľkému znečisteniu plastmi. Niektoré plastové zubné kefky sú recyklovateľné, ale to neznamená, že sú skutočne recyklované. Zubné kefky vyrobené napríklad z bambusu sa však môžu biologicky rozložiť už za niekoľko mesiacov alebo rokov. Vyrobiť všetko z bambusu nie je dokonalé riešenie – pestovanie bambusu si vyžaduje veľa pôdy – ale bambusové zubné kefky tu aspoň nezostanú stovky rokov po nás.

zdroj: freepik.com

4. Zelený opaľovací krém

Samozrejme, nie doslova zelený. Aby ste boli na slnku v bezpečí, vyberte si opaľovací krém SPF 30 s UVA a UVB ochranou, ktorý neohrozí voľne žijúce zvieratá. Hľadajte značky, ktoré sú „priateľské” ku koralovým útesom alebo k delfínom a neobsahujú oktinoxát ani oxybenzón. Tieto zložky, keď sa dostanú do vody, môžu vážne ohroziť zvieratá a poškodiť rastliny.

5. Vyhnite sa “rýchlej móde” – tzv. fast fashion

Všetko má uhlíkovú stopu – dokonca aj vaše oblečenie. Módny priemysel vytvára oku lahodiace uhlíkové emisie, pretože nové oblečenie sa dodáva do celého sveta. Šaty vyrobené z polyesteru a nylonu sú vlastne vyrobené z plastu, a hoci sa bavlnené oblečenie biologicky rozkladá, často sa pestuje pomocou chemikálií znečisťujúcich životné prostredie.

“Ozeleňte” svoj kufor tým, že si kúpite len to, čo potrebujete, vyberiete si oblečenie vyrobené z organickej bavlny alebo ľanu, povymieňate si veci s priateľmi alebo nájdete poklady z druhej ruky v miestnom second-hande.

6. Opakovane použiteľná fľaša na vodu

Opätovne použiteľná kovová alebo plastová fľaša na vodu je nevyhnutnosťou. Pravidelné pitie vody je potrebné pre udržanie si dobrého zdravotného stavu – najmä ak navštívite teplejšie podnebie, než na aké ste zvyknutí. Jednorazovým plastovým fľašiam trvá viac ako 400 rokov, kým sa rozložia a majú obrovskú uhlíkovú stopu pri preprave po celom svete – navyše sa použijú len raz! Rýchlym a jednoduchým spôsobom, ako znížiť svoj každodenný dopad na životné prostredie, je prejsť na opakovane použiteľnú fľašu. Namiesto toho, aby ste si každý deň kupovali nápoje vo fľašiach, ušetríte aj tým, že si prinesiete vlastnú vodu alebo si ju načapujete v kaviarni či na čerpacej stanici. Mnoho verejných priestorov, ako sú napríklad stanice a univerzity, má bezplatné čerpacie stanice vody.

zdroj: freepik.com

7. Pohárik na kávu

Všetko vyššie napísané o fľašiach na jedno použitie, platí aj pre jednorazové šálky na kávu. Mnohé z nich sú vyrobené z kartónu, ale majú plastovú podšívku, aby boli vodotesné a o niečo dlhšie vydržali ľahko. Vezmite si preto so sebou opakovane použiteľný pohárik na kávu, aby ste znížili množstvo odpadu pri popíjaní horúcich nápojov na svojich cestách. Navyše, veľa miest ponúka zľavu, ak si prinesiete svoj vlastný pohár alebo šálku.

Dobrý tip: Zaobstarajte si pohárik s dobre tesniacim vekom. Nechcete, aby sa vám v taške rozliali tekutiny.

8. Nádoby na potraviny

Super užitočná je aj jednoduchá sada vaničiek na jedlo, ľudovo povedané dózy. Zbalenie obeda pred odchodom z domu znamená, že miniete menej peňazí a v supermarkete si kúpite oveľa menej potravín zabalených v plastovom obale. Zvyšky nedojedeného jedla si môžete so sebou odniesť aj z reštaurácie, zostane vám aspoň na večeru. Noste si so sebou aj niekoľko opakovane použiteľných nákupných tašiek, do ktorých pobalíte či už jedlo, alebo suveníry z vašich ciest.

9. Ženské záležitosti

Áno, dokonca aj menštruovať môžete ekologickejšie. Klasické výrobky, ako sú tampóny a vložky, sú vyrobené čiastočne z plastu a sú zabalené v plastovom obale. Mnohé moderné vynálezy, ako sú opakovane použiteľné nohavičky, prateľné látkové vložky, organické tampóny a silikónové kalíšky, fungujú naozaj skvelo a sú oveľa šetrnejšie k planéte.

zdroj: freepik.com

10. Inovujte svoje toaletné potreby

Balenie na cestu je skvelý čas pozrieť sa na to, čo denne používate, a zistiť, ktoré veci môžete vylepšiť pre našu planétu. Môžete napríklad nahradiť jednorazové tampóny na odličovanie látkovými, ktoré sa dajú vyprať a znova použiť. Balenie tuhých šampónov a sprchových gélov ušetrí kopy plastov a miesta vo vašom kufri. Niektoré kozmetické značky používajú drevené nádoby a rúčky, deodorant môže byť vyrobený z prírodných ingrediencií a dokonca aj zubná pasta sa dnes predáva aj v sklenených nádobách.

Plánovanie udržateľnej letnej dovolenky je nielen prospešné pre planétu, ale obohacuje aj váš cestovateľský zážitok. Výberom ekologických možností prispievate k zachovaniu krajiny a komunít, vďaka ktorým je naša planéta taká jedinečná.

Titulný obrázok: freepik.com