Ako najlepšie vyznať lásku na Valentína? Zabudnite na balóny a plyšové medvede, pomôže vám tento zoznam!

Je tu Valentín, láska je vo vzduchu… V tento deň chceme o čosi viac ukázať svojim blízkym, ako veľmi nám na nich záleží. Viete však, čo to stojí našu planétu? Asi ste o tom nepremýšľali, ale Valentín nie je vôbec ekologickým sviatkom. Čokolády s palmovým tukom zabalené v plastovom obale. Pohľadnice s trblietkami laminované plastom. Roztomilé plyšové medvedíky vyrobené zo syntetických materiálov, v zlých pracovných podmienkach. Kvety dovezené z celého sveta, na ktorých pestovanie sú potrebné pesticídy a chemikálie…

Vašim milovaným môžete svoju lásku prejaviť aj inak. Tento rok sa nenechajte sa strhnúť valentínskym marketingom a nekupujte zbytočné dekorácie, srdiečka z plastu, medvedíkov, balóny a mašle, ktoré časom skončia aj tak na skládkach. Ukážte trochu lásky aj planéte a pokúste sa osláviť ekologický Valentín. Tu je náš návod.

Večera pre dvoch

Ak chcete vziať svojho milovaného na večeru, vyhnite sa plytvaniu s jedlom. Nech je menu akokoľvek lákavé, neobjednávajte si úplne všetko – prebytky jedla, ktoré nezjete, skončia v koši. A to nie je veľmi romantické. Ak o sebe viete, že nie ste veľkí jedáci, nezjedené jedlo si môžete vziať aj domov. Stačí si so sebou priniesť nádobu, aby ste sa vyhli jednorazovým obalom. Rovnako romantická (ak nie aj viac) môže byť aj spoločná večera doma. Stlmte svetlá (myslite na tú elektrinu, ktorú ušetríte), zapáľte sójové sviečky a nalaďte príjemnú hudbu. Na prípravu jedla použite lokálne suroviny a nezabudnite ani na lahodné miestne víno. Nekazte si večer a riady odložte na druhý deň.

Buďte fér

Ak ľúbite, prečo by to malo byť na úkor niekoho iného? Obchod s čokoládou je častokrát plný problémov, od nespravodlivých pracovných podmienok a platov, až po používanie palmového oleja. Namiesto toho, aby ste na poslednú chvíľu kúpili bonboniéru v najbližšom obchode so zmiešaným tovarom, naplánujte si vopred kúpu zdravých a chutných miestnych organických čokolád s označením Fair Trade. Neobsahujú palmový olej a sú zabalené v bezplastových obaloch. Ich kúpou podporíte spravodlivé mzdy pre farmárov a pracovníkov, ktorí pestujú a vyrábajú čokoládu v bezpečných pracovných podmienkach s použitím metód šetrných k životnému prostrediu. Rozdáte hneď lásku viacerým ľuďom po celej planéte.

Kvety áno, ale…

Iba sezónne, lokálne vypestované kvety si udržateľné. Emisie uhlíka spojené s produkciou rezaných kvetov môžu dosahovať až 3 kg CO2 na kvet. Ďalším problémom je aj používanie pesticídov, herbicídov a hnojív, ktoré znečisťujú podzemné vody. Obľúbené ruže sú v našich končinách letnou kvetinou, takže namiesto nich hľadajte kytice zimných či skorých jarných kvetov. Vo februári kvitnú napríklad narcisy, prvosienky a zvončeky, a tie z farmárskeho trhu sú skvelou ekologickou alternatívou k ružiam z dovozu. Pri nákupe kvetov zvážte aj množstvo plastových obalov, v ktorých sa dodávajú. Ešte lepšou voľbou je rastlina v kvetináči. Vydrží určite dlhšie, rozjasní a zútulní každú domácnosť. Môžete ju pestovať s láskou spolu s vaším partnerom.

Láska je sladká

Ľúbiť znamená darovať chutné koláčiky. Malé podniky to majú u nás ťažké, preto podporte rodinnú pekáreň priateľskú k svojmu okoliu alebo miestnych pekárov, ktorí pečú skvelé organické vegánske koláče, či sušienky. Ak sa cítite obzvlášť šikovní, urobte si vlastné, domáce zákusky či menšiu tortičku. Alebo si na raňajky pripravte toast v tvare srdca. Nezabudnite zjesť aj odrezky, nevyhadzujte ich. Dajú sa z nich napríklad vyčarovať chutné krutóny do polievky.

Podporte umenie

Aj umenie je určite prejavom lásky. Čo takto podporiť miestnych umelcov? Objednajte si obraz na mieru, ručne vyrobený šperk alebo si rezervujte miesto pre pár na online kurze maľovania. Spojte sa s miestnym hudobníkom a urobte svojej láske súkromný koncert alebo sa niečo nové naučte a prekvapte svoju polovičku tancom, vlastným obrazom či hrou na gitare. Okolo seba máte určite veľa miestnych talentov, dajte im šancu urobiť tento deň ešte romantickejším.

Etické je sexy

Okrem čokolád a medvedíkov je na Valentína pod drobnohľadom aj spodná bielizeň. Módny priemysel je jedným z piatich najviac znečisťujúcich odvetví. Môže si naša planéta dovoliť, aby sme si všetci kupovali lacné volánové syntetické “handry”, ktoré si oblečieme len raz? Problémy rýchlej módy, fast fashion sú aj nevhodné pracovné podmienky a znečisťovanie mikroplastmi. Zabudnite na umelé vlákna a namiesto toho sa rozhodnite pre 100% organickú bavlnu. Navyše je aj oveľa pohodlnejšia a zdravšia. Komu sa naozaj páčite, pre toho budete sexy aj v mačičkovom pyžame.

Poetom na deň

Pamätáte si, aký bol život jednoduchý, keď ste si vyrábali vlastné valentínske pohľadnice? Len preto, že ste teraz dospelí, neznamená to, že ich stále nemôžete urobiť. Buďte kreatívni. Nakreslite svojim láskam obrázok niečoho, čo majú radi. Pokojne aj seba. Môžete tiež napísať starý dobrý milostný list. Povedzte svojmu blízkemu, ako veľa pre vás znamená, prečo ho milujete a aký je výnimočný. Skúste napísať báseň, nezáleží na tom, aká bude dobrá, nesúťažíte o literárnu cenu Sládkoviča, dôležitá je myšlienka. Nemusíte silou mocou minúť peniaze, aby ste dokázali, ako veľmi vám na niekom záleží.

Valentínske zážitky

Majú často oveľa väčšiu cenu ako veci. Môžete ísť na romantickú prechádzku v parku pri mesačnom svite. Je vo vašom meste pamiatka, ktorú ste vždy chceli navštíviť? Alebo múzeum, ktoré ste nikdy nevideli? Staňte sa turistami vo svojom vlastnom meste. Premyslite si vopred trasu, tak aby zahŕňala všetky najvýznamnejšie miesta, na ktorých ste spolu zdieľali pamätné momenty. Ak svoj čas trávite radšej doma, urobte si večer spoločenských hier alebo strávte noc sledovaním filmov. Stlmte svetlá, pripravte si popcorn, aby ste sa cítili ako v kine. Doprajte svojej polovičke masáž chodidiel. Telefóny sú prísne zakázané. Venujte svoj čas len jeden druhému. Môžete si kúpiť aj darčekové zážitky ako masáž, kurz varenia alebo ekologický výlet na miesto dostupné vlakom.

Voňavé prekvapenie

Ak chcete dať svojej láske hmotný ekologický darček na Valentína, ktorý krásne vonia a je zároveň užitočný, vyrobte zero waste kozmetiku alebo sviečku. Doma vyrobené mydlo je skvelý spôsob, ako začať s nulovým odpadom vo vašej domácnosti. Okrem toho sú tieto mini projekty aj zábavnými aktivitami, ktoré môžete robiť so svojím partnerom. Ak si netrúfate na handmade výrobky, vyberte si spolu napríklad súpravu organických bômb do kúpeľa alebo sójovú sviečku v zero waste obchodíku. Sója znamená čistejšie horenie ako iné typy sviečok. Navyše, tieto sviečky bez krutosti sa dodávajú v jantárových sklenených nádobách na opakované použitie a obsahujú knot z organickej bavlny, prvotriedne oleje a žiadne syntetické prísady.

Semienko lásky

Spoločné zasadenie niečoho malého, môže byť symbolom kultivácie a rastu vášho vzťahu. Prineste si domov nejaké semienka, ktoré si vy a váš partner zasadíte do záhrady. Môžete sa tiež spojiť s miestnou organizáciou a spoločne vysadiť strom. Ďalšou alternatívou pre ľudí žijúcich v mestách je výsadba črepníkovej rastliny. Môžete potom spolu sledovať, ako rastlina či strom rastie, rovnako porastie aj vaša láska. 

Urobte si zoznam

Február je stále začiatok roka a tak toho stihnete ešte veľmi veľa. Strávte deň vymýšľaním zoznamu, čo všetko by ste chceli spolu robiť – od romantickej dovolenky, cez nové zábavné aktivity až po koncerty, ktoré chcete vidieť. Prežite Valentína spoločným plánovaním a tiež spomínaním na to, čo ste zažili po minulé roky. Ekologické rande vám pomôže odhaliť podstatu vzťahu: kvalitný čas vo dvojici, srdečné rozhovory, úvahy a všetko, čo znovu vytvára a podporí spoločné puto.

Tradícia oslavy 14. februára sa zrodila už v starovekom Grécku, kedy bol tento deň venovaný Amorovi. Žiaľ, v poslednej dobe sa Valentín stal odrazom konzumnej spoločnosti. Prejaviť lásku a náklonnosť neznamená darovať medvedíka, rezané kvety alebo iné, častokrát veľmi povrchné, predmety. Prečo to teda robíme? Je to kvôli naučeným zvykom. Vidíme to v reklamách, opakujeme to a pokračujeme v tom už roky, bez toho, aby sme vôbec premýšľali o tom, aký vplyv má toto správanie na naše životné prostredie. Deň svätého Valentína sám o sebe nie je zlý. Musíme však prevziať zodpovednosť za to, ako oslavujeme a zdieľať toto presvedčenie so svojimi blízkymi. Nebojte sa ísť proti prúdu, často stačí aj “obyčajné” „Milujem ťa“ a ako bonus raňajky do postele. Lásku k životnému prostrediu a romantickú lásku k iným je možné oslavovať naraz, je to veľmi jednoduché, stačí chcieť.