5 tipov ako žiť udržateľnejšie a vďaka tomu schudnúť

Každý odborník vám povie, že sa nedá schudnúť za pár dní, ale že sa jednoducho musíte naučiť žiť ako chudý človek. Rovnako to je s ekologicky zodpovedným životom.

V tomto texte, ktorého čítanie vám zaberie asi 3 minúty, vám dáme päť  tipov, vďaka ktorým budete na konci roka o pár kilogramov ľahší a rovnako aj váš odpadkový kôš. Nemusíte začať so všetkým naraz – urobte jednu zmenu a celý mesiac sa snažte na nej pracovať. Stane sa vaším novým zvykom. Potom pridajte ďalšiu.

1. Majte so sebou vodu vo vlastnej fľaši

Smäd je veľmi nepríjemný, preto akonáhle zistíte, že ste smädný, začnete sa obzerať po obchode, kde by ste si kúpili vodu. No a často k vode pridáte aj nejakú maškrtu, ktorá sa vám o pár hodín nalepí na stehná v podobe tuku. Ak máte so sebou studenú vodu alebo teplý čaj v kvalitnej zdravej bezplastovej fľaši, jednoducho fľašu otvoríte, napijete sa a idete ďalej. Termofľaša sa postará o to, že nápoj bude mať presne takú teplotu, akú máte radi: voda bude studená aj v najteplejších dňoch a čaj príjemne teplý aj v chladnom počasí.

2. Využívajte MHD alebo choďte peši/na bicykli

Zabudnite na eskalátory a namiesto auta používajte MHD. Pretože každý pohyb sa počíta – aj ten od domu k zastávke MHD. A ak náhodou máte zastávku autobusu bližšie ako garáž, choďte až na ďalšiu zastávku. Neberte to ako nepríjemnú povinnosť, ale ako čas, ktorý môžete venovať iba sebe a svojim myšlienkam. Počas chôdze človek úplne inak rozmýšľa ako keď sedí. Prídete na nápady, na ktoré by ste bez pohybu neprišli.

3. Noste so sebou orechy (s čokoládou)

Všetci to poznáme: hladní vbehneme do prvého obchodu a kúpime takmer všetko, čo vidíme, aby sme zahnali hlad. A rovnaké to je, ak prídeme domov s vlčím hladom. Zjeme toho príliš veľa.

Preto je fajn mať so sebou malú dózičku s raw orechmi (bez soli, oleja, bez polevy), prípadne s kúskami kvalitnej horkej čokolády, ak máte radi sladké. Tuky a bielkoviny v orechoch vás zasýtia lepšie ako sušienky s orechovo-čokoládovou plnkou a dostanete do tela podstatne menej kalórií a výrazne viac vlákniny, minerálov a vitamínov.

Ak si kúpite orechy v bezobalovom obchode (tam majú zvyčajne najširší výber raw orechov v najvyššej kvalite), ušetríte aj niekoľko desiatok plastových obalov ročne.

4. Dajte si na tanier viac zeleniny

Nie je žiadna hanba ani výstrednosť doniesť si so sebou zeleninový šalát do práce v sklenenej či nerezovej dóze, ak vaša jedáleň neponúka výber šalátov. Alebo si doneste vlastný bezmäsitý obed práve vtedy, keď je v menu iba jedlo, ktoré vám nechutí. Ak vám chutí všetko, aspoň raz týždenne si vyberte jedlo, ktoré je podľa odborníkov nevhodné (hovädzie alebo bravčové mäso, vyprážané jedlá a pod.) a nahraďte ho vegetariánskym. Vtedy to bude pre vás najľahšie. Po mesiaci – dvoch pridajte ďalší deň, v ktorom jedlo vymeníte.

Vegetariánske jedlá obsahujú menej tukov a viac vlákniny, takže ich energetická hodnota je zvyčajne nižšia ako mäsitých jedál = každý mesiac pár gramov tuku dolu. Rovnako uhlíková stopa rastlinnej výroby je výrazne nižšia ako živočíšnej.

5. Zapojte svoj hnedý tuk

Hnedý tuk je tkanivo, ktoré vedci objavili u dospelých len nedávno. Vytvára teplo pri dlhodobom vystavení sa chladu a spaľuje v pokoji porovnateľné množstvo energie ako sval v pohybe. Naštartovať ho môžete práve dlhodobým pobytom v chladnejšom prostredí. Môžete chodiť na dlhšie prechádzky v chladnom počasí, otužovať sa alebo stačí znížiť teplotu v byte postupne až na 19°C. Ušetríte peniaze za teplo, ale hlavne budete chudnúť aj vtedy, keď nič nerobíte 😊

A ešte jeden extra wellness tip na záver:

Každé ráno si naštartujte metabolizmus a dobrú náladu 5 minútovým dynamickým tancom na obľúbenú pieseň. Následná rýchla masáž celého tela pri sprchovaní rozprúdi krv aj najvrchnejšej vrstve pokožky.

Ak začnete deň s úsmevom a dobrým pocitom, je väčšia pravdepodobnosť, že budete počas dňa pracovať na zmene svojich návykov 😊