5 tipov ako vyčistiť vodovodné potrubie

Každá domácnosť raz za čas bojuje s upchatým potrubím. Zvyčajne sa tento problém objaví v najnevhodnejšiu chvíľu, keď sa pripravujete do práce, alebo si uprostred noci všimnete záhadné bublanie. V tomto článku sa dočítate, ako potrubie znovu rýchlo a bezpečne spriechodniť.

Prečo sa vodovodné potrubie upcháva?

Dôvodov upchatého vodovodného potrubia je mnoho, ale jeden z najbežnejších a najjednoduchšie ovplyvniteľných je vhadzovanie vecí, ktoré do potrubia nepatria. V potrubí je prítomná voda, preto je prirodzené, že v ňom vznikajú nánosy vodného kameňa a podobne. Ale je iba na vás, aby ste doňho nevkladali alebo nevlievali veci, ktoré tam nepatria. O aké predmety ide?

Vznik usadenín a vápenných kameňov

Postupom času sa v potrubí môžu hromadiť usadeniny vápnika a horčíka, ktoré tvoria vápenné kamene. Tieto kamene môžu zúžiť priechod vody. Všimnete si to teda tak, že je prúd vody slabší, ako bol v minulosti a tiež tak, že občas z vodovodného kohútika vypadnú kúsky podobné piesku alebo malým kamienkom. Nebezpečné je to najmä v odpadovom potrubí, keďže takéto zužovanie jeho prietoku prebieha pomerne nenápadne.

Hromadenie horúceho oleja a tuku

V kuchynských potrubiach môže dochádzať k hromadeniu tuku a oleja, čo vedie k tvorbe tukových blokád a upchatiu. Tento jav je veľmi zradný, horúci olej alebo výpek z mäsa či slaniny je najskôr tekutina. Podobne je to s roztopeným maslom alebo zvyškami mastných polievok. Preto keď ich vylievame do potrubia, predpokladáme, že stečú do odpadu. V potrubí sa však náhle ochladzujú a tuhnú. Ak sa k tomu pridajú ešte zvyšky potravy, katastrofa je na svete.

Upchatie cudzími predmetmi

Cudzie predmety, ako sú vlasy, hygienické vreckovky a iná kozmetika sa môže zaseknúť v potrubí a spôsobiť zablokovanie. Medzi typické problémy patria aj dámske hygienické vložky, vatové tampóny, detské hračky alebo nadmerne používaná kozmetika.

zdroj: freepik.com

Povedali sme si o najčastejších príčinách upchatia vodovodného potrubia. Prevencia je základ, ale ak dôjde k upchatiu odtokov, máte niekoľko možností, ako potrubie zase spriechodniť.

Mechanické čistenie vodovodného potrubia

Táto metóda zahŕňa použitie nástrojov, ako napr. odpadový zvon či špirála na upchaté potrubie pre fyzické odstránenie usadenín a nečistôt vo vnútri potrubia. Pomocou zvona priloženého na ústie potrubia tvoríme podtlak, ktorý blokádu posunie. Špirála zase mechanicky blokádu prerazí.

Čistenie potrubia pomocou chemických prípravkov

Ide o použitie špeciálnych chemických čistiacich prostriedkov, ktoré rozpúšťajú a odstraňujú usadeniny a nečistoty v potrubí. Zvyčajne ide o rôzne druhy kyselín alebo hydroxidov. Táto metóda môže byť účinná pri odstraňovaní tukov a vápenatých usadenín, ale aj pri odstraňovaní biologického odpadu, ako sú napríklad vlasy a chlpy.

Hydrodynamické čistenie potrubia vapkou

Táto metóda používa vysokotlakovú vodu, často kombinovanú s čistiacimi činidlami, na odstránenie usadenín a blokád vo vnútri potrubia. Predstavte si ju ako hadicu, ktorá extrémne silno strieka vodu do potrubia a tak ho uvoľňuje od nečistôt. Keďže je kombinovaná s čistiacimi prostriedkami, pôsobí naraz mechanicky aj chemicky.

Odhalenie príčiny upchatia potrubia pomocou kamery

Existujú prípady, kedy nevieme presne určiť, kde došlo k upchatiu potrubia a nevieme ani to, čo presne ho upchalo. Pokiaľ nevieme s akou blokádou bojujeme, je náročné vybrať na jej odstránenie vhodný prostriedok. Preto je vhodné použitie špeciálnej kamery na preskúmanie vnútra potrubia a identifikáciu problémov, ako sú praskliny, nánosy a blokády.

Profesionálne čistenie potrubia krtkovaním

Odborní inštalatéri používajú na čistenie potrubia metódu elektro-mechanického čistenia, ktorá je nazývaná aj krtkovanie. Využíva dlhú pružinu, ktorá je zasúvaná do potrubia a dokáže preraziť blokády v potrubiach. Je omnoho dlhšia a silnejšia ako pružiny bežne dostupné v obchodoch pre domácich kutilov, jej ovládanie je preto zložitejšie a malo by zostať v rukách odborníkov. Podobne ako krtkovanie funguje aj metóda vysoko tlakového čistenia potrubia

Funguje podobne ako krtkovanie pomocou pružiny, ibaže sa pri odstraňovaní nečistôt a upchatých častí v potrubí využíva tlak vody. Profesionáli pri tom využívajú rôzne typy vodných trysiek, ktoré zacielia priamo na prekážku a dokážu dôkladne prečistiť celé vodovodné potrubie.

Titulný obrázok zdroj: freepik.com