10 skvelých tipov ako zabaliť vianočné darčeky ekologicky a zero waste + video návody

Vo vzduchu už cítiť sviatky zimy a mnohí z vás uvažujú nad tým, čím potešia svojich milovaných. Zbytočne to tento rok nepreháňajte. Slováci počas decembra vyprodukujú v priemere 40 až 45 kg komunálneho odpadu na osobu!

Triediť pozorne

Jednou z najväčších zložiek tohto sezónneho odpadu je práve jednorazové darčekové balenie. Lesklý a trblietavý baliaci papier, stuhy a plastové mašle sa nedajú recyklovať, poslúžia len na okamih a po rozbalení končia na skládkach. Navyše, aj pri recyklovateľných obaloch vzniká problém, pretože málokto z nich odlepí plastovú pásku, aby mohol správne vytriediť odpad. Preto vám ponúkame zopár tipov ako zabaliť svoje darčeky inak – originálne, kreatívne a hlavne viac ekologicky. Vaši priatelia a príbuzní určite ocenia jedinečnosť týchto obalov a vy budete hrdí na svoju osobitú pečať, ktorú do nich vložíte.  Začať môžete tým, že budete hľadať akékoľvek opätovne použiteľné materiály, ktoré už máte doma.

Dotyk prírody

Pri tomto type balenia darčekov využite recyklovaný baliaci papier. Niektorí ho poznáte pod názvom “šedák”. Na prvý pohľad možno vyzerá ako fádny kus papiera, ale dajú sa s ním robiť skutočné divy. Zbierajte a odkladajte si ho počas celého roka, keď napríklad dostanete nejaký balík, a potom na Vianoce, budete mať pripravený ekologický baliaci papier. Darčeky do neho klasicky zabaľte, namiesto lepiacej pásky starostlivo omotajte špagátom a pod ten už len zasuňte voňavý kus prírody. Môže to byť sušené koliesko pomaranča, kúsok škorice, vetvička ihličia alebo rozmarínu, šiška zo stromu, šípky alebo cezmína. Zatvorte na chvíľu oči a vnímajte vône, to sú Vianoce.

Pásku nepotrebujete

Obyčajný recyklovaný baliaci papier, ktorý sme už spomínali, môžete ozdobiť na tisíc spôsobov. Jeho čaro je presne v tom, že je tvárny a upravíte si ho podľa svojich predstáv. Deti milujú veselé vianočné postavičky, namaľujte im na balíček soba, škriatka alebo anjelika. Môžete použiť zvyšné gombíky, brmbolce, vodové farby… Namiesto plastovej pásky na jedno použitie vyskúšajte tento rok biologicky odbúrateľnú papierovú pásku, kusy látky alebo obyčajný špagát. Nemusíte byť origami profík, aby ste zvládli balenie darčekov aj úplne bez lepiacej pásky. Chceli by ste vedieť, ako? Nech sa páči, video:

Niečo osobné

Skúste pre svojich blízkych vyrobiť personalizovaný obal. Na krabicu od topánok môžete nalepiť fotografiu, ktorá zachytáva významný okamih z vášho spoločného života. Vyrežte z kartóna iniciálku mena obdarovaného, ktorú nafarbíte a priložíte k darčeku. Nemusíte kupovať zbytočné menovky, na balíček stačí jednoducho fixkou, či perom napísať, pre koho je určený.

Ako pre Popolušku

Rozmýšľate ako zabaliť drobný šperk? Skvelo vám poslúži zápalková škatuľka, ktorú pomaľujte farbami alebo oblepte papierovou vianočnou páskou. Náušnice alebo prstienok sa pokojne zmestia aj do orechovej škrupinky. Orech darujte vtáčikom do kŕmidla, vnútro zafarbite alebo vyložte romantickou čipkou zo zvyškov látky. Potom už len stačí vložiť šperk a “oriešok” previazať tenkým špagátom vyrobeným z organickej bavlny, konope alebo iných prírodných vlákien.

Zašite to

Na zabalenie mäkkých darčekov ako sú rukavice, čiapka, šál alebo ponožky, vyskúšajte biologicky odbúrateľný a recyklovateľný kraftový papier. Je tvárny, mäkký, zároveň však dostatočne silný a čo je najdôležitejšie, môžete ho bez problémov prešiť. Z dvoch kusov papiera vystrihnite vianočný motív, napríklad hviezdu, položte papiere na seba a začnite šiť. Nezabudnite medzitým na darček, vložte ho dnu a  svoje dielko prešite do konca. Na krafte bude vyzerať výborne kontrastná niť.

Zavárané šťastie

Poháre na zaváranie sú ďalší rozkošný spôsob ako zabaliť darčeky. Všetko, čo potrebujete, je pozrieť sa na kuchynské police a nájsť sklenenú nádobu, ktorá čaká na opätovné použitie. Ak doma žiadnu nemáte, opýtajte rodiny a priateľov. Poháru dodáte osobitosť ozdobením škoricovými tyčinkami, vianočnými lízatkami alebo vyrezávanými drevenými dekormi. Ak nájdete kúsky látky, prikryte nimi vrch nádoby a zviažte ju špagátom. Do zaváracieho pohára sa zmestia rôzne darčeky, napríklad prírodný balzam na pery, sójová sviečka, ponožky, krém na ruky… Môžete do nich vložiť aj papierové poukazy, vstupenky alebo jedlé darčeky ako napríklad vlastnoručne vyrobené perníčky, keksíky či koláčiky. Zaváracie poháre vám neskôr poslúžia ako svietniky alebo odkladacie nádoby.

Mapy, noty, knihy…

Vášnivých cestovateľov milo prekvapíte, ak im darček zabalíte do starej cestovnej mapy. Zaujímavo vyzerajú aj obaly z kníh. Neničte však knihy, ktoré sa ešte dajú čítať, využite také, ktorým napríklad chýbajú strany. Skúste z nich vystrihnúť vianočný motív a nalepiť ho na balíček. Použiť môžete aj notové zápisy, ktoré už nepoužívate alebo staré noviny. Prejdite si ich a pohľadajte zaujímavý alebo vtipný článok, ktorý vhodne doplní váš darček. Prípadne nájdite nevyriešenú krížovku a použite ju ako miesto, kam napíšete svoje venovanie.

Urobte to ako Japonci

Možno poznáte termín Furoshiki, Ide o techniku balenie do látok, ktorá pochádza z ďalekého Japonska. Darček jednoducho zabalíte do kúska textílie štvorcového tvaru. Je to veľmi jednoduché. Naučiť sa to môžete napríklad aj podľa videa nižšie. Takéto balenie vám zaberie len pár sekúnd a nie je vôbec potrebné, aby ste darček vopred zabalili do krabice, čím ušetríte ďalší kus jednorazového obalu. Ak pre svoje balíčky hľadáte netypický šat, skúste použiť vrecovinu – jutu, farebnú šatku, vreckovku alebo samotné oblečenie, ktoré darujete ako darček.

Vrecúška z odpadovej látky

Ak viete šiť, existujú spôsoby, ako si môžete sami vytvoriť opätovne použiteľné a ekologické látkové darčekové tašky. Pozrite sa v skrini na obliečky na vankúše, šatky, tričká alebo čokoľvek iné, čo už nenosíte, ale ešte to nevyzerá staro a vyšednuto. Poproste blízkych, aby si odložili tieto darčekové vrecúška a o rok sa nebudete sa musieť starať o nákup nových a nevytvoríte ďalší zbytočný odpad.

Zemiaky nielen do šalátu

Vyrobte si doma svoj vlastný baliaci papier. Skúste na šedák odtlačiť pomaľované lístie, bublinkovú fóliu, alebo si zhotoviť vianočnú pečiatku zo zemiaka. Originálny vzor na svoj vianočný papier si môžete vytvoriť aj pomocou gumy na vrchu ceruzky. Namočte ju do bielej farby a na papier odtláčajte “snehové gule”. Fantázii sa medze nekladú. Vzniknú vám takto rôzne zábavné bodkované vzory. Ak maľovanie chcete urobiť ešte viac udržateľným, použite rozdrvené ovocné bobule namiesto farby.

Bonus: Nebaľte

V snahe prekvapiť svojich blízkych, často balíme už aj to, čo je raz zabalené. Tento rok to skúste inak. Podporte napríklad charitatívne organizácie, nadácie, chránené dielne, alebo urobte radosť osamelým seniorom v rámci projektu Vianočný zázrak. Garantujeme vám, že budete mať rovnakú radosť ako samotní obdarovaní.

Veríme, že sme vás našimi radami inšpirovali a nezabudnite že pri obaloch, darčekových taškách, škatuliach, stuhách, mašliach a vianočných dekoráciách platí, že si ich môžete odložiť na ďalšie použitie.

Prajeme vám krásne sviatky!