Od roku 2004 sa produkcia plastu na svete zvýšila o 38%, pričom ročne skončí podľa údajov OSN v mori 5 až 12 miliónov ton tohto materiálu.
Výskum globálnej mimovládnej organizácie sídliacej vo Washingtone Orb Media, o ktorom informoval denník SME, ukázal, že plastové mikročastice sú v zdrojoch pitnej vody nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku. V teste sa skúmalo 159 vzoriek z 5 svetových kontinentov. Nepríjemnou správou je, že až 83 % vzoriek obsahovalo mikroskopické plastové vlákna. Keď sú vo vode, nie je potom vylúčené, že ich máme aj na tanieri.
Z vody na tanier
Pomocou potravinového reťazca sa mikroplasty, ktoré produkujeme a zahadzujeme dostávajú priamo na náš stôl. Tieto malé čiastočky konzumujú ryby, dostávajú sa do zdrojov pitnej vody a tak ohrozujú nielen zvieratá, ale aj ľudí. Toto znečistenie a zhoršená kvalita vody môže prispieť k rôznym zdravotným problémom. Pitná voda môže obsahovať okrem rôznych baktérií ťažké kovy, chlór, mikroskopické plastové vlákna, ktoré negatívne ovplyvňujú životy rôznych organizmov, vrátane tých našich.
Vypočujte si novú epizódu podcastu Nová doba udržateľná o kvalite vody a jej znečistení mikroplastmi s hosťkou s Ing. Máriou Omastovou DrSc. – Vedkyňou roka SR 2016, ktorá sa vo výskume venuje aplikácii nanotechnológií a nanomateriálov a s doktorkou prírodných vied Marianou Dankovou PhD., ktorá pôsobí ako riaditeľka spoločnosti Pragolab prinášajúcej špičkové prístroje z oblasti analytickej chémie a fyzikálnych meraní už od roku 1990.
Nová doba udržateľná – podcast Katky Hutyrovej (NOSENE) a Babsy Jagušák, v ktorom sa venujú téme udržateľnosti vo všetkých oblastiach života. Vždy so zaujímavými hosťami, s ktorými sa porozprávajú nielen o tom, čomu sa venujú a ako udržateľnosť vnímajú, ale aj o tom, ako sa im darí žiť šetrnejšie k životnému prostrediu.
Celý diel podcastu nájdete na Spotify