Ako môžeme pomôcť našim obľúbeným lokálnym podnikom v čase, keď musia byť zatvorené?

Po skončení všetkých obmedzení, ktorými sa momentálne trápime, sa všetci budeme chcieť vrátiť k svojim životom. To znamená, že budeme chcieť navštevovať naše obľúbené podniky, kaviarne, obchody s lokálnymi produktmi, bio predajne a bezobalové obchody. Opäť sa môcť s úsmevom zvítať s majiteľmi, ktorí sú už pre nás ako kamaráti, na ktorých sa môžeme spoľahnúť, že sú tu pre nás.

Momentálne sa však karta otočila a naše obľúbené podniky nás potrebujú viac ako kedykoľvek predtým. Aj keď sa všetci momentálne zamýšľame nad naším doterajším životom a slobodou, ktorú sme si užívali, aj v tejto situácii existuje niekoľko vecí, ktoré môžeme spraviť a zabezpečiť tak, aby tu naše obľúbené podniky boli aj po skončení obmedzení.

E-shop, či objednávka cez telefón

Keby sme vám písali o objednávaní tovaru cez internet, asi by sme vám nepredstavili žiadnu novinku. Nakupovanie je bezpečné a nemusíme stáť v niekoľkometrových radoch pred obchodmi. Častokrát však narážame na problém s dodaním našej objednávky, keďže sú kuriérske spoločnosti vyťažené viac ako na Vianoce.

Tým, že veľa malých obchodíkov doteraz fungovalo len v rámci svojej kamennej predajne, e-shop nemajú. Jeho zakladanie je častokrát časovo, ale aj finančne náročné, čo už nateraz obmedzený rozpočet malých obchodíkov, nezvládne.

Veľa malých obchodov ponúka možnosť objednať si tovar cez telefón. Skúste sa spojiť so svojím obľúbeným „obchodníkom“, či aj on ponúka takúto možnosť. Nadiktujte, čo potrebujete kúpiť a tovar si vyzdvihnite cez výdajné okienko.

Ešte trochu k e-shopu. Ak sa vyznáte v IT a tvorbe web stránok, skúste podať pomocnú ruku vášmu obľúbenému obchodíku a jednoduchý e-shop im pomôcť vytvoriť. Aj toto je spôsob, ako pomôcť.

Darčeková karta, či poukážka na nákup

Väčšina obchodov, aj tých najmenších má celoročne vo svojej ponuke darčekové poukážky na nákup. Nemusia byť plastové, s ktorými po použití vytvoríme okamžite odpad. Môžu mať aj elektronickú formu s unikátnym kódom alebo môžu byť vytlačené na recyklovateľnom papieri.

Táto možnosť ako podporiť ďalšie fungovanie nášho obľúbeného obchodu je ideálna, ak nepotrebujeme momentálne riešiť nákup a samozrejme chceme zamedziť zbytočnému plytvaniu. Opäť sa skúsme spojiť s majiteľom, cez sociálne siete alebo mu zavolajme. Možno mu my sami predstavíme nový spôsob, ktorým môže svoj obchodík zachrániť.

Čo takto kúpiť jednu darčekovú poukážku aj pre našich blízkych? Perfektný darček, ktorým potešíme obdarovaného a pomôžeme zabezpečiť dostatočný príjem pre aspoň „núdzový“ chod obchodu.

Crowdfunding

Ak ste pojem Crowdfunding ešte nepočuli, tak vám ho v krátkosti predstavíme. Pri crowdfundingu ide o zbieranie menších individuálnych príspevkov od veľkého počtu osôb, ktorí za svoj príspevok dostanú špeciálne odmeny. Existuje viacero portálov ako Kickstarter, či Idiegogo.

My sme vám už crowdfunding spomínali v článku o trnavskej Baterkárni, ktorej ďalší rozvoj touto formou môžeme podporiť. Na stránke startlab.sk nájdeme všetky potrebné informácie a vybrať si môžeme odmenu za našu pomoc. Či sa rozhodneme darovať menšiu sumu a získame univerzálnu nákupnú tašku alebo set pre domácu výrobu voskových obrúskov, alebo pomôžeme o čosi viac a dievčatá v priestoroch Baterkárne zorganizujú detskú oslavu pre naše ratolesti.

Presne tento princíp crowdfundingu môžeme využiť pre podporu nášho obľúbeného podniku. Skúste pozrieť na jednotlivých stránkach, či medzi projektmi neuvidíte aj ten váš obchodík, ktorý si zaslúži pomoc.

Podporiť takto môžeme aj služby, napríklad našu obľúbenú kaderníčku. Všetci majú paušálne výdavky, ktoré musia uhrádzať bez ohľadu na veľkosť príjmu.

Už niekoľko týždňov dokazujeme, že sa vieme zomknúť, sme schopní si navzájom pomáhať a ak sa chceme vrátiť „do normálu“, keď toto všetko skončí, pomôžme aj našim obľúbeným podnikom.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko