Aké sú výhody indukčnej varnej dosky a ako ňou môžeme ušetriť na energiách?

V modernej dobe sa stále viac a viac stretávame s množstvom inovatívnych riešení, ktoré by nám uľahčili každodenný život. Jedným z takýchto riešení je indukčná varná doska, ktorá premenila spôsob, akým pristupujeme k vareniu. Už sa nikto nemusí obávať plynu a bojovať s úmorným čistením. V tomto článku sa pozrieme na to, čo indukčná doska vlastne je, ako funguje a aké sú jej výhody, ktoré ju robia tak populárnou vo svete moderného varenia.

Čo je indukčná doska?

Indukčná varná doska je inovačným kuchynským spotrebičom, ktorý sa stal nepostrádateľnou súčasťou modernej kuchyne. Samozrejme profesionálni kuchári stále viac inklinujú k plynovým varným doskám, avšak v domácnostiach sa indukčné dosky stali veľmi populárnymi. Na rozdiel od tradičných sporákov, ktoré používajú otvorený oheň alebo elektrické platne, indukčné dosky využívajú elektromagnetickú indukciu. Tento spôsob varenia je rýchlejší, energeticky efektívnejší a presnejší v porovnaní s inými sporákmi. Tento revolučný spôsob varenia prináša so sebou niekoľko výhod, ku ktorým sa ešte dostaneme nižšie.

Na akom princípe funguje indukčná doska?

Fungovanie indukčnej dosky je založené na elektromagnetickej indukcii. Doska obsahuje kruhové cievky, ktoré generujú elektromagnetické pole pod hrncom. Keď položíte hrniec alebo panvicu na povrch indukčnej dosky, elektromagnetické pole začne vytvárať vírenie v dne hrnca, čo spôsobuje ohrev vnútra nádoby a tým pádom zbytočne neuniká teplo. Tento proces je rýchly a účinný, pretože teplota sa mení a reaguje na zmenu nastavení okamžite.

Aké sú výhody indukčnej varnej dosky?

Vzhľadom na to, že indukčné varné dosky sa aktuálne radia k tým najprepracovanejším technologickým možnostiam (čo sa týka spôsobu varenia), ktoré si môžete do kuchyne zabezpečiť, majú aj veľmi veľa výhod, kvôli ktorým sa do nich určite oplatí investovať peniaze.

Poteší vás skutočne rýchly ohrev

Veľkou výhodou je ich schopnosť dosahovať vysoké teploty takmer okamžite. V porovnaní s tradičnými elektrickými platňami, ktoré potrebujú čas na rozohriatie, sa indukčné dosky dokážu zohriať oveľa rýchlejšie a tým vám ušetria samozrejme aj čas. V súvislosti s tým tiež môžeme spomenúť aj fakt, že ako rýchlo sa dokážu zohriať indukčné dosky, taktiež sa dokážu aj veľmi rýchlo vychladiť.

Šetria energiu

​​Indukčné dosky sú energeticky oveľa viac efektívnejšie než tradičné elektrické. Dôvodom je to, že sa vytvára teplo priamo vo vnútri hrnca, čo minimalizuje stratu energie do okolitého prostredia. To pre vás prakticky znamená úsporu energie a nižšie účty za elektrickú energiu.

Bezpečnosť nadovšetko

Samozrejme, teraz je väčšina nových spotrebičov vybavená rôznymi bezpečnostnými opatreniami, v porovnaní s tým, ako to bývalo kedysi dávno. Výnimkou teda nie sú ani indukčné dosky. V prvom rade sa samotná doska neprehrieva, čo minimalizuje riziko popálenia. Okrem toho je väčšina modelov vybavená funkciou automatického vypnutia. Táto funkcia sa aktivuje akonáhle odstránite hrniec alebo panvicu z varnej plochy.

Presná regulácia teploty

Výhodou indukčných varných dosiek je ich precízna a rýchla regulácia, ktorá vám umožňuje nastaviť presne takú teplotu, akú vaše jedlo potrebuje. Môžete dosiahnuť bod varu v rekordne krátkom čase alebo udržiavať čokoládu v tekutom stave bez toho, aby ste sa obávali, že ju spálite.

Veľmi jednoduchá údržba a skutočne dlhá životnosť

Ak patríte k tým, ktorí sa neradi trápia a namáhajú pri čistení, indukčné dosky boli proste stvorené pre vás. Prečistenie dosky po uvarení je rýchle a bezproblémové, pretože vďaka ich hladkému povrchu nemusíte bojovať s mastnotou a špinami, ktoré napríklad pri plynovom sporáku zatečú do škár. To vám uľahčuje udržiavať vašu kuchyňu v čistote a poriadku. V súvislosti s tým samozrejme môžeme hovoriť aj o veľmi dlhej životnosti, ktorá je skutočne veľkou výhodou pri tomto spotrebiči.

Množstvo (inteligentných) funkcií

Indukčné varné dosky môžu mať viacero inteligentných funkcií, ktoré vám uľahčia varenie.

Funkcia boost: Táto funkcia umožňuje urýchliť ohrev na maximálnu teplotu.

Časovač: Časovač umožňuje nastaviť presný čas varenia pre každú varnú zónu. Po dosiahnutí stanoveného času sa doska automaticky vypne.

Režimy varenia: Niektoré indukčné dosky majú prednastavené režimy varenia pre rôzne druhy pokrmov, ako je napríklad príprava ryže, dusenie mäsa či varenie cestovín.

Detekcia hrnca: Táto funkcia zabezpečuje, že doska sa zahreje len v prípade, že je na nej umiestnený hrniec alebo panvica. To zvyšuje bezpečnosť a šetrí energiu.

Zámok: Funkcia zámku zabráni nežiaducim zmenám v nastavení počas varenia.

Indikácia horúceho povrchu: Po vypnutí dosky môže indikovať, ktoré zóny sú ešte stále horúce, čo vás chráni pred popálením.

Titulný obrázok: zdroj freepik.com