Jesenné aktivity, ktorými môžete podporiť svoje zdravie a naštartovať imunitu

Ak vás nižšie teploty a menej denného svetla odrádzajú od cvičenia, nechajte sa inšpirovať týmto článkom a zistite, ako si udržať kondíciu aj počas jesene. Tu je niekoľko nápadov, na aktivity, ktoré vás udržia v pohybe.

Zber jabĺk

Jeseň so sebou prináša množstvo vonkajších aktivít, ktoré vďaka ktorým urobíte pár krokov “navyše”. Od zberu jabĺk, cez pešiu turistiku až po obľúbenú cyklistiku. Činnosti, ako sú tieto, zvýšia vašu celkovú aktivitu počas dňa a zabezpečia vám pohyb na čerstvom vzduchu. Napríklad taký zber jabĺk si vyžaduje istý strečing, ako aj rotácie a predklony (všetko vhodné na udržanie pohyblivosti kĺbov). Rôzne druhy pohybu môžu zlepšiť vašu celkovú kondíciu, pretože používate viacero svalových skupín. Navyše pobyt vonku vám zlepší aj vaše duševné zdravie, čo je nesmierne dôležité, najmä (a nielen) počas jesene.

Zábavné behy

Jeseň je sezóna behu. V mnohých mestách sa organizujú maratóny a behy s rôznou tematikou. Vo svete je známy napríklad farebný beh, pri ktorom sa preháňate oblakmi netoxických farebných práškov alebo beh s lístím, počas ktorého bežíte cez stromami lemovanú dráhu, pokojne aj v kostýme. Mnohé z týchto pretekov majú menej náročnú, kratšiu vzdialenosť, alebo vám umožňujú prejsť trasu bežným krokom. Dôležitý je úmysel a atmosféra, ktorú dokresľuje hudba, oslavy po behu a spoločnosť ostatných zúčastnených. Je to najmä o zábave a popritom urobíte aj niečo pre svoje zdravie. Takéto nenáročné behy sú obzvlášť skvelé, ak s behaním len začínate, pretože ponúkajú zábavný program a zvládnuteľný cieľ.

zdroj: freepik.com

Tanec

Cvičenie nemusí byť vždy fuška a chladnejšie počasie neznamená, že vašou jedinou možnosťou je beh na bežiacom páse v telocvični. Namiesto toho si zapnite svoje obľúbené piesne a hýbte sa. Benefity tanca sú naozaj veľké, či už skackáte doma na svoju obľúbenú pieseň ako sólový tanečník, alebo chodíte na kurz spolu s ostatnými. Tanec so sebou prináša početné zdravotné benefity, znižuje hodnoty cholesterolu, zlepšuje držanie tela a rovnováhu, zvyšuje silu a dokonca aj sebavedomie! A s tancom sa naučíte niečo nové, čo je dobré aj pre váš mozog. Aj keď si len tak zatancujete po obývačke na jedinú pieseň, zvyčajne vám to okamžite zlepší náladu. Vyskúšajte to dnes, hneď, ako dočítate tento článok.

Jin joga

Keď sa večery predĺžia a jeseň sa vydá smerom k zime, je dobré uvedomiť si tento proces aj vo vašom živote. To znamená, že namiesto toho, aby ste s tým bojovali intenzívnymi HIIT cvičeniami, sa trochu upokojte, uvoľnite a vyskúšajte napríklad jin jogu. Tento typ jogy zahŕňa dlhšie držanie póz (ásan), zvyčajne od troch do piatich minút. Dôležité je nechať svoje telo „klesnúť“ do pozície, bez ohľadu na to, ako to vyzerá. Používa sa tu veľa pomôcok, aby každá jedna ásana bola pre vás príjemná. To poskytuje veľký pocit relaxácie a úľavy, čo je skvelý spôsob, ako udržať svoj stres na uzde, počas toho, ako sa prispôsobujete jesennej rutine a chladnejším dňom. Jin joga však nie je len pasívny oddych ako sa môže zdať. Dlhšie držania pozície môžu byť intenzívne, najmä po prvej minúte, a môže to byť pre vás väčšia výzva, ako ste očakávali, ale v dobrom slova zmysle.

zdroj: freepik.com

Jesenné práce

Nie všetky fitness aktivity musia byť plnohodnotné, štruktúrované tréningy. Domáce vonkajšie práce, ako je hrabanie lístia alebo výsadba cibúľ tulipánov, môžu pomôcť vášmu telu hýbať sa viac. Tieto aktivity môžu byť súčasťou toho, čo sa nazýva náhodná fyzická aktivita s vysokou intenzitou, podľa článku v British Journal of Sports Medicine. Autori definujú tento typ aktivity ako sporadické návaly cvičenia, ktoré možno vykonávať prostredníctvom každodenných úloh, ako je hrabanie, upratovanie domu, nosenie ťažkých potravín alebo šprintovanie po schodoch. Vedci v tejto správe vysvetľujú, že pridanie čo i len niekoľkých sekúnd týchto aktivít do každodenného života môže mať významné zdravotné výhody (ako je zlepšenie kardiovaskulárnych funkcií, účinnejšia regulácia hladiny cukru v krvi a zníženie rizika cukrovky 2. typu), najmä pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie.

Silový tréning

Chladnejšie mesiace môžu byť skvelým časom na pridanie silového tréningu do vašej fitness rutiny. Menej denného svetla a drsnejšie počasie môže spôsobiť, že budete aj tak hľadať viac tréningov vhodných do interiéru. Existuje veľa výskumov, ktoré zdôrazňujú výhody zdvíhania závažia. Napríklad môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšiť kardiometabolické zdravie, čím sa zníži riziko cukrovky 2. typu a srdcových ochorení. Vyskúšajte silový tréning, ktorý ste nikdy predtým nerobili. Skúšanie niečoho nového môže byť veľkou motiváciou. Keď máte málo času, silový tréning je veľmi efektívny, len pár cvičení týždenne vám pomôže cítiť sa silnejšie.

Čo zo zoznamu vyskúšate ako prvé? Dajte nám vedieť do komentárov na našich sociálnych sieťach a napíšte nám tiež o svojich obľúbených jesenných aktivitách.

Titulný obrázok: zdroj freepik.com