Víkend otvorených parkov a záhrad nám pripomenie hodnoty nášho zeleného dedičstva

Historické, komunitné, školské, súkromné i verejné parky a záhrady sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Príďte aj vy v dňoch 25. – 27. 6. 2021 na prechádzky a návštevu do viac ako 100 parkov a záhrad po celom Slovensku. Počas XIII. ročníka podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad budeme mať jedinečnú možnosť spoznať čarovné prírodné zákutia, dozvedieť sa množstvo zaujímavostí z histórie aj súčasnosti jednotlivých lokalít a zúčastniť sa skvelého programu, ktorý pre nás pripravili miestni organizátori, dobrovoľníci a vlastníci zapojených parkov a záhrad.  

Podujatie, ktorého cieľom je atraktívnym spôsobom prezentovať hodnoty nášho zeleného dedičstva má medzinárodný charakter a je súčasťou celoeurópskej iniciatívy sprístupňovania parkov a záhrad verejnosti Rendez-vous aux Jardins.  Pre tento rok bola zvolená celoeurópska téma „Odovzdávanie vedomostí“. Táto téma zdôrazňuje význam prenosu vedomostí a skúseností z generácie na generáciu, prenos know-how v geografickom zmysle aj transfer poznatkov a skúseností vo formálnom aj neformálnom vzdelávaní.

V tomto roku sa do podujatia zapojilo rekordných 106 parkov a záhrad z celého Slovenska. Podujatie má ambíciu stať sa festivalom záhradného umenia i kultúry a je ladené v pozitívnom duchu oslavy hodnôt kultúrnej krajiny Slovenska, ktorej sú parky a záhrady významnou súčasťou. Hlavnou aktivitou podujatia sú komentované prehliadky parkov a záhrad, ktoré zabezpečujú ich vlastníci, správcovia a veľké množstvo dobrovoľníkov.

Hlavným organizátorom podujatia je od roku 2007 Národný Trust n.o. – organizácia, ktorej poslaním je ochrana, obnova a zmysluplné využívanie kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska. Podujatie sa realizuje v rámci projektu Centra záhradnej kultúry a krajiny.

V spolupráci s ISA Slovensko – združením arboristov, dlhoročným podporovateľom podujatia, sa aj tento rok vysadí vzrastlý strom – tentoraz to bude buk červený v Mestskom parku vo Fiľakove. Záštitu nad podujatím prevzali ministerka kultúry SR Natália Milanová, minister životného prostredia Ján Budaj a primátor mesta Bratislavy Matúš Vallo.

Bratislave okrem sprístupnenia už známejších lokalít ako sú Kochova záhrada, bývalá Pálffyho záhrada, Františkánska kláštorná záhrada, Jurajov dvor, Bratislavská kalvária či Lurdská záhrada sa budeme môcť pozrieť aj na niektoré menej známe lokality, ako je záhrada domu Albrechtovcov, záhrada nového hotela Beigli na Baštovej ulici, záhrada Slovenskej katolíckej charity, Pistoriho palác či Csákyho šľachtické záhradníctvo. K množstvu otvorených záhrad pribudne aj napr. súkromná záhrada v Malženiciach, v Smrečanoch, v Osuskom, Starej Bystrici, ale aj záhrada pri Klatovianke, Bogoflor, okrasná záhrada a sad v obci Zavar, ako aj záhrada pri Hrade v Liptovskom Hrádku. Premiéru v tomto ročníku podujatia má aj Bardejovský kúpeľný park so svojou skvelou sprievodkyňou. Medzi novozapojené historické parky patrí napríklad COBURGOVSKÝ PARK v Pohorelskej Maši, ROHONCIHO ZÁHRADA v Liptovskom Mikuláši, HISTORICKÝ PARK pri Sninskom kaštieli, ktoré prinesú veľa nových informácií počas komentovaných prehliadok. Zoznam všetkých zapojených záhrad a parkov nájdeme na stránke organizátora www.vopz.sk.

Veríme, že tieto bohaté aktivity, množstvo zaujímavých a často aj ukrytých a bežne verejnosti nedostupných záhrad prispejú k poznaniu, že parky, záhrady, sady a iné lokality sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Nesmieme však zabudnúť na ich ochranu, dbať na ich odkaz, uvedomujúc si ich dôležité poslanie. Parky a záhrady sú často nedoceňované, zastavané a až teraz si možno uvedomujeme, že ich podceňovaním prichádzame o našu budúcnosť. 


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.