Úspechy slovenských študentov: vytvorili ekologický čistič aj bezodpadové popisovače

Študenti slovenských stredných škôl už dlhodobo dokazujú, že im ochrana životného prostredia nie je ľahostajná. V rámci predmetu Aplikovaná ekonómia sa čoraz viac študentských firiem zameriava práve na oblasť ekológie, zlepšovanie stavu životného prostredia a na hľadanie alternatív, ktoré budú trvalo udržateľné. Dnes vám chceme predstaviť dva úspešné projekty študentov Gymnázia v Košiciach, ktorí už dva roky po sebe vyvinuli zaujímavé a inovatívne produkty šetriace naše životné prostredie.

Scribo

Ako vznikla vaša študentská firma?

Sme mladí študenti z Gymnázia Poštová 9 v Košiciach a príležitosť na založenie našej študentskej firmy Scribo sme dostali v rámci predmetu aplikovanej ekonómie, pod záštitou neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko. Chceme poukázať na dôležitosť ekológie a potrebu využívania recyklovaných materiálov, a aj preto sme sa rozhodli vyrábať voskové markre Scribo. Našou ambíciou je nahradiť zaužívané obyčajné fixky naším produktom – bezodpadovými popisovačmi na bielu tabuľu vyrábaných z recyklovaného vosku.

Ako ste prišli s nápadom na ekologické popisovače?

Zistili sme, že na svete sa vyprodukuje až 35 miliárd fixiek každý rok a zamýšľali sme sa tak nad alternatívou, ktorá by po využití neprodukovala žiaden odpad. Názov Scribo je odvodený z latinčiny a v preklade znamená „ja píšem“, aby sme sa zamysleli, čím píšeme a aký to ma dopad na naše okolie. Naše logo symbolizuje kľúčovú výhodu markrov, ktorou je využitie ich celého tela pri písaní.

Predstavte nám vaše produkty bližšie

Naším produktom sú voskové popisovače na biele tabule alebo flipcharty, ktorými sa snažíme nahradiť klasické fixky a zabrániť tak znečisťovaniu planéty zbytočným plastom. Sú vyrábané z nezávadného odpadu, ktorý vzniká pri tlači voskovými tlačiarňami a doteraz bol vyhadzovaný. Voskové tlačiarne sú technológie rýchleho tlačenia pomocou voskových tyčiniek, využívané najmä na úradoch. Ich problémom je, že produkujú voskový, no inak nezávadný odpad, ktorý my zbierame a ďalej využívame. S každým kilogramom nazbieraného vosku my vieme predísť vzniku až 10 kilogramom plastu z fixiek. Naše ekologické markre sa pri písaní celé spotrebujú a neprodukujú tým žiaden plastový odpad. Navyše nie sú založené na alkoholovej báze a preto nevysychajú. Pri používaní na biele tabule sú zotierateľné aj bez použitia alkoholového prípravku a na zabezpečenie najlepšieho dojmu pri mazaní balenie obsahuje aj ručne vyrábanú Scribo utierku.

Za váš produkt ste si odniesli viacero ocenení. Aké míľniky sa vám už podarilo dosiahnuť?

Náš prvý veľký dosiahnutý míľnik bol keď sme spustili stránku www.scribo.sk, aby sme rozšírili tento nápad ďalej a spravili tento projekt verejným a oficiálnym. Druhý cieľ sme dosiahli na Veľtrhu podnikateľských talentov (4.5.2021) – národnej súťaži študentských firiem od organizácie JA Slovensko, kde sme vyhrali 5 zo 7 súťažných kategórií. Taktiež sme postúpili na výber z TOP 5 študentských firiem na Slovensku, kde sme zabodovali aj v Top finále. Budeme tak reprezentovať Slovensko aj na medzinárodnej súťaži GEN-E 2021, ktorá bude už 8. – 15. 7. 2021 vo Vilniuse, Litva. Ďalší veľký úspech sme dosiahli 11.05. na národnom kole súťaže Social Innovation Relay (SIR)  – súťaž podnikateľských nápadov, kde sme dosiahli prvé miesto spomedzi všetkých 231 tímov a s naším nápadom budeme reprezentovať Slovensko na medzinárodnom finále.

Našou ambíciou je zvíťaziť na medzinárodnom finále Veľtrhu, kde sa stretnú študentské firmy z celej Európy. Veríme, že budeme úspešne reprezentovať naše gymnázium a pokračovať tak v stopách minuloročnej firmy Ren.

REN Group

O spoločnosti

Náš tím momentálne tvoríme štyria študenti maturitného ročníka – Alex, Samo, Lukáš a ešte jeden Samo. Okrem nás štyroch, ktorí sa aktívne venujeme chodu firmy, nám pomáhajú či už spolužiaci alebo profesionálni mentori a lektori zo sféry podnikania, ktorí nám pomáhajú v oblastiach ako marketing a brand management, účtovníctvo alebo úprava web stránky tuci.sk

Zaoberáte sa výrobu tuhého čističa, kde sa vzal nápad práve na tento produkt?

Nápad na náš produkt sme získali, keď sa členovi našej firmy vylial tekutý čistiaci prostriedok pri prevoze autom a musel ho hodinu čistiť. Následne sme preto pátrali po nejakom tuhom čističi na riad. Po intenzívnom hľadaní internetom, experimentovaní a konzultovaní so známou našej pani profesorky, ktorá je chemička, sa nám podarilo vytvoriť produkt, aký sme hľadali. Tuhý čistič – TUČI. A keďže sme sa rozhodli vyrábať čistiaci prostriedok, tak nám prišlo vhodné prepojiť nejakým spôsobom produkt s názvom spoločnosti. Ren v dánčine znamená čistý.

Prečo práve dánčina?

Dánčinu sme si vybrali najmä preto, lebo Dánsko patrí medzi krajiny s vysokou mierou recyklácie a šetrnosti k prírode a veríme, že do budúcnosti je veľmi dôležité, aby sa firmy snažili svoje výrobne procesy urobiť čo najšetrnejšími k životnému prostrediu.

Aké využitie má váš tuhý čistič?

TUČi – biela kocka jedinečného tvaru. Práve vďaka nemu je ňou možné nielen ručne umyť riad, podlahu, tkaniny, bubon práčky či odstrániť vodný kameň z rýchlovarnej kanvice, ale ju aj vložiť do umývačky riadu. Mimo domácnosti je nesmierne užitočným pomocníkom pri cestovaní či pri každom pobyte v prírode. Náš produkt je zabalený v kartónovej škatuľke, ktoré od kupujúcich plánujeme zbierať naspäť, alebo si ho možno kúpiť rovno úplne bez akéhokoľvek obalu v niekoľkých bezobalových obchodoch na Slovensku. Taktiež ani samotná kocka nie je obalená v žiadnej plastovej fólii. 

Aké ocenenia má už tuhý čistič TUČi na svojom konte?

Minulý rok sa nám podarilo na slovenskom veľtrhu firiem vyhrať prvé miesto a postúpiť na medzinárodné kolo súťaže Junior Achievement Company of the Year, kde sme vyhrali kategóriu Green Entrepreneurship Award za zelené podnikanie. Úspech sme mali aj na celosvetovej úrovni, keď sa nám podarilo vyhrať globálne kolo súťaže Social Innovation Relay v silnej konkurencii podnikateľských nápadov zo Singapuru, či Izraelu. Člen našej firmy vyhral medzinárodnú cenu za mimoriadne líderské schopnosti – cenu Leadership Award. V rámci Slovenska sme taktiež vyhrali 1. miesto v kategórii Start-up, v rámci súťaže “ZVIDITEĽNI – REŠTARTUJ – INŠPIRUJ”.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Plány do vzdialenejšej budúcnosti sú pre nás jasné. Dostať TUČI do čo najviac slovenských domácností, následne aj do okolitých krajín a naďalej sa snažiť vylepšovať produkt. Naše kroky môžete sledovať na našom webe www.tuci.sk, nájdete nás aj na Facebooku TUČi, či na Instagrame na @tuci_sk.  


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.