Viac ako 190 krajín a teritórií sa zapojilo do Svetového čistiaceho dňa. Nechýbalo ani Slovensko

Po štvrtý raz sa uskutočnila najväčšia upratovacia udalosť, ktorá spája ľudí s rovnakou túžbou – čistou planétou. Zapojilo sa do nej až 191 krajín a teritórii s miliónmi dobrovoľníkov po celom svete.

„Svetový čistiaci deň 2021 má ohromný úspech. Veľká vďaka patrí vám národným tímom, organizátorom a dobrovoľníkom, že ste priniesli toto hnutie do vašich krajín. Sociálne siete boli zaplavené fotografiami a videami z upratovaní, čo prinieslo obrovskú vlnu pozitívnej energie, ktorú sme tak potrebovali,“ zhodnotila Heidi Solba, prezidentka Let’s Do It World Network.

Dobrovoľníci WCD 2021 v Holíči / Foto: Upracme Slovensko

Upracme Slovensko

Od roku 2018 pôsobí občianske združenie Upracme Slovensko v medzinárodnom hnutí Let’s Do It World, vďaka čomu sa stalo oficiálnym organizátorom a koordinátorom Svetového čistiaceho dňa na Slovensku. Počas uplynulých ročníkov upratovaní spojilo sily viac ako 14 000 dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali dokopy približne 215 ton odpadu v 431 lokalitách Slovenska.

Väčšina tohtoročných upratovaní k Svetovému čistiacemu dňu je úspešne za nami a celonárodné dáta hovoria nasledovné – počet lokalít stúpol oproti minulým ročníkom na približne 160. Zapojilo sa viac ako 4 500 dobrovoľníkov, pričom vyzbieraných bolo viac ako 80 ton. Lokálne čistenia organizovali jednotlivci, občianske združenia a iné spolky, obce, firmy či školy.

Upracme Slovensko pred upratovaním spolu s organizáciou TrashOut organizovali výzvu v mapovaní skládok cez ich aplikáciu. Od augusta bolo takto označených alebo aktualizovaných 298 skládok, z čoho ku polke októbra bolo 34% (100) z nich aktualizovaných ako vyčistené. Celkovo bolo na Slovensku od začiatku roka nahlásených alebo aktualizovaných takmer 1 600 skládok.

„Radi by sme touto iniciatívou upriamili pozornosť na to, akým problémom sú odpadky v súčasnosti aj u nás. Je potrebné, aby sme sa zamysleli nad svojou spotrebou a taktiež sa začali hľadať cesty, ako urobiť z odpadu cenný zdroj. Inak sa naše upratovanie nikdy neskončí,“ dodala Veronika Repiská, koordinátorka Upracme Slovensko.

Dobrovoľníci WCD 2021: Čistenie Gulášky / Foto: Upracme Slovensko

Poďakovanie organizátorov

Chceme sa poďakovať predovšetkým spoločnosti LIDL Slovensko ako generálnemu partnerovi. Vďaka nemu a Nadácii Pontis sme mohli rozšíriť povedomie o upratovacích podujatiach a zabezpečiť množstvo pomôcok stovkám dobrovoľníkov v 45 lokalitách, ktoré boli doručené v spolupráci s DHL ako partnerom. Veľké ďakujem patrí aj hlavným partnerom VUB banka a 365.bank a partnerovi Saint Gobain za podporu nášho združenia a Svetového čistiaceho dňa. Ďakujeme Únii miest Slovenska, že sa zapojili aj najväčšie mestá krajiny Brezno, Handlová, Holíč, Nové Zámky, Trnava.

Dobrovoľníci WCD 2021 v Žiline / Foto: Upracme Slovensko

Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.