Tel Aviv zahájil pilotný projekt. Testujú elektrickú cestu, ktorá dokáže nabíjať vozidlá počas jazdy

Mesto Tel Aviv v spolupráci so spoločnosťami ElectReon a Dan Bus Company zahájilo pilotný projekt testovania bezdrôtových elektrických komunikácií na nabíjanie verejnej dopravy v meste. Iniciatíva si kladie za cieľ znížiť znečistenie a podporiť mestskú elektrickú dopravu.

Testovanie prebieha na 600 metrov dlhom úseku elektrickej cesty pozdĺž dvojkilometrovej trasy medzi Tel Aviv University Railway Station a Klatzkin Terminal v Ramat Aviv. „Transformácia cesty na elektrifikovaný povrch, spôsob nabíjania prostredníctvom pokročilých technológií a efektívna infraštruktúra umožnia urýchlenie prechodu na elektrické autobusy,“ uviedol Meital Lehavi, zástupca starostu pre dopravu mesta Tel Aviv-Yafo.

Použitá technológia využíva medené cievky zabudované pod cestou pripojené k elektrickej sieti spolu s prijímačmi inštalovanými pod vozidlami. Vozidlá sa tak nabíjajú dynamicky počas jazdy. To znamená, že autobusy by v blízkej v budúcnosti nemuseli potrebovať ťažké batérie a neboli by odkázané na nabíjacie alebo čerpacie stanice.

Transformácia cesty na elektrifikovaný povrch / Tel Aviv-Yafo Municipality

Mesto vyhodnotí možnosť rozšírenia technológie na ďalšie miesta a na ďalšiu elektrickú dopravu vrátane verejnej dopravy, distribučných nákladných vozidiel, súkromných a autonómnych vozidiel.

Po dokončení testov a integrácii technológie začne elektrický autobus Dan Bus Company s pravidelnými cestami po testovanej trase.


VIDEO: Nazrite s nami do života obyvateľov ekologickej dedinky


Realizácia pilotného projektu je súčasťou snahy samosprávy, ktorá pripisuje veľký význam elektrickým vozidlám a znižovaniu znečistenia ovzdušia v meste. Vďaka výstavbe elektrických ciest bude Tel Aviv prvým mestom na svete, ktoré začne s rozsiahlym zavádzaním technológie, ktorá dokáže nabíjať vozidlá počas jazdy.

Ron Huldai, starosta mesta Tel Aviv-Yafo uviedol: „Neustále pracujeme na znižovaní znečistenia ovzdušia v meste a náš strategický akčný plán v súvislosti so zmenu klímy zaradil boj proti znečisťovaniu do popredia environmentálnej agendy samosprávy.“

Titulná fotografia: Guy Yechiely


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko