VIDEO: Nazrite s nami do života obyvateľov ekologickej dedinky

Vitajte v ekologickej komunite v modernej eko dedinke „Aardehuizen“ v Holandsku, ktorej výstavba trvala obyvateľom tri roky a boli použité prevažne recyklované, znovu použiteľné a lokálne stavebné materiály.

Komunitu 70 ľudí, ktorí obývajú 23 domov, spája láska k prírode, ekologický a sebestačný život a nulová produkcia odpadu. Na strechách domov sa nachádza celkovo 274 solárnych panelov, ktoré za slnečného počasia získanú energiu zároveň aj „ukladajú“. Takto vedia obyvatelia pokryť až 75% elektriny.

Solárne panely na strechách domov – zdroj: www.facebook.com/Aardehuis

12 domov má severnú stenu postavenú z recyklovaných automobilových pneumatík vyplnených stlačenou zeminou, v 11 ďalších domoch boli použité slamené balíky. Zelená strecha má sklon 9 °, aby optimálne zachytávala slnko. Medzi ďalšie stavebné materiály patrí drevo, či konope. Na južnej strane je osadená sklenená fasáda a vďaka slnečnej orientácii je koeficient energetickej hospodárnosti nulový alebo takmer nulový (líši sa to podľa domu/domácnosti). Dodatočné vykurovanie je možné vykonať pomocou hlinených pecí alebo obzvlášť energeticky úsporných pecí na drevo, či pomocou tepelného čerpadla.

Stavba severnej strany domu z upcyklovaných pneumatík – zdroj www.facebook.com/Aardehuis

V tejto eko dedinke čerpajú podzemnú vodu z vlastných studní, ktorú pravidelne testujú. Domy majú rôzne riešenia odpadových vôd. Väčšina obyvateľov má toaletu na kompost, ktorou ročne ušetria tisíce litrov pitnej vody. Takto starostlivo získaný kompost sa neskôr používa v záhradkách pri pestovaní vlastných byliniek, či zeleniny. Pre chov rýb a pestovanie zeleniny je tiež využívaný aj aquaponický systém. Kosačky by ste tu márne hľadali. Úpravu spoločných priestorov a komunitných záhrad majú na starosti ovce.

www.facebook.com/Aardehuis

Aj keď je blízko mesto Olst je svetelné znečistenie na holandské pomery veľmi nízke. Navyše v eko dedinke nie je nainštalované pouličné osvetlenie. Dokonalé podmienky na nočné pozorovanie hviezd sú tak zaručené. V celom susedstve navyše nenájdete žiadny asfalt, iba potoky, chodníky a zelené polia, kam len oko dovidí.

Ak by ste si chceli bývanie v tejto ekologickej dedinke vyskúšať, našli sme v ponuke airbnb jedno štúdio na prenájom. Ako uvádza majiteľka Karin „Baví ma náš fantastický svojpomocný ekologický dom, ktorý je obklopený zeleňou v úžasnom spoločenstve. Tu mám stále pocit dovolenky. Náš pohľad je každý deň iný a každý deň si užívam širokú škálu vtákov, ktoré tu lietajú. Zdravie je pre mňa veľmi dôležitá téma, používame bioprodukty a jeme vegánsky.“ Navyše svojich hostí počas pobytu rada prevedie po dedine a porozpráva všetko o ich ekologickom spoločenstve.

Titulná fotografia: www.facebook.com/Aardehuis
Zdroj: smarthoods.nl, aardehuis.nl


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko