Viac ako päťdesiat udržateľných projektov sa uchádza o desať miest v programe tretieho Sustainability Summitu

Celkovo 55 firiem a organizácií nominovalo svoje projekty na ocenenie Sustainability Star 2025. Desať z nich vyberie Vedecká rada a zabezpečí im miesto v programovej sekcii Best Czech & Slovak Sustainability Summitu. Tretí ročník summitu sa uskutoční 10. apríla 2025konferenčnom centre Cubex Centrum Praha. Tento summit je jedným z najvýznamnejších stretnutí odborníkov na udržateľnosť a ESG v Česku a na Slovensku. Minuloročný ročník prilákal 578 účastníkov.

„Po minuloročných 62 nomináciách sme očakávali pokles počtu prihlášok, pretože väčšina firiem už svoje projekty zamerané na udržateľnosť nominovala v predchádzajúcich rokoch. Nové projekty pritom nevznikajú každý rok,“ uvádza Kateřina Osterrothová, programová riaditeľka Sustainability Summitu a tajomníčka Vedeckej rady, ktorú tvorí štrnásť renomovaných vedcov a vedkýň hodnotiacich prihlásené projekty. „Teší nás však, že aj tento rok firmy a organizácie registrovali kvalitné projekty, čo jasne potvrdzuje, že odhodlanie podnikov zavádzať udržateľné princípy pretrváva,“ dodáva.

Chceme preukázať pozitívne dopady na životné prostredie a spoločnosť

Predseda Vedeckej rady, profesor Vladimír Kočí z Ústavu udržateľnosti a produktovej ekológie (SUPRE) Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe, ktorý je zároveň odborným garantom Sustainability Summitu, upresňuje, na čo rada pri hodnotení projektov dbá: „Predovšetkým chceme vidieť, že projekt mal preukázateľne pozitívny vplyv na životné prostredie alebo spoločnosť a že ide o projekt aplikovateľný na miestne trhy a replikovateľný. Teda že iné firmy a organizácie môžu podobné projekty realizovať,“ vysvetľuje. „Cieľom ceny Sustainability Star a sekcie Best Practices je prenos znalostí a inšpirácia, aby sa udržateľnosť mohla rozvíjať v podnikateľskom sektore aj v spoločnosti ako celku,“ dodáva profesor Vladimír Kočí.

Desať najlepších projektov vybraných Vedeckou radou získa zviditeľnenie ako uznanie za tvrdú prácu a odhodlanie. Po prezentácii najlepších prípadových štúdií priamo v programe summitu obdržia zástupcovia víťazných spoločností a organizácií trofej Hviezda udržateľnosti 2025. Následne odštartuje rozsiahla komunikačná kampaň s cieľom čo najviac rozšíriť povedomie o úspešných projektoch. Ani ostatné prihlásené projekty však neodídu naprázdno. Všetkých 55 nominovaných prípadov bude mať na summite vlastnú prezentáciu v tzv. galérii posterov.

Občan a jeho vplyv na udržateľné politiky

Popoludňajšiu sekciu Best practices možno považovať za vrchol konferencie, ktorá má inšpirovať aj tých najväčších odborníkov na udržateľnosť. Dopoludňajší spoločný program, ktorý bude moderovať Rey Koranteng, sa zameria na občana a jeho úlohu pri formovaní udržateľných politík. Začne debatou o budúcnosti Európskej zelenej dohody a jej dopade na miestne podniky. Pokračovať bude prezentáciou exkluzívneho výskumu názorov občanov na udržateľnosť, ktorý uskutočnila agentúra Ipsos. Spoločný dopoludňajší blok zakončí panelová diskusia zameraná na to, ako firmy a organizácie komunikujú o svojich udržateľných aktivitách so svojimi zamestnancami a zákazníkmi – teda s ľuďmi, ktorí sú zároveň voličmi a rozhodujú o tom, kto bude formovať udržateľné politiky. V paneli vystúpia vrcholní predstavitelia českých a slovenských spoločností a tiež minister životného prostredia ČR Petr Hladík.

Medzi spoločným dopoludňajším programom a popoludňajšou sekciou Best practices čakajú na účastníkov rôzne sekcie a workshopy. Hlavná sála sa rozdelí na tri samostatné pódiá, na ktorých prebehnú podnetné prezentácie a diskusie:

  • Earth Stage: dekarbonizácia, elektromobilita a environmentálne technológie;
  • Life Stage: biodiverzita a sociálne aspekty udržateľnosti;
  • Science Stage: priestor pre špičkových vedcov a vedkyne zaoberajúcich sa udržateľnosťou, ktorí predstavia svoj najnovší výskum.

Súbežne s programom na týchto pódiách sa uskutočnia hodinové workshopy zamerané na konkrétne témy pre tých, ktorí summit navštívili s cieľom vzdelávania, nie diskusie. Témy workshopov budú rôznorodé a určite nebudú chýbať aktuálne otázky, ako sú ESG reporting, marketing a komunikácia udržateľnosti či udržateľné financovanie.

Networking, vegánsky catering aj prehliadka udržateľného kongresového centra

Organizátori zo skupiny ATOZ Group pripravujú aj bohatý sprievodný program. Predsieň s kontaktnými miestami partnerov summitu je ideálna na networking. K dispozícii bude nová aplikácia, ktorá podporí interakciu medzi účastníkmi, ktorí sa budú môcť stretnúť na individuálne rozhovory v kaviarni Sustainable Café. Cateringový partner zabezpečí počas celého dňa vegánske a vegetariánske občerstvenie. Záujemcovia o udržateľné prvky samotnej budovy Cubex Centra Praha budú môcť absolvovať prehliadku s průvodcom. Deň uzavrie Sustainable Pub s výborným jedlom, nápojmi a príležitosťou na nadviazanie kontaktov.

„Je náročné zmestiť toľko inšpirácie a príležitostí na zoznamovanie do jedného dňa, ale dáme do toho všetko,“ poznamenáva Jeffrey Osterroth, konateľ organizujúcej spoločnosti ATOZ Group. „Každý účastník si zo summitu odnesie nielen množstvo nápadov, ale aj nové kontakty – či už v telefóne, alebo v podobe vizitiek,“ dodáva.

Registrácia na Czech & Slovak Sustainability Summit 2025 už prebieha a záujemcovia si môžu rezervovať svoje miesto na stránkach summitu.


Páčil sa vám náš článok? Prihláste sa k odberu nášho newslettra v spodnej časti našej stránky, aby vám už žiadny článok neunikol.