Vedci z Pennsylvánskej štátnej univerzity sa v najnovšej štúdii zamerali na zistenie, ako vnímame environmentálne činnosti vzhľadom na naše pohlavie.
V prvých dvoch zo série štúdií požiadali vedci 960 mužov a žien, aby na škále od 1 do 10 vyhodnotili konkrétne úlohy, ako je recyklácia, sušenie bielizne, či nosenie opakovane použiteľnej tašky na nákup potravín, buď za „mužskú“ alebo „ženskú“ záležitosť. V ďalšej časti štúdie vedci zhodnotili, ako ľudia vnímajú sexuálnu orientáciu iných na základe toho, ktoré environmentálne činnosti vykonávajú.
Časť štúdie sa zamerala aj na preskúmanie, či sa ľudia vyhýbali iným na základe preferencií správania v oblasti životného prostredia. Vedci zistili, že ženy sa v environmentálnych otázkach viac vyhýbali mužom ako ženám, ako aj ľuďom, ktorí sa zaujímali skôr o mužské správanie než o ženské správanie. Muži sa častejšie dištancujú od žien zapojených do mužského správania a uprednostňovali rozhovor so ženami, ktoré sa zaoberajú ženským správaním, a mužov, ktorí sa zaoberajú mužským alebo ženským správaním.
Podľa výsledkov môže byť environmentalizmus vo všeobecnosti vnímaný ako ženská záležitosť, pretože zapadá do tradičnej úlohy žien ako opatrovateliek, čo môže mať negatívny dopad na ochranu nášho životného prostredia.
Janet K. Swim, profesorka psychológie na Pennsylvánskej štátnej univerzite a vedecká pracovníčka štúdie, uviedla, že ich zistenia naznačujú, že muži by sa mohli vyhnúť tomuto správaniu (ochrane životného prostredia) ako spôsobu udržiavania vonkajšej heterosexuálnej identity. „Ľudia sa môžu vyhnúť určitému správaniu, pretože sa riadia rodovými dojmami, ktoré sa od nich očakávajú.“
Páči sa Vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už Vám neuniknú žiadne novinky.