Podľa štúdie budú musieť ľudia v celej Európe tráviť v práci oveľa menej hodín. Kratší pracovný čas by mal dotvárať balík opatrení, aby sme sa dokázali vyhnúť katastrofálnemu otepľovaniu klímy.
O najnovšej štúdii informuje The Independent aj The Guardian.
Výskum Autonomy naznačuje, že ľudia v Spojenom kráľovstve by sa museli presunúť na deväťhodinové pracovné týždne, aby prišlo k dostatočnému zníženiu emisií pre splnenie cieľov parížskej dohody o klíme a udržalo sa globálne otepľovanie pod úrovňou 2 °C.
Dokument tiež navrhuje skrátenú pracovnú dobu aj vo Švédsku a to na 12 hodinové pracovné týždne a v Nemecku iba na šesť hodinové pracovné týždne.
Zistenia vychádzajú z údajov OECD a OSN o emisiách skleníkových plynov v týchto troch krajinách. Zistilo sa, že pri súčasných hladinách uhlíka by si všetky tri krajiny vyžadovali drastické zníženie pracovného času, ako aj naliehavé opatrenia na elimináciu emisií uhlíka z hospodárstva s cieľom zabrániť zhoršeniu klímy.
V správe sa tiež uvádza: „Klimatická kríza si vyžaduje bezprecedentné zníženie hospodárskej činnosti, ktorá spôsobuje emisie a to nás konfrontuje s „nevyhnutnosťou lenivosti“.
„Stať sa ekologickou a udržateľnou spoločnosťou si bude vyžadovať množstvo stratégií – kratší pracovný týždeň je len jednou z nich,“ uviedol Will Stronge, riaditeľ Autonomy.
Skrátenie pracovnej doby so sebou prináša aj ďalšie environmentálne výhody, ako sú nižšie emisie vyprodukované menej častým dochádzaním do práce autami, menej vyrobeného tovaru a zníženie využívania prírodných zdrojov.
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so vašimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránkeNašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.