Študenti vyzývajú na štrajk za budúcnosť planéty: Sme v tom všetci spoločne!

Slovenskí študenti z iniciatívy Fridays For Future sa 20. septembra zapoja do globálneho klimatického štrajku. Na štrajk spojený s verejnými zhromaždeniami, ktoré sa uskutočnia vo viacerých mestách na Slovensku, pozývajú všetkých ľudí. 

Organizátori štrajku chcú upozorniť, že klimatická kríza a začínajúci kolaps prírodných ekosystémov je globálny, celospoločenský problém a jej následky ovplyvnia životy budúcich generácií vrátane množstva druhov zamestnaní, rodín, či zraniteľných sociálnych skupín. Chcú opätovne vyzvať politikov, aby uskutočnili rýchle a účinné systémové kroky, ktoré zabránia klimatickej katastrofe.

“Dvadsiateho septembra opäť vyjdeme spolu s miliónmi mladých ľudí po celom svete do ulíc. Tentokrát však nebudeme sami. Klimatická kríza je hrozba, ktorá sa dotýka nás všetkých. Bez rozdielu. Bez ohľadu na vek, pohlavie, farbu pleti, zamestnanie či postavenie. Sme v tom všetci spolu a preto musíme v tomto zápase o prežitie konať spoločne. Zem je len jedna a je spoločným domovom nás všetkých a preto vyzývame každého, kto sa obáva o budúcnosť života na našej planéte, aby sa k nám pripojil,” povedala Emma Zajačková, jedna z koordinátoriek hnutia Fridays For Future Slovensko. 

Pochody v rámci Klimatického štrajku sa budú konať na tisíckach miest po celom svete. Na Slovensku sú zatiaľ ohlásené štrajky v Bratislave, Žiline a Košiciach o 11.00 hodine. Podľa študentov je tento čas dôležitý. Študenti totiž v piatok opäť nepôjdu do školy, v čom je podstata klimatického štrajku.

“Pre mnohých kritikov je tento prístup nepochopiteľný. Pre nás je to jeden z mála spôsobov, ako prinútiť dospelých počúvať. Prinútiť ich tak konať za záchranu našej budúcnosti,” vysvetľuje Emma Zajačková podstatu študentského štrajku.

Ako ďalej dodala, klimatická kríza je najväčší problém, akému ľudstvo doteraz čelilo. “Chceme, aby sme všetci 20. septembra zmenili svoj každodenný život a štrajkovali, nielen prišli po práci na námestie. Ukážeme tak, že chápeme vážnosť situácie a sme pripravení na radikálne zmeny, ktoré musia pre jej riešenie nastať. Vyzývame naozaj všetkých: jednotlivcov, inštitúcie, alebo firmy, všetkých, ktorí si môžu dovoliť pridať sa k nám, aby sa k nám pridali. Náš čas sa kráti, ale veríme, že spoločne máme ešte stále nádej na budúcnosť planéty, na ktorej sa dá žiť,” dodala Emma. 

Globálny klimatický štrajk sa uskutoční pred zasadaním summitu OSN ku klimatickej zmene 23. septembra v New Yorku. Na summite sa zúčastní aj slovenská delegácia.

Podrobnosti o klimatickom štrajku nájdete priamo na stránke www.klimatickystrajk.sk.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.