Prečo má hovädzie mäso takú vysokú emisnú stopu a čo môžeme spraviť my?

Spôsobom, ktorým môže každý z nás znížiť svoj vplyv na zmenu klímy, je štýl stravovania. Vedci odporúčajú znížiť spotrebu mäsa a zároveň uprednostňovať potraviny s nízkou vodnou stopou. Týmto spôsobom by sa optimalizovala aj distribúcia potravín a znižovala by sa miera plytvania jedlom. Preto, prijímať a uvádzať do praxe postupy ekologického poľnohospodárstva, je neoddeliteľnou súčasťou stratégie ľudstva pri znižovaní stopy, ktorú po sebe zanechávame. Vedci sa zároveň zhodli, že je tiež potrebné znížiť emisie metánu, produkovaného živočíšnou výrobou.

Poľnohospodárstvo vs. produkcia emisií

Poľnohospodárstvo významne prispieva k zmene klímy a zodpovedá za 15 % všetkých emisií, z ktorých 1/2 pochádza z dobytka. Dôvodom je najmä metabolizmus kráv, ktorý produkuje metán prostredníctvom mikróbov v žalúdku, keď trávi vláknitú potravu počas procesu, ktorý sa trochu podobá fermentácii. Metán je skleníkový plyn, ktorý viaže teplo až 30-násobne viac ako CO2.

V roku 2017 Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo odhadla, že celkové ročné emisie z produkcie hovädzieho mäsa, vrátane emisií z poľnohospodárskej výroby a zmien vo využívaní pôdy, boli v roku 2010 približne 3 miliardy ton CO2eq. Emisie z produkcie hovädzieho mäsa v 2010 boli cca na úrovni Indie, čo je približne 7 % globálnych emisií skleníkových plynov.

Vedci zistili, že morské riasy pridané do stravy hovädzieho dobytka, môžu tvorbu metánu znížiť až o 82 %, čo je pri dennej produkcii 250 až 500l metánu na zviera úspech. Austrálska štúdia potvrdila, že zníženie metánu závisí aj od genetiky zvieraťa, čo podporuje rozšírenie chovu druhov, ktorých metabolizmus bude produkovať menej tohto škodlivého plynu.

Na Slovensku preferujeme bravčové mäso

V roku 2017 Slováci skonzumovali 6 kg hovädzieho mäsa na jedného obyvateľa, čo je menej v porovnaní s Rakúskom a Českom, kde skonzumovali 17,76 kg a 10,34 kg, ale viac ako v Poľsku a Maďarsku, kde na jedného obyvateľa to bolo 3,25 kg a 4,19 kg hovädzieho mäsa. Na Slovensku sa najviac konzumuje bravčové mäso a to až 37,39 kg na obyvateľa. V roku 2019 bolo na Slovensku 432 tisíc kusov dobytka, o 40 tisíc menej ako v 2012.

Zdroj: IEP

Produkcia emisií: rastlinné vs. živočíšne potraviny

Nie všetky kalórie majú rovnaký vplyv na planétu. Potraviny živočíšneho pôvodu produkujú v priemere 10- až 50-krát viac emisií ako potraviny rastlinného pôvodu. Dobytok medzitým zaberá takmer 80 % globálnej poľnohospodárskej pôdy, napriek tomu, že produkuje menej ako 20 % svetových zásob kalórií. Až 70 % odlesnenej Amazónie slúži ako pastvina pre chov hovädzieho dobytka. Navyše, americká štúdia zistila, že 25 kcal z krmiva vyprodukuje približne 1 kcal hovädziny, pri kuracom mäse to je 9:1.

Zdroj: IEP

Článok sme vám priniesli vďaka spolupráci s Inštitútom environmentálnej politiky, ktorého poslaním je poskytovať kvalitné a spoľahlivé analýzy a prognózy v oblasti životného prostredia pre slovenskú vládu a verejnosť.

Titulná fotografia: freepik.com


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.