Prajeme vám, aby vás rok 2024 obdaril hodnotami, ktoré pretrvajú

Tatra banka sa usiluje podeliť o svoje úspechy s celou spoločnosťou ako cez vlastné aktivity, tak aj projekty Nadácie Tatra banky. Pred 4 rokmi pristúpila k zmene v odovzdávaní vianočných darčekov a drobné pozornosti nahradil dar pre nás všetkých.

Umenie má svoje nezastupiteľné miesto v spoločnosti v každom čase. Dokáže kultivovať naše prostredie, rovnako aj spoločnosť ako takú. Veľmi nás preto teší, že môžeme priniesť prostredníctvom Slovenskej národnej galérie už po štvrtýkrát obohacujúci dar pre nás všetkých,“ uviedol Michal Liday, predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Tatra banky.

Roller a Lehocká pre národnú galériu

Darom, ktorý navždy zostane pre súčasné a budúce generácie, sú tento rok diela až dvoch súčasných umelcov –  Denisy Lehockej a Petra Rollera. Umelecké práce sa hrdia tým, že vznikli špeciálne pre túto príležitosť.

Denisa Lehocká vyše roka pripravovala monumentálnu stenu v priestore átria galérie. Využívala pritom „obyčajné“ materiály a techniky – sadru, prírodniny, mince, odliatky, textilné objekty, vyšívala, tvarovala, kombinovala, spriadala, počúvala to vnútorné pnutie a ladila všetko dohromady tak, aby predmety našli svoje presné a správne miesto. Výsledná priestorová socha Bez názvu predstavuje metaforu sveta a jeho aktuálne prežívanie.

Peter Roller pre galériu pripravil pokračovanie svojho participatívneho a altruistického projektu Petrogramy, ktorému sa venuje viac ako dvadsať rokov. Kamienky z Dunaja obohatil o originálny vzor určený pre SNG – zvláštne, tajomné znaky pripomínajúce čierno-bielu klaviatúru alebo noty. Časť z kolekcie sa stala súčasťou zbierky, zároveň istý počet si môžu nájsť v priestoroch galérie a odniesť domov aj návštevníci alebo návštevníčky.

Diela umelcov si môžete v SNG pozrieť od 24. 11. 2023 do 14. 1. 2024.

Tatra banka: Umenie je dar