Zvieratá pod stromček nepatria. Stovky mačiek a psov po Vianociach končia opustené na uliciach a plnia útulky

Určite poznáte frázu: “Pes je na celý život, nielen na Vianoce.” Táto známa mantra, platí aj na všetky ostatné domáce zvieratá. Darovať domáce zviera ako darček nie je nikdy dobrý nápad. Mačky a psy znamenajú obrovské záväzky, ktoré si vyžadujú veľa predvídavosti a plánovania. Sú to dodatočné náklady k vášmu rozpočtu, a je potrebné si pre ne vyhradiť nielen dosť veľa financií, ale aj veľa vášho času. Bohužiaľ, každý rok sa nachádzajú po svete stovky opustených domácich zvierat, najmä v zimných mesiacoch, po Vianociach. Psy a mačky, ktoré sú darované, majú, žiaľ, oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že skončia v útulku.

Prečo nedarovať zviera?

Aj keď sa to môže zdať ako skvelý nápad, darovať zvieratko niekomu, kto miluje zvieratá, existuje veľa dôvodov, prečo to tak nie je. Darovanie domáceho maznáčika znamená, že obdarovaný nebude mať možnosť dopredu zvážiť, či môže prijať dlhodobý záväzok starať sa o neho. To znamená, že možno nebude schopný ponúknuť mačke alebo psovi život, ktorý si zaslúžia, alebo to povedie k tomu, že ďalšie nevinné zviera skončí v útulku. Žiaľ, neustále rastie počet psov a mačiek, ktorých ich majitelia opustili. Niektoré z nich sa dostanú do záchranných stredísk, zatiaľ čo iné sa potulujú po svete celkom samé. Najčastejšie takto vyhodené bývajú psy.

Starostlivosť o ne je drahá

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo sú mačky a psy opustené, je skutočnosť, že ich majitelia si nemôžu dovoliť starať sa o ne. Chov psa sa môže ročne vyšplhať až do tisícok eur. Darovať niekomu zvieratko môže byť nečakaná finančná záťaž. Okrem potravy a podstielky, domáce zvieratá vyžadujú napríklad pravidelné ošetrenie proti blchám, odčervenie a očkovanie. Okrem toho môžu vzniknúť neočakávané náklady, ako sú účty za núdzové veterinárne lekárstvo, ktoré vedia byť naozaj vysoké. Ak obdarovaný nie je pripravený na náklady spojené s vlastníctvom psa alebo mačky, častokrát nemá inú možnosť, ako ich vziať do útulku. A to naozaj nie je ľahké rozhodnutie, takže pre istotu nikdy nikoho neprekvapte domácim zvieratkom.

Potrebujú veľa vášho času

Niektorí ľudia považujú domáce zvieratá za komodity a nie za živé bytosti, ktoré si vyžadujú veľa starostlivosti, ako aj pozornosti. Domáce zvieratá potrebujú byť aktívnea stimulované, čo si vyžaduje veľa času. Psy potrebujú veľa prechádzok a hodiny na hranie a mačky môžu byť tiež nervózne, ak netrávia dostatok času so svojím majiteľom. Zatiaľ, čo mnohí majitelia si cenia okamihy strávené so svojimi miláčikmi, nie každý má času nazvyš, najmä ak má vyčerpávajúcu prácu. Môže sa stať, že nepoznáte presné detaily denného rozvrhu dosť dobre na to, aby ste vedeli, či má obdarovaný čas postarať sa o domáceho maznáčika. Nesprávna starostlivosť alebo výcvik vedú k problémom so správaním, ktoré, ak sa neriešia, môžu viesť k ešte väčším problémom. Existuje nekonečné množstvo domácich zvierat, ktoré skončia v útulkoch alebo sú utratené pre „problémy so správaním“, ktorým by sa dalo ľahko predísť náležitou starostlivosťou a tréningom.

Dôležité je ich správne naplánovať

Rozhodnutie mať domáceho maznáčika sa nemá brať na ľahkú váhu a vopred by sa malo uskutočniť veľké plánovanie. Týmto spôsobom budete pripravení na všetky povinnosti a náklady. Dôležité je tiež nájsť si čas na výber plemena, ktoré vám vyhovuje, aby zapadlo do vašej rodiny a životného štýlu. Psík samozrejme nemusí byť čistokrvný, máme skôr na mysli jeho veľkosť a povahové črty. Ak sa rodina rozhodne adoptovať si zviera, každý jej člen by mal ísť do miestneho útulku, aby zvieratko vybrali spoločne. Samozrejme, po prebratí všetkých povinností a dlhodobých záväzkov. Darovanie domáceho maznáčika niekomu znamená, že ho oberiete o príležitosť urobiť toto plánovanie a prípravu.

Zdravotný stav obdarovaného

Nikto nevie, čo mu prinesie budúcnosť. Existujú však isté predvídateľné zmeny v živote, ktoré by mohli sťažiť starostlivosť o zviera. Niektorí ľudia si napríklad neuvedomia, že sú alergickí na zvieratá, až kým zviera už nemajú vo svojej starostlivosti. Mnoho ľudí zanechá svojho spoločníka v preplnenom útulku alebo ho prenášajú do viacerých domovov v rámci rodiny, čo môže viesť k problémom so správaním a spôsobiť zvieraťu traumu a psychické jazvy. V priebehu rokov sa toho môže veľa zmeniť, čo ovplyvní schopnosť človeka poskytnúť zvieraťu náležitú starostlivosť, myslite na to najmä pri starších ľuďoch. Predtým, ako kúpite staršej matke psa, uistite sa, že s ním dokáže fyzicky udržať krok.

zdroj: freepik.com

Čo robiť, keď si dieťa na Vianoce vypýta zvieratko

Ak si vaše dieťa pýta domáceho maznáčika, uistite sa, že ste si našli dostatok času na zváženie všetkých bodov, ktoré sme uviedli vyššie, ešte skôr, než budete súhlasiť. Útulky sú preplnené zvieratami bez domova, z ktorých mnohé boli „domácimi miláčikmi“ – a to všetko preto, že dieťa stratilo záujem a nikto iný ho v rodine nemal a nenašiel si čas na starostlivosť. Psy potrebujú byť vonku každý deň a na výcvik (a domácu výchovu) šteniatka je potrebná obrovská časová investícia. Deti ešte nie sú dostatočne vyspelé na to, aby túto zodpovednosť zvládli. Aj keď sa rozhodnete, že by ste mohli ponúknuť dobrý domov mačke alebo psovi, stále neodporúčame darovať domáce zviera ako vianočný darček. Dávať zvieratá ako darčeky môže podporiť myšlienku, že sú skôr majetkom, ako živým tvorom, za ktorého preberáte zodpovednosť. Na veľa vianočných darčekov sa do nového roka zabudne, potom čo opadne prvotné nadšenie. Nedovoľte, aby to tak bolo aj v prípade domáceho maznáčika. Pamätajte si, že domáce zvieratá sú živé bytosti, ktoré prežívajú emócie a úzkosť rovnako ako my.

Počkajte na správny čas

Navyše, priniesť si domov domáceho maznáčika počas Vianoce nie je vhodné, lebo toto obdobie býva často veľmi rušné. Všetci zúfalo nakupujú darčeky na poslednú chvíľu. Rodina je na návšteve. Dom je plný detí a príbuzných. Stuhy, pozlátka a všetky druhy potravín pokrývajú takmer každý povrch. Navyše, počasie vonku je chladné a nehostinné. Naozaj k tomu stresu potrebujete pridať úplne nového domáceho maznáčika? Pes alebo mačka sa v takomto novom prostredí maximálne vystrašia a vystresujú. Ak ste sa rozhodli zaobstarať si domáce zviera, je dobré počkať (aspoň do Nového roka), kým si ho priveziete domov. Takto mu môžete venovať plnú pozornosť, pokým sa celkom neudomácni. Namiesto toho, aby ste na Vianoce darovali mačku alebo psa, darujte myšlienku, že sa k vám čoskoro pripojí chlpatý člen rodiny. Môžete pod stromček zabaliť niekoľko vecí, ktoré budete potrebovať pri starostlivosti o domáceho maznáčika, ako je vodítko, miska na jedlo alebo pelech a darovať ich svojej rodine ako darčeky na Štedrý deň.

Ak už naozaj chcete darovať zvieratko

Vždy sa najprv opýtajte. Nikdy nikoho neprekvapujte živým darčekom. A to aj vtedy, keď dobre viete, že daná osoba hľadá domáce zvieratko. Musíte sa najprv opýtať, aby ste si boli istí, aké zviera presne chce. Uistite sa, že svojim starým rodičom nezaobstaráte energické šteniatko, ktoré bude pre nich príliš náročné. Starší pes, vycvičený a zvyknutý v domácnosti, by sa im zrejme hodil viac ako verný spoločník. Domáce zvieratá darujte len najbližšej rodine. Kúpiť šteniatko niekomu inému, nie je dobrý nápad, aj keď viete, že ho chce. Takýto darček si nechajte len pre svojich rodičov, partnerov alebo deti.

zdroj: freepik.com

Domáce zviera treba vnímať ako dlhodobý záväzok. Priemerná dĺžka života psa je okolo 12 rokov a o niektorých mačkách je známe, že žijú  20 rokov a viac. Zaobstarať si domáceho maznáčika je obrovské, často život meniace rozhodnutie, a nie rozhodnutie, ktoré môže urobiť niekto iný za vás. Preto domáce zvieratá nie sú vhodné vianočné darčeky. Existuje množstvo ďalších skvelých darčekov, ktoré môžete dať milovníkom zvierat – napríklad prečo v ich mene nesponzorovať vodiaceho psa alebo podporiť zvierací útulok?

Titulný obrázok: freepik.com