Pracujete z domu? Poďte si spolu s nami vytvoriť ekologickú domácu kanceláriu

Nemožno poprieť skutočnosť, že pandémia zmenila aj naše pracovné návyky. V dnešnej dobe pracuje na home office oveľa viac ľudí, ako tomu bolo pred pandémiou. Ak patríte k tým, ktorí svoje pracovné povinnosti preniesli do svojho domáceho prostredia, tak vedzte, že existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby bola vaša domáca kancelária ekologická. Už len tým, že každý deň nedochádzate do kancelárie, znižujete svoju uhlíkovú stopu a dá sa toho spraviť ešte oveľa viac.

Osvetlenie

Pre prácu z domu je ideálne umiestniť novú kanceláriu do priestoru s maximálnym prirodzeným denným svetlom. Výber priestoru hrá dôležitú úlohu a prirodzené denné svetlo vie šetriť naše finančné prostriedky. V našich zemepisných podmienkach je najvhodnejšia južná strana domu, kde je počas dňa najviac slnečného svetla. Navyše, slnko nám miestnosť pekne vyhreje, čím ušetríme na energiách za vykurovanie. Ak už vaša domáca kancelária nemá najvhodnejšiu orientáciu, tak stále môžete osvetliť miestnosť úspornými LED žiarovkami, či vymaľovať a vybaviť miestnosť svetlým nábytkom.

Nábytok z druhej ruky

Ak si vašu domácu kanceláriu ešte len zariaďujete, pouvažujte o nábytku z druhej ruky. Rovnako, ako rýchla móda, tak aj rýchly nábytok vás môže upútať svojou cenou. No treba sa zamyslieť aj nad jeho dopadom na životné prostredie. Skúste si zájsť napríklad RE-use centier, ktoré nájdeme už vo viacerých mestách po celom Slovensku. V týchto centrách nájdete nábytok a zariadenia vo veľmi dobrej kondícii a ak by aj bola potrebná drobná oprava, bude vám slúžiť veľmi dlho. Pri zariaďovaní kancelárie sa držte hesla, že najudržateľnejšie produkty sú tie, ktoré už boli vyrobené!

Ak sa rozhodnete pre nový nábytok, uprednostnite taký, ktorý je vyrobený z obnoviteľných a udržateľných materiálov. Už viacero dielní na Slovensku pracuje z odpadovým drevom, ktoré recyklujú do krásnych a praktických kúskov.

Buďte energeticky efektívni

Obávate sa vysokých účtov za energie pri práci z domu? Niektorí zamestnávatelia síce poskytujú finančný príspevok za prácu z domu v súvislosti so zvýšenou spotrebou energií, no to však neznamená, že nimi musíte plytvať. Pri zariadeniach, ktoré využívate, hľadajte energeticky najefektívnejšie riešenia. Napríklad notebook je efektívnejší ako stolný počítač. Dôležité je vypnúť všetky zariadenia, ktoré aktuálne nepoužívate (napríklad tlačiareň). Môžete zájsť aj o krok vpred a odpojiť nepoužívané zariadenia zo siete, pretože môžu spotrebovať energiu, aj keď sú vypnuté. Multisplitová klimatizácia môže tiež ušetriť dodatočné náklady na energiu.

Tlačiareň

Ak pracujete s veľkým množstvom dokumentov, ktoré potrebujete vytlačiť, tlačte dokumenty na recyklovaný papier, papier s označením FSC a zároveň zvážte možnosť obojstrannej tlače. Ak chcete byť ekologickí, je nevyhnutné nielen recyklovať použité kazety z tonera, ale aj kupovať repasované, ktoré sa znovu naplnia a predávajú sa za oveľa nižšiu cenu ako kazety nové, čo z nich robí nielen lepšiu finančnú voľbu, ale aj lepšiu ekologickú voľbu.

Nezabúdajte na 3R: Reuse, Reduce, Recycle

Opätovným využívaním už vyrobených vecí môže každý prispieť k šetreniu prírodných zdrojov, ktoré by boli spotrebované pri výrobe nových kúskov. Rovnako tak aj rozvážnym nakupovaním od zakladačov až po zvýrazňovače prispievame k redukcii zbytočných zásob, ktoré by sa hromadili v našej novej domácej kancelárii, a ktoré by sme možno nakoniec ani nepoužili. Nezabúdajme tiež na to, že aj pri práci z domu vzniká určitý odpad, ktorý by sme mali zodpovedne separovať, v ideálnom prípade recyklovať a znovu použiť. Príkladom sú napríklad už spomínané tonery do tlačiarní.

Pripravte si jedlo doma

Boli ste zvyknutí objednávať si v práci obedové menu z reštaurácie? Nehromaďte doma zbytočný odpad z obalov a doprajte si domácu stravu. Oprášte vaše kulinárske schopnosti a pripravte si jedlo podľa svojho želania. Navyše, celý deň sa do notebooku pozerať nedá a prestávka na varenie vám krásne vyčistí hlavu.

Termostat

Ideálna orientácia na južnú svetovú stranu nám v slnečných dňoch pomáha šetriť náklady za vykurovanie. Nezabúdajme na to, že aj keď sme fyzicky v pohodlí domova, stále pracujeme. Zvoľte preto také oblečenie, ktoré zodpovedá pracovnej atmosfére. Budete sa cítiť oveľa viac motivovane, ako keby celý deň pracujete v teplákoch. Navyše, správne oblečenie ušetrí aj náklady za vykurovanie. V kancelárii v práci tiež predsa nekúrite na 24°C.