Podcast Nová doba udržateľná: Životné prostredie vs. digitálne umenie a kryptomeny

Umenie skúma náš svet, je zdrojom krásna ako aj obrazu pálčivých spoločenských tém. Častokrát mu nemusíme rozumieť, no núti nás zamyslieť sa nad našimi životmi či rôznymi problémami. Príkladom je napríklad Olafur Eliasson, ktorý vytvoril inštaláciu Ice Watch. Tá pozostávala z Grónskeho ľadovca, ktorý následne rozštvrtil a umiestnil pred rôzne inštitúcie. Cieľom bolo poukázať na topenie ľadovcov zapríčinené globálnym otepľovaním. Aj keď je digitálne umenie virálne, stále má negatívny dopad na životné prostredie.

Aj ťažba kryptomien priťahuje čoraz viac kritiky pre svoj vplyv na životné prostredie. Podľa údajov z CBECI táto praktika predstavuje 0,6% celkovej svetovej spotreby energie a ročne spotrebuje viac elektriny než celé Nórsko.

Vypočujte si rozhovor o súčasnom umení a jeho budúcnosti s licitátorkou spoločnosti SOGA Ninou Gažovič, ktorá sa špecializuje na súčasné umenie a Matejom Drličkom, bývalým riaditeľom SND a zakladateľom najväčšieho festivalu klasickej hudby na Slovensku Viva Musica!

Nová doba udržateľná – podcast Katky Hutyrovej (NOSENE) a Babsy Jagušák, v ktorom sa venujú téme udržateľnosti vo všetkých oblastiach života. Vždy so zaujímavými hosťami, s ktorými sa porozprávajú nielen o tom, čomu sa venujú a ako udržateľnosť vnímajú, ale aj o tom, ako sa im darí žiť šetrnejšie k životnému prostrediu.