Peniaze sú náš najsilnejší hlas, ktorým môžeme zmeniť ponuku v našich obchodoch

Zakaždým, keď si niečo kúpime, odovzdávame svoj hlas. Dávame tak najavo, že podporujeme vybranú firmu, jej hodnoty, etiku a normy. Hovoríme im, aby robili to, čo robia. Vyjadrujeme náš súhlas s nimi a podporujeme ich ďalší rast.

Premýšľala som nad tým, koľko peňazí denne minieme na veci, či produkty, ktoré nakupujeme automaticky. Nakupujeme ich už roky, bez rozmyslu, častokrát bez dôvodu, zo zvyku, bez potreby ich zmeny za lepšiu alternatívu. A pritom máme na výber také množstvo produktov. Od produktov netestovaných na zvieratách, bez obsahu nebezpečných látok, bez negatívneho dopadu na životné prostredie, bez vykorisťovania, bez neetického zaobchádzania, bez tvorby odpadu.

Myslím, že ak nám reálne záleží na svete bez toxínov, bez odpadu a na svete, ktorý nefunguje iba pre ľudí, ale pre všetky súčasti našej planéty ako stromy, či zvieratá, je na čase hlasovať našimi peniazmi a dať najavo, za čo sme ochotní ich minúť a predovšetkým, za čo nie. Je to jednoduché, kde nie je dopyt, nie je ani ponuka. Čo sa kupovať nebude, to sa nebude predávať, ani vyrábať.

Uvediem pár príkladov

Keď vojdeme do obchodu a minieme 50 € na kozmetiku, ktorá bola testovaná na zvieratách, hovoríme „ďakujeme, že to robíte“.

Keď nakupujeme produkty od firmy a vieme o zlých pracovných podmienkach v nej, hovoríme „milujeme vašu firemnú kultúru, pokračujte v dobrej práci“.

Keď kúpime prací prášok plný chemický prísad, hovoríme „milujeme váš produkt, robte takých viac“.

Keď sa ubytujeme v hoteli, o ktorom vieme, že svoj odpad vyváža kamsi do neznáma, hovoríme „ďakujeme za to, čo robíte“.

Keď nakupujeme fast fashion oblečenie, ktoré po pár oblečení končí vyťahané, hovoríme „milujeme vašu značku“.

Byť vedomým konzumentom je kľúčové pre svet, ktorý chceme vidieť, no dôležité je uvedomiť si to a začať od seba. V našich peňaženkách nosíme veľkú zodpovednosť za náš hlas a je na nás, komu ho dáme. Dávate si pozor na to, koho volíte vy?

Alena, Banská Bystrica


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko