Tipy na inšpiratívne knihy o ekológii, klimatickej kríze, zero waste a minimalizme

Ktoré knižky o ekológii, zero waste, minimalizme, klimatickej kríze sa oplatí prečítať, či ktoré tituly zaujmú aj našich najmenších a zároveň k niečomu priučia? Pozreli sme sa na ponuku v kníhkupectvách a vybrali sme pre vás tie, ktoré sú najobľúbenejšie a stoja za prečítanie. Nie všetky samozrejme musíme vlastniť, prípadne si môžeme zakúpiť už čítané knihy, no v našom výbere si nájde každý práve to, čo ho zaujíma. Zvýšený záujem o knihy v týchto témach nám potvrdila aj Anna Porubcová z Martinusu v našom rozhovore:
„Počet jednotlivých knižných titulov v našej ponuke, ktoré sa venujú napríklad lesom, pestovaniu plodín v súlade s prírodnými princípmi, klimatickej zmene, prírodnejšej kozmetike a ekológii všeobecne, od roku 2016 každoročne v priemere rastie zhruba o 27 %. Taktiež aj ich predajnosť stúpa z roka na rok približne o 25 %. Takým „zeleným evergreenom“, ktorý odštartoval tento trend, sa stal Tajný život stromov. Zrejme aj tu sa odzrkadľuje naša slovenská láska k lesom.“

Tajný život stromov

Autor: Peter Wohlleben

Nemecký bestseller Tajný život stromov už druhý rok neopustil miesto v rebríčku najpredávanejších kníh a nadšené ohlasy čitateľov doteraz neustali. Les je vytúženým miestom oddychu mnohých z nás. Je synonymom ticha a nedotknutej prírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben umožňuje nahliadnuť do skrytého sveta stromov a odhaľuje pozoruhodné veci: stromy majú pamäť, vymieňajú si posolstvá, cítia bolesť, dokonca môžu dostať úpal a časom nadobudnúť vrásky. Niektoré, napríklad duby, navzájom komunikujú prostredníctvom chemických vonných látok. Ak hmyz napadne nejaký strom, ten začne vysielať vonné signály a všetky stromy v širokom okolí upozorní na nebezpečenstvo. Peter Wohlleben čerpá zo svojich dlhoročných skúseností lesníka a predstavuje nám les z celkom novej stránky. Jeho zábavná knižka, plná nových informácií o stromoch a lesoch, nás núti žasnúť nad zázrakmi prírody.

Neobývateľná Zem

Autor: David Wallace – Wells

Dnešné vlny horúčav a lesné požiare sú len predohrou k zmenám, ktoré nastanú. A prichádzajú rýchlo. Bez revolúcie v spôsobe života miliárd ľudí sa niektoré časti Zeme môžu do konca tohto storočia stať neobývateľnými a iné hrozivo nehostinnými. Na svojej ceste do blízkej budúcnosti David Wallace-Wells predstavuje klimatické pohromy, ktoré nás čakajú a zmenia podobu sveta. Zároveň však otepľovanie planéty zmení aj našu politiku, kultúru, vzťah k technológiám a pohľad na históriu. Zmena klímy zasiahne všetko a pretvorí každý aspekt ľudského života. Neobývateľná Zem je meditáciou nad devastáciou, ktorú sme sami spôsobili, a zároveň plamennou výzvou do boja.


INŠPIRÁCIE
15 praktických príkladov, ktoré vás presvedčia, že byť ekologický neznamená míňať viac


Muž, ktorý sa zriekol peňazí a prežil

Autor: Mark Boyle

Nachádzame sa v kritickom bode dejín. Nemôžeme mať donekonečna rýchle autá, počítače o veľkosti kreditiek a všetky moderné vymoženosti, a zároveň čistý vzduch, rozľahlé dažďové pralesy, čerstvú pitnú vodu a stabilnú klímu. Naša generácia môže mať jedno, alebo druhé, ale nie oboje. Ľudstvo si musí vybrať. Obe možnosti majú svoje „náklady obetovanej príležitosti“.
Prístroje, alebo príroda? Vyberte si zle, a ďalšia generácia už nemusí mať ani jedno. To sú slová Marka Boylea, autora tejto jedinečnej knihy, ktorý nás prevedie svojím odvážnym experimentom, pri ktorom sa úplne zriekol peňazí. Čitateľnou a pútavou formou sa zoznámime s jeho motiváciou a životnou filozofiou a staneme sa jeho spoločníkmi na ceste, ktorú nelemujú bankovky a platobné karty. Čo je však najviac fascinujúce – Markov príbeh priamo nabáda k zamysleniu nad zásadnými otázkami životného štýlu v konzumnej spoločnosti a k smerovaniu súčasnej západnej civilizácie.

Zmena alebo kolaps

Autor: Graeme Maxton

„Čelíme ekologickej kríze, ktorá ohrozuje prežitie ľudského druhu a svojím rozsahom a naliehavosťou presahuje naše predstavy. Napísal som túto knihu, aby som vysvetlil, prečo to zašlo až tak ďaleko a zároveň ponúkol nápady, ako problém riešiť. Chcem ľuďom pomôcť pochopiť vážnosť a naliehavosť situácie a vysvetliť, čo sa stane, ak sa nič nezmení. Predísť ešte väčšej katastrofe môžeme len vtedy, ak budeme mať realistický pohľad na prítomnosť i budúcnosť.“ Týmito slovami uvádza svoju knihu autor Graeme Maxton, donedávna generálny tajomník Rímskeho klubu.

Méně je více

Autor: Joshua Becker

Väčšina z nás si uvedomuje, že sa obklopujeme príliš veľa vecami. Aj keď nás nadmerná spotreba vedie k väčším domom, rýchlejším autám, dokonalejším technológiám a zaplneným domovom, nikdy neprináša šťastie. Skôr končí túžbou vlastniť ešte viac. Joshua Becker nám vo svojej knihe Méně je více pomôže nájsť výhody v minimalistickom spôsobe života a uvedomiť si, ako nás všetky veci, ktoré vlastníme, odvádzajú od nasledovania našich snov. Vďaka tejto knižke budeme schopní vytvoriť si osobný a praktický prístup k organizácii domova a života, a zažiť potešenie zo štedrosti.

Zbohom, veci. Nový japonský minimalizmus

Autor: Fumio Sasaki

Fumio Sasaki, redaktor tokijského nakladateľstva, je dnes spokojný minimalista. Vo svojej knihe rozpráva o tom, ako si našiel viac času pre seba a cíti životnú vyrovnanosť od tej doby, čo sa zbavil takmer všetkého svojho hmotného majetku. Skôr nebol veľmi šťastný, trápili ho ťažkosti v zamestnaní aj v súkromí a veľmi sa porovnával s inými ľuďmi. Potom sa rozhodol pre zásadnú zmenu a spoznal radosť zo života nezaťaženého vecami. Je veľa dôvodov, prečo sa ľudia nedokážu zbaviť svojich vecí. Autor poskytuje výborné rady a predkladá osvedčený postup, ako sa postupne rozlúčiť s mnohým, čo nás zbytočne zaťažuje.

Ako sa zbaviť plastov

Autor: Will McCallum

Will McCallum, riaditeľ Greenpeace pre otázky oceánov, napísal mimoriadne dôležitú a zrozumiteľnú knihu, ktorou nás chce motivovať k tomu, aby sme krok za krokom zredukovali plastovú stopu v našich životoch. Začať môžeme odmietnutím jednorazovej igelitky a skončiť zorganizovaním protestu proti používaniu plastového riadu na akciách v našom meste. Kniha Ako sa zbaviť plastov je praktický sprievodca plný dôležitých a dobrých rád, v ktorom spolu s autorom postupujeme krok za krokom nielen k lepšiemu pocitu, ale aj k záchrane našej planéty.


ROZHOVOR
V kníhkupectve Martinus zaviedli zelené zlepšováky: v otázke dopadu podnikania na životné prostredie by mala každá firma začať od seba


Domácnosť bez odpadu

Autor: Bea Johnson

V knihe Domácnosť bez odpadu Bea Johnson hovorí o tom, ako sa naučila tvoriť menej odpadu a zjednodušila si život. Spolu s manželom Scottom a ich dvomi synmi dnes produkujú iba jeden kubický decimeter odpadu za rok a výrazne sa zlepšila celková kvalita ich života: trávia spolu viac času, ročné výdavky skresali o neuveriteľných 40 percent a sú oveľa zdravší. Autorka na základe vlastných skúseností ponúka praktické tipy, triky a tajomstvá. Stovkami jednoduchých odporúčaní vyvracia mýty o hnutí zero waste. Vďaka tejto knihe sa naučíme vyrobiť si doma horčicu, baliť deťom do školy obed bez použitia plastu, zbaviť sa nevyžiadanej pošty a užívať si dovolenku bez pocitu viny z nadmernej spotreby.

Kuchyňa bez odpadu

Autor: Dana Gunders

Nastal čas zredukovať kuchynský odpad, ktorý vytvárame a ušetriť tak aj nemalé peniaze. Táto príručka nám pomocou šikovných rád a návodov poradí, ako na to, navyše nám pomôže s revíziou nášho vlastného potravinového odpadu. Autorka Dana Gundersová vo svojej knihe rozptyľuje ilúziu, že šetrnejší prístup k jedlu je časovo a finančne náročný. Radí, ako dômyselnejšie nakupovať potraviny, ako pripravovať presnejšie porcie a ako správne používať chladničku. Jedna z jej kapitol dokonca zachádza až do takých detailov, ako sú odpovede na otázky, či je možné konzumovať zelené stopky jahôd, alebo či treba skladovať rajčiny v chladničke.  

Bez obalu

Autor: Barbora Tlustá

Prvá česká kniha o životnom štýle zero waste! Táto knižka je pre všetkých, ktorí by zero waste chceli vyskúšať, ale nevedia, ako na to. Autorka Barbora Tlustá sa s nami podelila o skúsenosti, ktoré na svojej zero waste ceste získala. Krok za krokom nám ozrejmí základy zero waste, vysvetlí, prečo je lepšie obmedziť odpad než ho recyklovať, ako nakupovať bezobalovo, či ako neplytvať jedlom. Poradí, ako doma zredukovať drogériu a kozmetiku, ako udržateľne nakupovať oblečenie a ako sa bez zbytočného odpadu starať o malé či väčšie deti. Kniha tiež obsahuje originálne ilustrácie, ilustrované recepty aj foto návody a tiež užitočné tipy a odkazy.


INŠPIRÁCIE
Ako na ekologický či zero waste nástup do školy?


Planéta Zem sa usmieva

Autor: Danka Moderdovská

Rozprávačom knižky Planéta Zem sa usmieva je samotná planéta Zem a jej hrdinami sú Olívia, Filipko a malá Ema. Planéta Zem vysvetľuje deťom, prečo býva smutná a kedy má dôvod sa usmievať.
Usmieva sa vždy, keď hrdinovia knižky urobia niečo dobré pre jej ochranu. Príbehy objasňujú dosah našich starých, veľakrát životnému prostrediu škodlivých návykov. Snažia sa deťom ukázať, ako ich zmeniť a čo sa pre dobro planéty a nás všetkých dá robiť. Každý z príbehov sa zameriava na jeden pilier bezodpadového spôsobu života: znova použi, odmietni, zredukuj, zrecykluj a zkompostuj (reuse, refuse, reduce, recycle, rot).

Planéta Zem sa usmieva 2

Autor: Danka Moderdovská

Druhý diel knižky Planéta Zem sa usmieva voľne nadväzuje na príhody jej hrdinov a planéta Zem, deťom opäť vysvetľuje, prečo býva smutná a kedy sa usmieva. Päť príbehov sa opiera o piliere zero waste spôsobu života. Deti v nich zbierajú skúsenosti, ako sa dá bezodpadovo prežiť chrípka, čo sa deje s balónmi, keď odletia alebo ako šetriť vodou. Hlbšie nazrú do správneho separovania odpadu a zistia, že nemusia vždy nakupovať nové veci, keď sa znehodnotia staré. Okrem samotných príbehov tu deti nájdu aj nápady na výrobu vlastných hračiek, zábavné hry a omaľovánku.


ROZHOVOR
Silvia Yoder Križanová: Zero waste je cesta postupných krokov, ktoré zvládne praktizovať každý, kto má vôľu a chuť niečo naozaj zmeniť


Zvieratá v ohrození alebo ako môžeme pomôcť

Autor: Pavla Hanáčková

Poobzeraj sa okolo seba – zdá sa ti, že je v prírode všetko v poriadku? Tiež si si všimol tie porozhadzované odpadky, chradnúce stromy a rastliny? Nezdá sa ti, že niektorých obyvateľov vidíš čoraz menej? Niet sa čomu čudovať, my ľudia sme to totiž prírode pekne zavarili. Dokonca tak, že niektoré druhy zvierat budeme čochvíľa poznať už iba z obrázkov. Ľudí pribúda a prírody ubúda. Stíname stromy, osídľujeme aj kedysi nepreskúmané miesta a berieme zvieratám a rastlinám ich domovy. Ak chceš prírode pomôcť, neváhaj a čítaj! Dozvieš sa, aké miesta, zvieratá a rastliny sú v ohrození a ako im môžeš podať pomocnú ruku.

Nečakané priateľstvá

Autor: Pavla Hanáčková

Priateľstvo možno nájsť úplne všade! Zábavná knižka s nádhernými ilustráciami deťom vysvetľuje symbiózu hravou formou. „Antilopa a pavián. Čo je to za nesúrodý pár? Nenechaj sa pomýliť, je to zohraná dvojica. Navzájom na seba dávajú pozor, aby sa ubránili pred nepriateľmi. Podobne ako títo dvaja huncúti, aj ďalšie zvieratá prišli na to, že je dobré mať spojenca. No nielen zvieratá, ale aj rastliny si môžu navzájom pomáhať. Vydaj sa s nami na cestu prírodou, na ktorej sa dozvieš, že priateľstvo môžeš nájsť úplne všade!“

O niektoré zo spomenutých knižiek súťažíme do 3.9.2020 na našom Facebooku.

https://www.facebook.com/NaseBio/photos/a.564282253602079/3580719381958336/?type=3&theater

S textami a vytvorením tohto zoznamu nám pomohlo kníhkupectvo Martinus.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko