Od dnes žijeme na ekologický dlh, dosiahli sme tzv. overshoot day

Za prvých sedem mesiacov od začiatku roka sme vyprodukovali viac oxidu uhličitého, ako môžu zelené rastliny pohltiť, vyrúbali sme viac stromov, než stihne vyrásť a vylovili sme viac rýb, než sa stihne za rovnakú dobu narodiť a vyrásť. Žijeme v luxuse, vďaka ktorému sme dosiahli tzv. overshoot day.

Overshoot day, teda deň prekročenia limitov, každoročne vypočítava organizácia Global Footprint Network. Tohtoročný celosvetový overshoot day pripadol na 29. júla.

Minulý rok sme overshoot day dosiahli 22. augusta, teda o tri týždne neskôr. Posun dosiahnutia dňa, kedy sme vyčerpali ročný prídel prírodných zdrojov, však súvisel s obmedzeniami súvisiacimi s koronavírusom. Zastavil sa priemysel, letecká doprava, aj celková naša spotreba a aktivita. Skúsme si vziať príklad z tejto negatívnej skúsenosti a pokúsme sa o pozitívne zmeny v našom správaní a v celkovej stope, ktorú na našej planéte zanechávame.

Ako naša planéta zvládne celý rok, keď sme už teraz vyčerpali celoročný prídel zdrojov?

Prekročenie udržateľného limitu je možné kvôli tomu, že naďalej čerpáme zo zásob, čo ale ohrozuje potravinovú a materiálnu bezpečnosť do budúcnosti.

Prvýkrát sme začali na ekologický dlh žiť od roku 1971. V grafike a tabuľke organizácie Global Footprint Network môžeme vidieť termíny overshoot dní podľa jednotlivých krajín. Na Slovensku si na ekologický dlh žijeme o niečo skôr ako je celosvetový priemer, teda presne od 13. mája.

Medzi aktivity, ktorými dokážeme znížiť našu ekologickú stopu, vedci zaraďujú zníženie spotreby mäsa, využívanie zdrojov vlastnej záhrady a lokálnych dodávateľov, ekologické cestovanie, redukcia vyprodukovaného odpadu, či uprednostňovanie etických módnych značiek a slow fashion.

Súvisiace články:
Čo je to uhlíková stopa a ako si ju môžeme jednoducho vypočítať?
Praktické príklady ako znížiť svoju uhlíkovú stopu a pomôcť tak našej planéte
12 prirodzených návykov na ekologickejší život, ktoré zvládne každý
Módna revolúcia v našom šatníku. Ako a prečo dať zbohom fast fashion?


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.