Poznáme nových eko hrdinov: Ocenenia Goldman Environmental Award za rok 2020 boli odovzdané

Ocenenie Goldman Environmental Award vyzdvihuje úspechy ekologických aktivistov po celom svete a inšpiruje nás všetkých, aby sme podnikli kroky na ochranu našej planéty. Každoročne sa udeľuje šiestim „eko hrdinom“, ktorí okrem finančnej podpory ich projektov získajú aj medzinárodné uznanie ich práce a podporu širokej verejnosti.

Príbeh všetkých 6 ocenených aktivistov si môžete pozrieť nižšie vo videu. Tento ročník odovzdávania cien podporila aj herečka Sigourney Weaver, Robert Redford, či Lenny Kravitz.

Chibeze Ezekiel, Ghana

Ako priamy výsledok štvorročnej kampane Chibeze Ezekiela ghanský minister životného prostredia zrušil výstavbu uhoľnej elektrárne s výkonom 700 megawattov (MW) a priľahlého námorného prístavu na dovoz uhlia. Uhoľná elektráreň by bola prvou v Ghane. Ezechielov aktivizmus zabránil uhoľnému priemyslu vstupu do Ghany a nasmeroval energetickú budúcnosť národa preč od uhlia.

Napriek desaťročiam výskumu a jasným dôkazom mnohých nebezpečenstiev zostáva uhlie primárnym zdrojom energie na svete, najmä v rozvojových krajinách. Spaľovanie uhlia je zodpovedné za 46% emisií oxidu uhličitého na celom svete a ako také je preukázateľnou hnacou silou zmeny podnebia. Uhoľné elektrárne emitujú toxické olovo, kadmium, stopové množstvá uránu, oxid uhoľnatý, arzén a prchavé organické látky – všetko znečisťujúce životné prostredie a ohrozujúce zdravie obyvateľov aj zamestnancov. Typická uhoľná elektráreň generuje 3,5 milióna ton oxidu uhličitého ročne.

Kristal Ambrose, Bahamy

Územie Bahám tvorí až 700 ostrovov s bohatým podmorským životom od morských korytnačiek, cez žraloky až po koralové útesy. Ročne ich navštívia viac ako 3 milióny turistov, ktorí predstavujú dôležitú súčasť miestnej ekonomiky. No bohužiaľ, aj vďaka turistom sa aj v tejto morskej oáze stal plastový odpad všadeprítomnou hrozbou.

Kristal Ambrose presvedčila bahamskú vládu, aby zakázala plastové tašky na jedno použitie, plastové príbory, slamky, nádoby a poháre z polystyrénu. Celoštátny zákaz, ktorý bol oznámený v apríli 2018, začal platiť v januári 2020.

Leydy Pech, Mexiko

Mexiko je šiestym najväčším producentom medu na svete a 40% jeho produkcie pochádza z polostrova Yucatán. V Campeche je 25 000 rodín (najmä v domorodých mayských komunitách) odkázaných na živobytie z produkciou medu. V poslednej dobe, s rozmachom priemyselného poľnohospodárstva, štát stratil takmer 94 000 akrov (takmer 40tis. ha) lesa – čo je najvyššia miera odlesňovania v Mexiku. V roku 2000 začala spoločnosť Monsanto v Mexiku pestovať malé experimentálne plochy geneticky modifikovaných (GM) sójových bôbov. V rokoch 2010 a 2011 vláda tieto projekty povýšila na „pilotné projekty“. GM sója, ktorú používa spoločnosť Monsanto, je známa ako „Roundup Ready“, čo je odkaz na programovanú genetickú toleranciu rastliny k vysokým dávkam herbicídu Roundup (tiež produktu Monsanto), ktorého hlavnou zložkou je glyfosát, pravdepodobný karcinogén.

Leydy Pech, domorodá mayská včelárka, viedla vlnu odporu, ktorá úspešne zastavila výsadbu geneticky modifikovaných sójových bôbov v južnom Mexiku spoločnosťou Monsanto. Mexický najvyšší súd rozhodol, že vláda porušila mayské ústavné práva a pozastavil výsadbu geneticky modifikovaných sójových bôbov. Aj vďaka práci Leydy Pech a jej tímu v septembri 2017 mexická Potravinová a poľnohospodárska komora odobrala spoločnosti Monsanto povolenie pestovať geneticky modifikovanú sóju v siedmich štátoch Mexika.

Lucie Pinson, Francúzsko

Francúzsky finančný sektor dlhodobo hrá kľúčovú úlohu pri financovaní a zabezpečovaní globálnej expanzie uhoľnej energetiky. Každá nová uhoľná elektráreň závisí od financovania súkromných bánk a investorov. Z 20 medzinárodných bánk zodpovedných za 75% pôžičiek uhoľného priemyslu sú tri francúzske. V rokoch 2007 až 2013 poskytli tri najväčšie francúzske banky – BNP Paribas, Crédit Agricole a Société Générale – pôžičky globálnemu uhoľnému priemyslu v hodnote viac ako 32 miliárd dolárov.

V roku 2017 aktivizmus Lucie Pinsonovej úspešne tlačil na tri najväčšie francúzske banky, aby eliminovali financovanie nových uhoľných projektov a uhoľných spoločností. Potom prinútila francúzske poisťovacie spoločnosti, aby ich nasledovali: medzi rokmi 2017 a 2019 oznámili veľké poisťovne AXA a SCOR plány na ukončenie poistného krytia uhoľných projektov.

Nemonte Nenquimo, Ekvádor

Nemonte Nenquimo viedla domorodú kampaň a právne kroky, ktoré vyústili do rozhodnutia súdu chrániaceho 500 000 akrov (viac ako 200tis. ha) amazonského dažďového pralesa a územia Waorani pred ťažbou ropy. Nenquimo a následný súdny spor vytvorili právny precedens pre práva pôvodných obyvateľov v Ekvádore. Ostatné kmene idú v jej šľapajach a chránia ďalšie oblasti dažďových pralesov pred ťažbou ropy.

Napriek svojej relatívne malej rozlohe je Ekvádor jednou z 10 krajín s najväčšou biodiverzitou na Zemi. Obsahuje nedotknuté amazonské dažďové pralesy s bohatou divočinou, zložitými ekosystémami a významnou populáciou domorodých spoločenstiev. Waorani sú dlhoroční ochrancovia tohto územia a sú tradičnými lovcami a zberačmi organizovanými do malých klanových osád. Od 60. rokov minulého storočia mali ropné prieskumy, ťažba a budovanie ciest katastrofálny dopad na primárne ekvádorské dažďové pralesy, ktoré v súčasnosti pokrývajú menej ako 15% pevniny v krajine. Ropné spoločnosti po celé desaťročia ukladali odpad do miestnych riek a kontaminovanej pôdy, pričom presídľovali domorodých obyvateľov z ich krajiny. Dnes 80% obyvateľov Waorani žije na desatine pôvodných pozemkov svojich predkov.

Paul Sein Twa, Mjanmarsko

Povodie rieky Salween v Mjanmarsku je významnou a hlavnou zónou bohatej biodiverzity krajiny. Tento región má niektoré z posledných zostávajúcich nedotknutých oblastí divočiny v pevninskej juhovýchodnej Ázii, vrátane rozsiahlych úsekov teakových lesov, tigrov, ohrozených luskounovitých, snežných leopardov, gibónov a ázijských čiernych medveďov. Je tiež domovom pôvodných obyvateľov Karen, ktorí sa dlho usilovali o sebaurčenie a kultúrne prežitie. V snahe zachovať životné prostredie aj kultúru Karen-ov v Mjanmarsku v decembri 2018 Paul Sein Twa viedol svojich ľudí pri založení chráneného parku s rozlohou 1,35 milióna akrov (takmer 550tis. ha) v povodí rieky Salween. Nový park predstavuje významné víťazstvo za mier a ochranu v Mjanmarsku.

Zdroj a fotografie: goldmanprize.org


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko