Nový turistický semafor má odbremeniť našu prírodu od zvýšeného náporu turistov

Cez víkend predstavilo Ministerstvo životného prostredia SR novú webovú aplikáciu s názvom Turistický semafor, ktorý pripravilo v spolupráci so Štátnou ochranou prírody a Slovenskou agentúrou životného prostredia. Tá pomôže turistom získať informácie o husto navštevovaných lokalitách národných parkov a chránených krajinných oblastiach.

Účelom Turistického semaforu je poskytnúť návštevníkom chránených území odporúčania a informácie. Turistický semafor bude zobrazovať zvýšenú návštevnosť, na základe čoho si návštevník bude môcť vybrať menej vyťažené miesta. Turistický semafor bude týmto inšpirovať k návšteve aj menej známych miest. Odbremení sa tým aj príroda od veľkého náporu rekreantov a zároveň sa zabezpečí komfort každému turistovi, ktorý hľadá v prírode oddych.

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja webová aplikácia prinesie nielen zvýšenie komfortu dovolenkovania, ale podporí aj ochranu životného prostredia. „Impulzom pre vznik Turistického semaforu je zaznamenaná zvýšená návštevnosť v slovenskej prírode o 2,5 milióna návštev oproti minulému roku,“ zdôraznil minister Budaj.

Na mape sú označené hranice chránených území a turistických oblastí s farebným označením návštevnosti (červená, oranžová, zelená). Jednotlivé farby ikony nám ukazujú, ako je na tom daná lokalita z pohľadu množstva návštevníkov. Po kliknutí na konkrétnu ikonu nájdeme potrebné informácie o vyťaženosti zvolenej lokality a jej názve. Mapa Turistického semaforu je pravidelne aktualizovaná každý deň o 10.00 hodine a nájdeme ju na stránke turistickysemafor.sk.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.