Menštruačný kalíšok – EKO vychytávka roka 2019

V priebehu februára a marca sme v našom magazíne vyhlásili anketu, v ktorej sme hľadali EKO vychytávku roka 2019. Sme nesmierne radi, že sa ponuka ekologických produktov a alternatív ku klasickým produktom rozširuje. Stále viac a viac produktov vieme vymeniť za ekologické a postupne tak aj náš život premeniť na udržateľný, zero waste a hlavne zodpovednejší k našej planéte.

Do našej ankety sa zapojilo 384 respondentov a jasným víťazom sa stal menštruačný kalíšok. Práve ten získal 287 hlasov a stal sa EKO vychytávkou roka 2019. Aj keď sa menštruačný kalíšok stáva bežnou súčasťou života žien, možno nie všetky podrobnosti o jeho fungovaní sú nám jasné. Na pomoc s jeho predstavením sme si prizvali Lindu z Mesačnice, projektu, ktorý má za cieľ otvárať dialóg o udržateľnosti a znižovaní odpadu v súvislosti s problematikou ženskej intímnej hygieny.

Linda, vedeli by ste nám bližšie opísať menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok je alternatívou k bežne dostupným jednorazovým tampónom a vložkám. Kalíšok je naopak určený na opakované použitie počas menštruačných dní. To je umožnené vzhľadom k materiálu, lekárskemu silikónu, z ktorého je vyrobený, ako aj dizajnu a jeho princípu zbierania namiesto absorpcie. Uplynulé roky už aj u nás na Slovensku naberá na popularite, k čomu sa snažíme v rámci projektu Mesačnica aspoň trochu prispieť aj my.

Zdroj: www.mesacnica.sk

V čom spočívajú jeho hlavné výhody?

Hlavných výhod kalíšku je hneď niekoľko a aj to je na ňom perfektné! Asi najčastejšie spomínaným benefitom je jeho šetrnosť k životnému prostrediu a značná redukcia odpadu. S tým priamo súvisí aj šetrnosť k peňaženke. Všetci však vieme, že zdravie má nevyčísliteľnú hodnotu a aj pre nás v Mesačnici je práve tento aspekt na prvom mieste. Kvalitný certifikovaný kalíšok z lekárskeho silikónu nenarúša prirodzené prostredie (pH), nevysúša sliznicu a na rozdiel od bežne dostupných vložiek a tampónov neobsahuje chlór, bielidlo, lepidlo, parfémy, plast a celulózu, ktoré spolu vytvárajú tzv. materiálový “kompozit“, ktorý je nerecyklovateľný a preto končí v spaľovniach alebo na skládkach (doba rozkladu klasickej vložky sa predpokladá na približne 500 rokov). No a v neposlednom rade je skvelým benefitom dlhšia výdrž kalíšku (možno ho používať cez deň aj v noci s výdržou až do 12 hodín) a pri správnom používaní spoľahlivosť a pohodlie aj pri aktívnom životnom štýle.

Existuje univerzálny kalíšok pre všetky ženy?

V prvom rade treba spomenúť, že samotný kalíšok nemusí vyhovovať všetkým ženám a je to úplne v poriadku. Je to jedna z možností, ktorá podľa nás rozhodne stojí aspoň za vyskúšanie. Je však pravdou, že pre mnoho žien nielen na Slovensku sa stal kalíšok doslova revolučnou pomôckou bez ktorej si už nevedia predstaviť svoj život.

Väčšina značiek ponúka dve až tri rôzne veľkosti. Najzákladnejším faktorom pri výbere veľkosti je to, či žena rodila (vaginálne) alebo nerodila (príp. rodila inak). Dôležité je tiež poznať aspoň približne intenzitu svojho menštruačného cyklu, alebo iné okolnosti vlastného zdravia a fyziognómie. Ak si ženy nie sú isté, môžu napísať napríklad aj nám a my im rady poradíme. Niektoré zo značiek ponúkajú už aj tretiu veľkosť, ktorá je určená primárne pre dievčatá v tínedžerskom veku, prípadne pre ženy, ktoré potrebujú menšiu veľkosť.

Z akého materiálu je vyrobený a na čo si pri výbere konkrétneho kalíška dávať pozor?

Certifikované menštruačné kalíšky sú väčšinou vyrábané z lekárskeho silikónu (v ideálnom prípade 100%-ného). V niektorých prípadoch sú kalíšky vyrábané zo zmesového silikónu, prímesou či úplnou náhradou je napríklad potravinársky silikón, ktorý jednak nie je vhodný na tieto účely, a okrem nižšej ceny produktu sa to pravdepodobne prejaví aj na rýchlejšom opotrebovaní. V rámci prednášok, ktoré realizujeme sa snažíme upozorňovať práve aj na problém necertifikovaných napodobenín od neoverených výrobcov a predajcov. Myslíme si, že kvôli tým pár eurám sa kúpa takéhoto nekvalitného, a často aj úplne nepoužiteľného produktu naozaj neoplatí o to viac keď ide o naše zdravie.

Zdroj: FB Impact Hub Brno

Sme online magazín zameraný na zodpovedný a udržateľný spôsob života. Preto vás neprekvapí, ak sa spýtame, či viete porovnať množstvo ušetreného odpadu z bežných intímnych potrieb v porovnaní s používaním kalíška počas menštruácie.

Koľko jednorazových menštruačných pomôcok používajú ženy sa líši od intenzity ich menštruačného cyklu, veku, zdravotného stavu a iných životných okolností, ale v priemere jedna žena za svoj život minie okolo 11 000-14 000 vložiek a/alebo tampónov (ročná spotreba sa pohybuje okolo 360 kusov). Pričom kalíškov by jej stačilo zopár- pri tých najkvalitnejších, ktoré vydržia až do 10 rokov sú to približne 4 kusy, ak by sa však rozhodla ich meniť v častejších intervaloch, tak stále ten počet pravdepodobne nepresiahne číslo 10.

Zdroj: www.mesacnica.sk

Menštruačný kalíšok sa stal Eko vychytávkou roka 2019 a naberá na popularite. Aká je jeho cena?

Cena sa líši v závislosti od jednotlivých značiek, ale v priemere je to okolo 25 eur za jeden kalíšok. Jeho výdrž sa pri správnej údržbe pohybuje zväčša v rozpätí od 5 do 10 rokov.

Za celý život minie žena na jednorazové menštruačné pomôcky v priemere až okolo 2400 eur. V porovnaní s tým by teda za kalíšky zaplatila v priemere približne len 100 eur. Samozrejme sa tieto čísla môžu líšiť vzhľadom na počty tehotenstiev v životoch jednotlivých žien, a/alebo aj typ používaných vložiek či tampónov a ich variabilnú cenu.

Netreba však tiež zabúdať na to, že môcť si dovoliť kúpiť vložky či tampóny alebo sa rozhodnúť pre kúpu kalíšku, či menštruačných nohavičiek nie je samozrejmosťou pre všetky ženy na svete (a žiaľ ani na Slovensku). Dobrou správou naopak je, že už dnes je na menštruačné pomôcky v niektorých krajinách znížená DPH, alebo sú úplne či čiastočne hradené zo zdravotného poistenia. Veríme, že do budúcna je niečo podobné možné presadiť aj na Slovensku, alebo sa k tomu aspoň čiastočné priblížiť.

Linde ďakujeme za všetky odpovede, z ktorých môžeme len potvrdiť, že menštruačný kalíšok si hlasy v ankete a titul EKO vychytávka roka 2019 jednoznačne zaslúži. Je šetrný k prírode, jeho používaním nevytvárame odpad a pri správnej starostlivosti nám vydrží aj niekoľko rokov.

Ak sa rozhodnete vyskúšať menštruačný kalíšok, tak môžete využiť našu 10% zľavu. Na www.mesacnica.sk stačí pri objednávke zadať zľavový kód: nasebioeko.

Titulná fotografia: zdroj OrganiCup


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko