Lego zo svojich stavebníc odstraňuje plastové obaly

Spoločnosť LEGO Group, tradičný dánsky výrobca obľúbených stavebníc, oznámila plány na investovanie až 400 miliónov dolárov v priebehu troch rokov na urýchlenie iniciatív v oblasti udržateľnosti a sociálnej zodpovednosti. Spoločnosť, na ktorej stavebniciach vyrástli generácie detí verí, že je čoraz naliehavejšie a dôležitejšie uprednostňovať environmentálne a sociálne aktivity.

„Nemôžeme stratiť z dohľadu základné výzvy, ktorým čelia budúce generácie. Je nevyhnutné, aby sme teraz podnikli okamžité kroky na starostlivosť o planétu a budúce generácie. Ako spoločnosť, ktorá sa pozerá na deti ako na svoje vzory, sme inšpirovaní miliónmi detí, ktoré vyzývajú na urgentnejšie kroky v oblasti klimatických zmien. Veríme, že by mali mať prístup k príležitostiam na rozvoj zručností potrebných na vytvorenie udržateľnej budúcnosti. Zintenzívnime naše úsilie s cieľom využiť naše zdroje, siete, odborné znalosti a platformy na to, aby sme dosiahli pozitívny rozdiel“, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti LEGO Group Niels B. Christiansen.

Jednorazové plastové obaly nahradia papierové

Ako ďalší krok začne spoločnosť s postupným vyraďovaním jednorazových plastových obalov používaných v papierových krabiciach LEGO na zabalenie drobných častí. Aj tento krok je súčasťou ambícií spoločnosti dosiahnuť, aby boli všetky jej obaly udržateľné do konca roka 2025. Od roku 2021 tak budú v krabiciach testovať recyklované papierové vrecká. Tie budú certifikované organizáciou Forest Stewardship Council v súlade so zásadami udržateľného lesného hospodárenia.

„Od detí sme dostali veľa listov o životnom prostredí, v ktorých nás žiadali o odstránenie plastových obalov na jedno použitie. Už nejaký čas skúmame alternatívy a vášeň a nápady od detí nás inšpirovali k tomu, aby sme začali robiť zmeny“, doplnil Christiansen.

Odstraňovanie plastových obalov nie je jednoduchá úloha a bude si vyžadovať čas, pretože nový materiál musí byť odolný, ľahký a zároveň musí v deťoch udržiavať zvedavosť a hravosť. Aj práve z tohto dôvodu budú obaly nepriehľadné. Deti tak budú s prekvapením otvárať jednotlivé papierové obaly s dielcami Lega. Niekoľko prototypov vyrobených z radu rôznych udržateľných materiálov bolo doteraz testovaných so stovkami rodičov a detí. Deťom sa páčili práve papierové, pretože boli ekologické a ľahko sa otvárali.

Zdroj: lego.com

Do roku 2022 si spoločnosť LEGO Group kladie za cieľ každoročne osloviť 8 miliónov detí na celom svete učením sa hrou prostredníctvom rôznych aktivít s partnermi v spolupráci s nadáciou LEGO. Nadväzuje na svoju prácu s organizáciami ako UNICEF, Save the Children a miestnymi partnermi pri rozširovaní programov, ktoré poskytujú deťom v núdzi prístup k hrám a príležitosti na rozvoj celoživotných zručností, ako je riešenie problémov, spolupráca a komunikácia. V roku 2019 sa prostredníctvom týchto programov oslovilo 1,8 milióna detí. 25% zo zisku spoločnosti LEGO Group ide na financovanie projektov, aktivít a partnerstiev nadácie LEGO.

V spoločnosti naďalej pokračujú na programe udržateľných materiálov, ktorý zamestnáva viac ako 150 odborníkov, s cieľom vytvoriť udržateľné výrobky a obaly. V roku 2015 si skupina stanovila cieľ vyrábať svoje výrobky z udržateľných materiálov do roku 2030. V súčasnosti Lego ponúka približne 2% svojich produktov vyrobených z trvalo udržateľných materiálov. V sortimente sa tak už teraz nachádzajú listy, kríky a stromy vyrobené z cukrovej trstiny.

Christiansen uviedol: „V čase, keď svet čelí mnohým výzvam, musia spoločnosti podniknúť kroky na zabezpečenie trvalého pozitívneho vplyvu na životné prostredie a spoločnosť. Nikto to nedokáže sám. Vyzývam spoločnosti, vlády, rodičov, deti a mimovládne organizácie, aby pokračovali v spájaní svojich síl s cieľom vytvoriť udržateľnú budúcnosť pre naše deti, staviteľov zajtrajška. “


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko