Vďaka dobrovoľníkom sú naše hory čistejšie o viac ako 350 kg odpadu

Do akcie Čisté hory sa môže každoročne zapojiť ktokoľvek s pozitívnym vzťahom k prírode. A to nielen vo Vysokých a Západných Tatrách, ale aj na Pieninách. Prvý ročník podujatia Čisté hory sa uskutočnil v roku 1979. Za viac ako štyri desaťročia sa prírodné prostredie Tatranského a Pieninského národného parku podarilo odbremeniť od približne 64 ton odpadu. Rekordným bol rok 1980, kedy účastníci Čistých hôr vyniesli z dolín až 7 655 kilogramov neporiadku, pričom 3 700 kilogramov pochádzalo z okolia Skalnatého plesa. Doteraz si akciu nenechalo ujsť vyše 46-tisíc dobrovoľníkov.

Záujem o tohtoročné Čisté hory výrazne ovplyvnilo počasie

Poslednú septembrovú sobotu sa dobrovoľníci po štyridsiaty druhý krát pustili do upratovania tatranských dolín od odpadkov po letnej turistickej sezóne. Vytrvalý dážď po celom Slovensku, ktorý sprevádzal záver septembra, zrejme odradil väčšinu dobrovoľníkov, ktorí sa plánovali zapojiť do upratovania Tatranského a Pieninského národného parku. Aj napriek intenzívnemu lejaku sa do akcie Čisté hory v priebehu jedného dňa zapojilo 244 dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali dokopy 78,5 kilogramu odpadkov. Vo vreciach končili prevažne obaly od potravín, plastové i sklenené fľaše, papierové obrúsky a cigaretové ohorky, ale aj rúška, ktoré sa doteraz medzi vyzbieraným odpadom nenachádzali.

„V porovnaní s vlaňajškom, kedy sa dobrovoľníkom podarilo vyzbierať až takmer deväťsto kilogramov odpadu, je to síce nízke číslo, ale sme radi, že aj napriek mimoriadne nepriaznivému počasiu sa našlo pomerne dosť ľudí, ktorí si akciu nenechali ujsť. Tohtoročné štatistiky o niečo vylepšili i tzv. predtermíny a ozvali sa nám už aj ďalší záujemcovia, ktorí sa chystajú vyraziť do dolín v najbližších dňoch, takže konečný výsledok by mohol byť o niečo lepší,“ zhodnotil 42. ročník akcie Čisté hory jej dlhoročný koordinátor Igor Stavný zo Štátnych lesov TANAP-u, ktoré podujatie organizujú spoločne so Správou TANAP-u a Správou PIENAP-u. V rámci tzv. predtermínov sa do akcie Čisté hory počas uplynulých dní zapojilo ďalších 124 dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali dokopy 38 kilogramov odpadu.

Bilanciu 42. ročníka akcie Čisté hory vylepšili tzv. potermíny

Dobrovoľníci, ktorých odradilo nepriaznivé počasie, ktoré panovalo počas hlavného dňa akcie Čisté hory, prišli v nasledujúcich dňoch. Vďaka 112 dobrovoľníkom tak v tohtoročnej štatistike podujatia počas ďalších dní pribudlo ešte 224 kilogramov neporiadku.

„Síce nás veľmi neteší, že aj po rokoch trvania akcie je stále čo zbierať, osobne som veľmi rád, že i dnes sa nájde ešte dosť ľudí, ktorí majú srdečný vzťah k Tatrám a všeobecne k prírode, čo dokumentuje aj záujem o túto tradičnú akciu,“ konštatuje Igor Stavný.

Spoločne sa tak tento rok do Čistých hôr zapojilo 480 dobrovoľníkov, ktorí na území Tatranského a Pieninského národného parku vyzbierali dokopy 355,5 kilogramu odpadkov.

Zdroj: TS/Štátne lesy TANAPu


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko