Kam na turistiku v Žilinskom kraji? My vám poradíme

Premýšľate, čo spraviť s voľným víkendom? Máme pre vás tip. Vyberte sa turistiku v Žilinskom kraji, ktorý v sebe skrýva skutočné prírodné poklady. Horné Považie, Kysuce, Liptov, Orava a Turiec sú krajské regióny. Každý z nich má svoje vlastné čaro a v dnešnom článku vám poradíme jeden tip na turistiku v každom z nich.

Dovolenka na Slovensku môže byť veľmi príjemnou skúsenosťou, aj keď sa nevyberiete do Tatier alebo do veľkých miest, napríklad do Košíc. Slovenské regióny skrývajú veľké prírodné bohatstvo, ktoré len čaká, kým si ho niekto všimne. Čo vám ponúkajú regióny Žilinského kraja?

Orava

Na Oravskej Magure nájdete známy vrch – Kubínsku hoľu. Tá je aj naším tipom pre vás na oravskú turistiku. Kubínska hoľa je známa aj svojim lyžiarskym strediskom, vybrať sa na pešiu túru však stojí za to. Na vrch vedie niekoľko označených turistických chodníkov. Začať môžete v Dolnom Kubíne alebo aj v Oravskom Podzámku. Po túre sa vám naskytne pohľad na Veľkú aj Malú Fatru, uvidieť môžete aj Tatry či Kysucké Beskydy.

Orava toho ponúka naozaj veľa a jeden deň vám určite nebude stačiť. Preto stačí, ak si nájdete ubytovanie pri Kubínskej holi. Každý deň tak budete mať veľmi blízko k prírode.

Liptov

Počas celého roka stretnete turistov, ktorí sa vybrali na Veľký Choč. Tento vrch mnohí Slováci pokladajú za najkrajší zo všetkých. Niet sa čomu čudovať. Samotné územie patrí do chránenej rezervácie, a tak po ceste uvidíte mnohé chránené rastliny, a možno aj živočíchy. Vedeli ste, že Veľký Choč inšpiroval aj P. O. Hviezdoslava k napísaniu niektorých jeho básní? Ak vystúpite na vrch, pochopíte prečo. Na vrch vedie niekoľko ciest, najznámejšiea začína v dedinke Valaská Dubová. Niektorí sa však rozhodnú začať v Lúčkach, kde sa nachádzajú aj kúpele.

Kysuce

Máte malé deti, s ktorými chcete ísť na turistiku, ktorá nebude príliš náročná? Vyberte sa k rozhľadni na vrchu Bobovec v blízkosti Starej Bystrice. Prechádzka lesom a lúkami je veľmi príjemná a dokonale si počas nej oddýchnete. Samotná rozhľadňa je vysoká 17 metrov a uvidíte z nej aj vrchy v Česku. Ak začnete túru pri známom slovenskom orloji priamo v Starej Bystrici, k rozhľadni sú to necelé 3 kilometre.

Bicyklových nadšencov určite poteší, že k rozhľadni sa dostanete aj na bicykli.

Turiec

Viete, ktorý vrch je najvyšším vrchom Malej Fatry? Je to Veľký Kriváň. Samotná cesta naň nie je príliš dlhá, má približne 4 kilometre. Napriek tomu nejde o ľahký výstup. Pripravte sa, že výstup bude o niečo náročnejší ako čakáte. Za odmenu však dostanete krásny výhľad, z ktorého si viete vychutnať pohľad na všetky štyri svetové strany. Nie nadarmo sa hovorí, že Slovák, ktorý nebol na Kriváni, nie je skutočným Slovákom, aj pokiaľ ide o Veľký Kriváň v Malej Fatre.

Záleží vám na životnom prostredí? Potom si môžete všímať, či horské chaty a reštaurácie fungujú v súlade s ISO 14001. Ide o normu, ktorá potvrdzuje, že prevádzka dodržiava zásady ochrany životného prostredia.

Horné Považie

Súčasťou Strážovských vrchov sú aj Súľovské skaly. Tieto skaly sú národnou prírodnou rezerváciou a nájdete ich neďaleko Bytče. Výstup k nim zvládnu aj deti, aj starší ľudia. Skaly sú skutočne zaujímavé – majú rôzne tvary, pukliny a iné útvary. Ak by ste chceli o niečo obohatiť svoju túru, odporúčame vám využiť aj náučný chodník. Za spomenutie stojí aj Súľovský hrad, ktorý sa nachádza vedľa skál. K samotnému hradu vedú rebríky a stúpačky, myslite na to, že pre niektoré deti to môže byť náročnejšie.

Regióny Žilinského kraja ponúkajú naozaj veľa prírodného bohatstva a je len na vás, ktorý región sa rozhodnete spoznávať ako prvý. Máme predĺžený víkend. Na ktorú túru sa vyberiete?

Zdroj obrázku: Losonsky / Shutterstock.com