Ako vniesť radosť do letných dní a zlepšiť si náladu? Vyskúšajte jednoduché tipy na trvalo udržateľné šťastie

Leto je pre viacerých šťastné a bezstarostné obdobie roka. Týka sa to najmä tých školopovinných, ktorým sa konečne začali zaslúžené prázdniny. Väčšina z nás, až na pár dní letnej dovolenky, však musí pracovať. Ako si urobiť radosť, v tieto horúce dni aj počas týždňa, a nielen prežívať od víkendu k víkendu? Zozbierali sme pre vás niekoľko tipov ako sa rozveseliť okamžite, viac menej zadarmo, a najmä v súlade s prírodou.

Čo je trvalo udržateľné šťastie?

Jeho filozofia vychádza z toho, že šťastie je prepojené s inými ľuďmi, inými druhmi a prírodným prostredím. To znamená, že vaše každodenné činy a rozhodnutia prispievajú  (alebo ho zhoršujú) k vášmu vlastnému šťastiu a k blahu ostatných. Niekedy však veci, ktoré nás robia šťastnými, môžu poškodiť komunitu, ekosystémy a dokonca aj budúce generácie. Trvalo udržateľné šťastie vedie k udržateľnejšiemu životnému štýlu a väčšej spokojnosti so životom. Častokrát je priamo na dosah ruky…

Mimochodom, keď už hovoríme o šťastí, 10. júla nás čaká aj Medzinárodný deň radosti. Osláviť ho môžete nasledovne:

Zlepšite niekomu deň

Najlepší spôsob, ako urobiť radosť sebe, je zlepšiť deň niekomu inému. Môže to byť maličkosť: Pochváľte nové šaty kolegyni, uvoľnite miesto v MHD, pustite niekoho pred seba v rade pri pokladni. Blízkym doma venujte objatie, bozk, svoj čas a úprimné vypočutie toho druhého, hoci aj po telefóne. Uvidíte, ako sa vaša nálada okamžite zlepší a okrem slniečka vás zahreje aj dobrý pocit. Nezabudnite to opakovať každý jeden deň.

Robte to, čo vás baví

Prirodzené šťastie pochádza z akejkoľvek činnosti, pri ktorej sa cítite dobre (nezahŕňa to poškodzovanie svojho tela alebo ubližovanie iným). Keď robíte veci, ktoré vás bavia (jazda na skateboarde, fotografovanie, tanec…) uvoľňujú sa vám do mozgu „dobré“ chemikálie, ako je dopamín, ktorý reguluje emócie, motiváciu a potešenie. Vaša obľúbená činnosť vám prinesie stovky každodenných zážitkov, radosť a spokojnosť.

zdroj: freepik.com

Pohyb, hudba aj stíšenie sa

Vyskúšajte meditáciu. Keď si vaše telo uvedomí samé seba, uvoľníte sa a oslobodíte aj svoju myseľ. To vám umožní cítiť sa pokojne a príjemne. Na druhej strane, cvičenie pôsobí tiež antidepresívne a uvoľňuje endorfíny. Je to tiež prostriedok na zmiernenie stresu a objavenie radosti. Hormón šťastia, dopamín, sa uvoľňuje aj pri počúvaní hudby. To je dôvod, prečo sa pri hudbe cítite dobre. Zaujímavosťou je, že tento efekt spôsobí aj dočítanie knihy. Je to tak preto, lebo dokončenie jednoduchých úloh a ich odškrtnutie v zozname, spôsobí navýšenie dopamínu. A čo môže byť uspokojivejšie ako dočítanie knihy?

Buďte vďační

Pestujte v sebe vďačnosť. Tá je úzko spojená so šťastím a životnou spokojnosťou. Vďačnosť vám pomôže zažiť viac pozitívnych emócií, znížiť depresiu, cítiť sa lepšie, zlepšiť si vzťahy a posilniť imunitný systém. Média a sociálne siete nás neustále bombardujú informáciami o tom, čo všetko nám chýba, čo potrebujeme, ako sme málo krásni, málo bohatí… Zastavte sa, zatvorte oči a uvedomte si, čo všetko máte. Trvá to len pár sekúnd. Možno započujete spev vtákov, zacítite vôňu kávy, svoj dotyk s miestom, kde stojíte a žijete… Je toho naozaj veľa, za čo môžete byť vďační. Dovoliť si absorbovať a oceniť daný moment je protijed proti stresu a materializmu.

Precíťte momenty

Vnímajte každodenné veci, ktoré nájdete, niekedy aj doslova priamo pod nosom, ako napríklad vôňu ruží zo záhradky. Naladenie sa (ne)všedné okamihy vám prinesie stovky každodenných zážitkov. Už ste niekedy stáli pod plechovou strechou a počúvali rytmické bubnovanie dažďa, zatiaľ čo vás vlhký voňavý vzduch chladil v horúcom letnom dni? Ak chcete zažívať tieto vzácne momenty, jednoducho venujte pozornosť svetu okolo vás. Môžete sledovať svoje dieťa (zvieratko) ako spí, vdychovať vôňu zeme nasávajúcej dážď, v noci počúvať húkanie sovy, skoro ráno spev vtákov, cítiť slnko na svojej tvári, precítiť objatie, vôňu novej knihy, pohľad na kvety, stromy, užiť si jazdu na bicykli a ďakovať za svoje nohy, privstať si a vidieť východ slnka, ležať v tráve a užívať si jeho západ a potom hviezdnu noc.

zdroj: freepik.com

Zapíšte si šťastie

Vytvorte si svoj vlastný „zoznam šťastia.“ Nájdite si pár minút na spísanie zoznamu všetkých vecí, ktoré vás robia šťastnými. Zapíšte si naozaj všetko, čo vám napadne. Keď si vytvoríte zoznam, pozrite sa na každú jednu položku a opýtajte sa sami seba, či už neuplynulo príliš veľa času odvtedy, čo ste sa venovali danému bodu. Nezabudnite sa pozrieť na svoj zoznam cez optiku udržateľného šťastia. Potom si položte otázku, či niečo z vášho zoznamu neškodí vám, niekomu inému alebo životnému prostrediu.

Vážte si skutočné šťastie

Skutočné bohatstvo sa nachádza vo vzťahoch, prirodzenej kráse a ocenení života, lásky a smiechu. Jeho budovanie môže byť také jednoduché, stačí sa venovať rodine a priateľom a užívať si každý jeden deň. Urobte si zoznam všetkého, čo tvorí vaše “skutočné bohatstvo”. Môžete tam zahrnúť rodinu, priateľov, hobby, prírodný svet okolo vás, zdravie, zmyslové zážitky, slobodu, schopnosť hýbať sa, smiať sa… Opýtajte sa sami seba, či niečo z tohto považujete za samozrejmosť.

Šťastie je oveľa viac ako len finančné a materiálne veci. Akonáhle si uvedomíte prítomnosť “udržateľného šťastia” vo svojom živote, zistíte, že existuje veľa iných možností životného štýlu, ktorými sa môžete vydať. Zvoliť si život, v ktorom vás dennodenne tešia maličkosti (ktoré, ako vieme, nie sú maličkosti), bude pre vás vymanením sa z konzumnej spoločnosti. Konečne zažijete úžasný pocit slobody, nielen počas dovolenky alebo víkendov, ale každý jeden deň.

Titulný obrázok: freepik.com