Ekologické tapety: Výber štýlov a vzorov, ktoré vnesú prírodu do vášho domova

Záleží vám na ekológii a dbáte na ochranu životného prostredia? Milujete pobyt v prírode, pohľad na lesy či rozkvitnuté byliny? Najväčšie prírodné krásy môžete do svojho bývania vniesť prostredníctvom moderných tapiet. Pozrite sa, aké sú ich benefity a na čo si dávať pozor pri výbere.

Tapety, ktoré neškodia prírode

Na trhu dnes pôsobí veľa výrobcov a predajcov tapiet. Avšak, nie každý berie ohľad na ekológiu. Mnohé tapety obsahujú polyvinylchlorid a lepidlá s prchavými organickými látkami. Tieto chemikálie sa postupne uvoľňujú a zhoršujú kvalitu vzduchu v interiéri. Nehovoriac o tom, že pri výrobe PVC vznikajú mimoriadne škodlivé látky, najmä dioxíny. Tie majú významný negatívny vplyv na životné prostredie a zdravie človeka. Naviac, tapety s PVC sa dajú len ťažko recyklovať.

Avšak, keď sa rozhodnete pre ekologické samolepiace tapety od overeného predajcu, negatívneho vplyvu na životné prostredie sa obávať nemusíte. Nebudú totiž obsahovať PVC a iné škodlivé látky. Dokonca, aj ich lepidlo je na báze vody, takže nemá vysoké percentuálne zastúpenie prchavých organických látok. Výhodou takýchto tapiet je to, že sú antialergické a nemajú žiaden zápach. Hodia sa tak aj do detskej izby.

Naša rada: Pri výbere tapety si všímajte ekologické certifikáty. To, že tapeta spĺňa prísne normy ohľadom chemických emisií, potvrdzuje napríklad VOC a GREENGUARD GOLD certifikácia.

Sú tapety ekologickejšie ako farby na stenu?

Vedeli ste, že kvalitné samolepiace tapety môžu byť ekologickejšie ako maľovanie steny pomocou farieb? Mnohé farby totiž obsahujú ťažké kovy či prchavé organické zlúčeniny, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia. Zvyšky farby robia problémy pri recyklácii a ani výroba nie je zrovna šetrná k životnému prostrediu.

Ekologická tapeta vám nielenže pomôže chrániť prírodu, ale naviac vám ušetrí čas, ktorý by ste inak strávili pracným maľovaním stien. Tapety od renomovaných výrobcov vydržia zdobiť steny aj viac ako 10 rokov, pričom nestratia nič zo svojej pôvodnej krásy. A keď vás náhodou jedného dňa omrzia, môžete ich jednoducho odlepiť, recyklovať a nahradiť novými.

Široký výber originálnych vzorov 

Ako priaznivec ekológie a milovník prírody nepochybne oceníte, že tapety na stenu sú dostupné aj s rôznymi atraktívnymi motívmi zvierat či rastlín. Je len na vás, či sa rozhodnete svoj interiér premeniť na romantický les, pobrežie oceánu, rozkvitnutú lúku alebo úpätie zasnežených hôr. Vyberať si viete zo širokého spektra jedinečných dizajnov, ktoré vás jednoducho chytia za srdce.

Praktický tip: Tapeta s prírodným motívom vnesie do vašej domácnosti pokoj a harmóniu. Keď sa na ňu pozriete, vzbudí vo vás pozitívne emócie a vyčarí vám úsmev na tvári. 

Tapety do spálne, obývačky i kuchyne

Ekologické tapety sú štandardne dostupné vo viacerých veľkostiach. Je len na vás, či nimi oblepíte celé steny alebo len ich časti. Hodia sa prakticky do každej miestnosti v domácnosti. Do spálne sú skvelou voľbou tmavšie prírodné motívy, ktoré vás pri zaspávaní nebudú vyrušovať a navodia upokojujúcu atmosféru.

Naopak, do kuchyne či obývačky sa perfektne hodia svetlejšie a žiarivejšie tapety. Napríklad, s motívom rozkvitnutých lúk alebo slnkom zaplavených lesov. Ekologická tapeta vám pomôže vynikajúco rozžiariť aj vašu pracovňu, chodbu či detskú izbu. Ide o trvácnu dekoráciu, ktorá má dlhú životnosť a nepredstavuje významnú záťaž na životné prostredie – či už z hľadiska výroby, použitia alebo následnej recyklácie.

Tak neváhajte a skrášlite svoj domov prostredníctvom kvalitných ekologických tapiet aj vy!

Foto: Dovido.sk