Eko, Bio, Organic, Natural kozmetika. Ako sa v tom vyznať?

ekologická kozmetika

Aj v oblasti kozmetiky je trend nastavený jasne a zvýšený záujem o zdravú a šetrnú kozmetiku spôsobil, že náš trh začali zaplavovať produkty nesúce označenie Eko, Bio, Organic, Natural. Ako si poradiť s tými názvami a čo od kozmetiky s takýmto označením očakávať?

Na to, aby sme sa lepšie vyznali v tom, či je daný kozmetický prípravok naozaj ten správny, ktorý si chceme kúpiť, mali by sme v prvom rade dôkladne čítať jeho obal. Certifikáty na obaloch nám pomáhajú rozpoznať kvalitný produkt od nekvalitného, pretože na získanie takéhoto certifikátu je potrebné podrobiť prípravok prísnym testom. Počas kontroly a následnej certifikácie je prísne strážené nielen zloženie prípravku, ale taktiež celý proces výrob, pôvod látok a jeho šetrnosť k životnému prostrediu.

Organic – Bio kozmetika

V skratke by sa dalo povedať, že Bio kozmetika obsahuje certifikované organické zložky, ktoré pochádzajú z kontrolovaného ekologického hospodárstva. Suroviny musia byť spracované šetrne a pri pestovaní nesmú byť použité umelé hnojivá. Organická kozmetika používa prísady, ktoré pochádzajú z ovocia, zeleniny a z bylín. Z neorganických zložiek môže obsahovať napr. minerálne látky ako oxid titaničitý, ktorý sa používa pri výrobe minerálneho makeupu.

Natural – Prírodná kozmetika

Práve pri porovnaní Bio kozmetiky a Prírodnej kozmetiky môžeme vidieť zásadný rozdiel v použitých surovinách. Pravdou je, že prírodná kozmetika obsahuje prírodné zložky, tie však môžu byť pestované s použitím syntetických hnojív. Prírodný kozmetický prípravok môže obsahovať veľmi kvalitné zložky, napríklad olivový olej alebo bambucké maslo, ale môže obsahovať aj syntetické zložky ako produkty chemického priemyslu (parabény, syntetické parfumované látky).

Eko kozmetika

Určite ste sa stretli s označením Eko kozmetika alebo Eco friendly cosmetics. Kozmetický prípravok nesúci toto označenie má byť šetrný k životnému prostrediu. Jeho zloženie, obal, ale aj výrobný proces by mal byť ekologický, teda k životnému prostrediu priateľský a hlavne nezaťažujúci. Takéto výrobky obsahujú vo veľkej miere menej agresívnu chémiu ako klasická kozmetika, ale na druhej strane je ich biologická rozložiteľnosť v prírode dlhšia ako u bio/organických prípravkov.

Ako sa hovorí, dvakrát meraj a raz strihaj. V prípade výberu správneho kozmetického prípravku platí dvakrát čítaj zloženie a raz kupuj.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko